Sõmera hooldekodu ei asu nurga taga ega metsas (11)

Seitse aastat Sõmera hooldekodu juhtinud Juhan Nemvalts leiab, et toimiva süsteemi lõhkumine on lollus.

Ma ei mõista, miks tahetakse Sõmera hooldekodu lõhkuda – see on ju täiesti toimiv süsteem.

Ületoomise argumendid on nõrgad, ma ei näe selle asja juures ühtki positiivset nüanssi.

Põhjendus, et linnas elades saavad hooldekodu elanikud paremini sotsialiseeruda ja leiavad kergemini tööd – no kuulge! Ja kuhu nad siis linnas praegusega võrreldes rohkem minna saavad? Kinno? Teatrisse?

Ehk peaksime ka kõigile maainimestele kaasa tundma, et nad on juhtunud sündima maal ja seal elavad. Ega siis ainuke elamisväärne koht ole linn!

See aeg, kui puudega inimesed olid peidetud – tsiteerin ministrit – nurga taha ja metsa, on ammugi möödas. Sõmera hooldekodu ei saa kuidagi pidada nurga taga või metsas asuvaks kohaks.

Mille poolest on Sõmera elanikul linnas parem? Arvan, et vastupidi, tal on seal halvem. Sõlmivad suhteid, leiavad sõpru? Selles, et uusi sõprussuhteid sõlmitakse, ma pigem kahtlen. Kui palju praegused linnainimesed isegi oma trepikoja inimestega suhtlevad? Prügikasti juures, tõsi küll, võivad tõesti mõned “sõbrad” tekkida.

Süsteemi lammutamise põhjusena tuuakse vajadus erihooldekodud deinstitutsionaliseerida. Kui Kuressaarde rajatakse 20-kohaline üksus, tähendab see ju sealsete asukate jaoks samamoodi institutsioonis elamist, ainult väiksemas hooldekodus. See ei ole mingisugune privaatkorter, see ei aita puudega inimestel paremini ühiskonda sulanduda.

Tasuks mõelda, miks need inimesed institutsiooni üldse satuvad? Ikka seetõttu, et nad ei ole meie kurjas maailmas toime tulnud. Selleks need institutsioonid ongi loodud.

Ja kas Sõmera hooldekodu elanike oma arvamust ka keegi küsib ja arvestab või tehakse otsus nende eest lihtsalt ära?

Sõmera hooldekodu on ümbruskonna elanike jaoks oluline tööandja. Kui hooldekodu suletakse, kaovad ka sealsed töökohad. Kui tahame elu külas vähegi alal hoida, ei tohiks sealseid töökohti linna tuua.

Toimiva ja hiljuti renoveeritud hoonetega hooldekodu lõhkumine ja uu(t)e ehitamine on ilmselge raharaiskamine. Samas kui aina räägitakse, et tervishoiu jaoks raha ei jätku.

Hooldekodude süsteemi muutmise soovi taga on aga väga suur raha, lausa üüratud summad, mis selle projekti raames Euroopa Liidult Eestisse tulevad ning mis on tarvis ära kulutada. Seda, et see midagi paremaks muudab, mina isiklikult ei usu. Praeguste Sõmera Kodu elanike jaoks kindlasti mitte. Pigem jäävad nad linnas elades rohkem jalgu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 197 korda, sh täna 1)