Liisi Kakko tahab kasvatada maailma suurimaid veiseid (1)

Liisi koos oma vanaema  Viivi Köstriga. EGON LIGI

Liisi koos oma vanaema Viivi Köstriga.
EGON LIGI

Möödunud aasta lõpus tuntud talunikult Viivi Köstrilt piimatootmistalu üle võtnud lapselaps Liisi Kakko plaanib hakata kasvatama maailma suurimaid lihaveiseid.

Oma ettevõtte Valge Veis OÜ kodulehel annab Liisi teada, et kuigi praegu on ettevõttel ainult piimakari, siis üks peamisi eesmärke on saada esimeseks chianina tõugu lihaveiste kasvatajaks Eestis. Itaaliast pärit veisetõugu loetakse maailma suurimaks ja tõu valge värvi järgi on Liisi pannud oma ettevõttele ka nime. Suurte valgete kõrvale võivad kunagi ehk tekkida väikesed ja mustad – dexterid või isegi aberdiin-anguse miniversioon, kuid see on juba kaugem tulevik.

“See plaan vaikselt ikka tiksub, aga ei teostu ilmselgelt lähitulevikus,” ütles Liisi Kakko. Lisaks üüratutele mõõtmetele – kastreeritud pull võib olla kuni 2 meetrit kõrge ja kaaluda üle 1600 kilo – on väga hinnatud ka selle veise liha. Bistecca Fiorentina ehk steik Firenze moodi (spetsiaalselt ribist lõigatud ja grillil küpsetatud kondiga veisefileetükk, on Toscana köögi üks kaubamärke.

Veel mõni aasta tagasi oli Viivi Köstri Asmuse-Rahula talu Orissaare vallas asuvas lüpsifarmis 60-pealine EPK lüpsikari, kuid praeguseks on piimakari kahanenud poole võrra. Talu uue omanikuna tõi Liisi aga Hiiumaalt eesti maakarja tõugu loomi, praegu on 71-pealises karjas ligemale 30 lüpsilehma. Kogu maailma piimatootjate jaoks keerulisel ajal tuleb Liisi tootmisel madala piimahinna tõttu hinges püsida sisuliselt töötasuta. “Aga mulle meeldivad lehmad ja mulle meeldib see töö. Võib-olla see hoiab mind vormis, et iga päev tuleb lauta minna,” arvas noor naine.

Liisi Kakko on praegu ettevõtte ainus tööline, kes saab loota vaid vanemate abile. “Loomad saavad süüa kenasti, aga kõrvale igasugu vidinaid anda eriti ei ole, ja lüpsavad niipalju kui jaksavad,” ütles noor loomakasvataja. Kuna ettevõttel ei ole ambitsiooni kõrgeid toodangunäitajaid saavutada, siis sobituvad maatõugu veised oma 5000-kilose aastatoodanguga karja kenasti. Samas makstakse eesti maatõugu veise pidamise eest aastas 315 eurot toetust. Liisi Kakko ettevõte Valge Veis OÜ on asutatud möödunud aastal. 2014. aastal Olustvere teenindus- ja maamajanduskooli lõpetanud Liisi oli üks maamajanduslike kutseõppeasutuste lõpetajatest, keda põllumajandusminister tunnustas tänukirjaga.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 221 korda, sh täna 1)