MoonStar otsib nobedate näppudega õmblejaid (4)

TÖÖTAJATEGA RAHUL: Õmblustsehhis poseerivad MoonStar OÜ juhataja Tiia Tammsalu ja õmbleja Ingrid Püüa. MAANUS MASING

TÖÖTAJATEGA RAHUL: Õmblustsehhis poseerivad MoonStar OÜ juhataja Tiia Tammsalu ja õmbleja Ingrid Püüa.
MAANUS MASING

Kuressaares Rehemäe ehitusmaterjalide kaupluse teisel korrusel tegutsev tekstiiliettevõte MoonStar OÜ otsib oma kollektiivi viit õmblejat.

Nende töö on erinevate tekstiiltoodete õmblemine tükitöönormide alusel ja õmblejad peaksid tööle asuma niipea, kui võimalik.

Firma juhi Tiia Tammsalu sõnul tuleb eelnev tootmiskogemus õmblustöö alal kandidaadile kasuks, kuid valmis ollakse töötajaid ka kohapeal välja õpetama. “Lisaks proovipäevale on vajadusel võimalik läbi teha tööpraktika, aga see eeldab töötukassas arvel olemist või arvele võtmist,” selgitas ta.

Tööaeg on stabiilne, ilma vahetusteta: esmaspäevast neljapäevani kell 8–17 ja reedel 8–14.30. Päeva mahub 30 minutit lõunaaega ja kaks kohvipausi. Kandidaadilt eeldatakse vähemalt põhiharidust ja et ta eesti keelega hakkama saab. Õmbleja peab olema kiire, aus ja kohusetundlik.

Töötajate arv suureneb

Praegu töötab firmas kümme inimest, praktikal on neli ja lisaks käib iga päev paar-kolm inimest töö sobivust proovimas. Firmajuhi sõnul on kandideerinud juba ca 40 inimest. Sobivusel saavad tööd kõik kandideerijad, sest aasta teiseks pooleks võetaksegi tööle umbes 40 inimest.

Tammsalu kinnitusel teevad proovipäeva enamasti inimesed, kellel varasem õmblustöökogemus puudub. “Puhas leht on vahel isegi hea, sest rätsepatöö erineb tööstustootmisest,” leidis ta. Proovipäevalisi kohe toodangu juurde ei lasta. Esialgu harjutavad nad lihtsalt masinate kasutamist.

“Meie masinad on natuke perud ja vajavad harjumist, kaks-kolm tundi kulub selleks. Päeva teises pooles anname neile juba lihtsamat toodangut teha. Kui läheb viltu, eks siis tule harutada,” rääkis firmajuht. “Juhendaja näeb kõrvalt, kui kiiresti kandidaat erinevaid töövõtteid omandab. Eelmistel kordadel töötajaid abitöödele võttes nägime proovipäeval padjakotti ümber keerates, kui kiire inimene on. Kui ta esimesel päeval poole normist täitis, siis võisime kindlad olla, et temast tuleb normitäitja.”

Igal õmblejal on oma kindel tööoperatsioon, sest operatsiooni vahetamine võtab kiirust maha. “Samas on firma seisukohast hea, kui õmblejad tulevad toime erinevate töölõikudega. Siis saab töötajat näiteks haigestumise korral kergesti asendada,” märkis Tamm­salu.

Praegu õmbleb MoonStar turvaäärisega beebimadratseid. See on populaarne toode, mida tarnitakse paljudesse riikidesse. Beebimadratsite õmblemise on tellinud Pärnu firma Wendre AS.

MoonStari omatoodang on voodipesu, öösärgid, hommikumantlid, kardinad, köögitekstiil, nagu põlled, köögirätikud, pajalapid jms, sauna- ja muu kodutekstiil. Omatoodangu õmblemisel kasutatakse naturaalseid materjale, nagu siid, siid-puuvill, linane jm.

“Teine suurem projekt on meil ühele Norra hotellile kahes etapis üle 200 toa kardinate õmblemine ja kohapealne paigaldus enne suve. Teine etapp on aasta teises pooles,” rääkis ta.

Tööaeg kella kaheksast viieni on Tammsalu arvates normaalne. Nii jääb see ka siis, kui kollektiiv on täies mahus kokku saadud. “Meie töötajad on naised ja lastega koosolemine on neile oluline. Ma olen ise kolmes vahetuses töötanud ja tean, mida see perele tähendab,” lausus Tammsalu.

Ajad on stabiilsed

Firmajuht usub, et kaheksa tunniga jõuab piisavalt palka teenida ka tükitööd tehes, vaja on vaid nobedaid näppe.

Õmblejaid on tööl igas vanuses, töö sobib nii noortele kui ka vanematele inimestele. “Takistuseks pole ka natuke kehvem silmanägemine, sest õmblusmasinatele on paigaldatud kohtvalgustus ja töökohtade juurde ka lisavalgustid,” selgitas Tiia Tamm­salu.

Hea koostöö on firmal töötukassa Saaremaa osakonnaga. “Minule teadaolevalt kuulutatakse välja hange õmblejate koolituse korraldamiseks. Selle koolituse üks osa on praktika töökohal ehk meil,” jagas ta infot.

MoonStaris käiakse tööl ka maalt. Praegused õmblejad on kõik naised, kuid Tammsalu meenutas, et kui ta ise Viljandis töötas, kandideerisid õmblejaks ka mõned mehed, kes paraku siiski loobusid. “Pakun, et meestel on lihtsalt suuremad näpud,” sõnas ta.

Ettevõte otsib praegu ka mehaanik-transporditöölist. See töö sobib eelkõige just meestele, kuna tuleb raskusi tõsta ja mehaanikast aru saada. “Suur puudus on õmblusmasina mehaanikutest,” lisas firmajuht.

Tekstiilitööstuses on tema sõnul enam-vähem stabiilsed ajad ja pigem kasvutrend. Kvaliteedi tõttu eelistavad Põhjamaade firmad üha enam Baltimaade tootjaid Aasia maadele.

“Eriti hotellinduses on ülikõrged nõuded, materjalid peavad olema tulekindlad. Kvaliteetseid kardinaid ei kannata tõesti Hiinast tellida. Kui, siis võib-olla voodipesu,” rääkis Tammsalu.

Kodusaarel müüvad nad oma toodangut Saaremaa kaubamajas, kuid hetkel läheb kogu jõud suurte tellimuste täitmisele.

“Aasta lõpuni on tellimused olemas ja ilmselt ka edaspidi, sest sissetöötatud allhanget enam kergesti ei vahetata – sissetöötamisprotsess on väga pikk,” selgitas Tiia Tamm­salu. “Kui praegu teeme 250 beebikotti nädalas, siis nõudlust oleks 3000-le nädalas, teiste klientide tooted peale selle.”

Hooajatöölisi vajatakse firmas pigem puhkuseaegseteks asendajateks, sest kollektiivpuhkusele MoonStar minna ei saa.


MOONSTAR OÜ

  • MoonStar on asutatud 2014. aasta mais.
  • Ettevõtte loonud inimestel on pikaajaline tekstiilitootmises töötamise kogemus ning soov on toota ja kliendile pakkuda looduslikust materjalist kodutekstiilitooteid.
  • Ettevõtte tooted on mõeldud teadlikule kliendile, kes hindab tervislikkust ja kvaliteeti.
Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 734 korda, sh täna 1)