Aare Martinson: lambi saab teha ka süldivormist

LAMP MISSUGUNE! Aukudega paberikorvist saab suurepärase lambikupli, demonstreerib Aare Martinson. MAANUS MASING

LAMP MISSUGUNE! Aukudega paberikorvist saab suurepärase lambikupli, demonstreerib Aare Martinson.
MAANUS MASING

“Lambi valmistamiseks võib kasutada mida iganes,” leiab Aare Martinson, kes oma igapäevatööd teeb hoopis Valjala valla­vanemana. “Vaja on vaid lahtiste silmadega ringi käia, pisut fantaasiat kasutada, veidi vaeva näha ja ongi valmis!”

Tõsi küll, vallavanema ameti kõrvalt on Aarel raske lambimeisterdamiseks mahti leida – viimane valgusti valmis Martinsonil möödunud suvel. Praegu pere suvekodus rippuva suurest tammeplangust taiese tegi Aare kahasse abikaasa, Kuressaare ametikoolis kaks aastat keraamikat õpetanud Maretiga. Maret on lambikuplite autor.

See, et Aarel hobiga tegelemiseks aega ei jätku, ei tähenda, et Martinsonide linnakodus lampidest puudu oleks. Vastupidi – lambimeistri enda arvates on neid liiga palju. Jätkub nii lae alla, seintele kui ka laudadele-riiulitele-kummutitele. “Osa seisab niisama kapi otsas virnas ja kogub tolmu,” lausub Martinson. Ja suur osa on suvilas.

Ning see, et omatehtud lampe on rohkem kui küll, ei tähenda, et Martinsonide kodus ainult Aare tehtud valgustid oleks – poest ostetuid on ikka ka.

Aukudega paberikorv

Aare lambimeisterdamishobi sai hoo sisse siis, kui Kuressaare Büroomaailm korraldas kümmekond aastat tagasi selleteemalise kursuse. Valgusti, mis Aare seal meisterdas, oli tehtud pajuokstest lõigatud pulkadest ning kaetud kilele liimitud taimse paberiga.

Kui Martinsoni käest küsida, kui palju lampe ta valmistanud on, ei oska ta vastatagi. Kaks-kolmkümmend kindlasti. Enamik Aare tehtud lampidest on meeleoluvalgustid – heidavad ümberringi põnevaid varje või värvilist kuma.

Ja nagu juba öeldud, lambi tegemiseks võib kasutada pea kõike. Kööki sobiks ju hästi suurest süldivormist, metallsõelast või augulisest puuviljakausist lamp. Nagu näha, saab nii ühest, teisest kui ka kolmandast põneva ja omanäolise valgusti. Modernse ümmarguste aukudega lambi tegi Aare aga süsimustast plastikust paberikorvist. Augud tulevasel lambivarjul olid “omast käest”. Vaid paberikorvi põhja oli tarvis üks juurde teha – juhtme jaoks. Ja voilà! Lambivari missugune.

Pikemalt loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 569 korda, sh täna 1)