Riida Kask saab 80 (3)

ÜTLE, MERI, MU MERI: Riida Kask (keskel) koos seltsikaaslastega merekultuuri seltsist jahtaga seilamas. Riidast vasakul Tiiu Kauber, paremal Anne Kaju. Taga vasakult Valdur Lind, Rein Sepp, Arvi Prei, jahta kapten Veljo Heinmets ja Ants Kangur. AARE LAINE

ÜTLE, MERI, MU MERI: Riida Kask (keskel) koos seltsikaaslastega merekultuuri seltsist jahtaga seilamas. Riidast vasakul Tiiu Kauber, paremal Anne Kaju. Taga vasakult Valdur Lind, Rein Sepp, Arvi Prei, jahta kapten Veljo Heinmets ja Ants Kangur.
AARE LAINE

Täna 80 aastat tagasi sündis Kuressaares Richard ja Adeele Hindi peres tüdruklaps, kes sai nimeks Riida.

 

26. juunil 1960 abielus Riida Hint oma keskkooliaegse klassivenna Hanno Kasega. Just Riida Kasena on kange saare naine tuntust kogunud nii oma kodusaarel kui ka palju kaugemal.

44 aastat on Riida tegutsenud giidina ja see amet on teda kokku viinud paljude rahvuste esindajatega, olgu siis jaapanlaste, hiinlaste, armeenlaste, itaallaste või kellega iganes.

Ainuüksi möödunud aasta jooksul tutvustas Riida oma kodusaart neljakümnele turismigrupile. Algavaks turismihooajaks on Riida esimesed tellimused juba saanud.

Energiat jagub mitme seltsi jaoks

Riidal jagub energiat mitme seltsi jaoks. Saaremaa merekultuuri seltsi liige sai temast sellepärast, et ta suhtles meremeestega, ilma neid nägemata üle kolmekümne aasta. Nimelt töötas Riida Saare Kaluri raadiojaamas raadiooperaatorina.

“Teadsin kapteneid ja tüürimehi hääle järgi, kuigi ma neid ei tundnud. Kui asutati Saaremaa merekultuuri selts, siis ma pikalt ei mõelnud, astusin seltsi liikmeks,” räägib tänane juubilar.

Toimekas Riida ei ole seltsi lihtliige. Ta on võtnud Kudjape kalmistul uurida, kuhu on maetud siit ilmast lahkunud meremehed. Tema andmebaasis on praegu 171 nime. Nende kalmud, täpsed sünni- ja surmadaatumid on Riidal teada ja kaardistatud.

Igal aastal 12. detsembril, SÜG-i mälestuspäeval käib Riida õpilastega Kudjape kalmistul meie hulgast lahkunud õpetajate ja õpilaste kalmudel. “Seal on praegu 83 õpetajate hauda,” teab Riida.

Vaesed on need, kes ei tantsi

Genealoogiaseltsi liige on Riida samuti ja rahvatantsijana osales ta suurel peol esmakordselt 62 aastat tagasi. Tõsi küll, eakate rühm, kus Hanno ja Riida veel mõned aastad tagasi tantsisid, on tegevuse lõpetanud, aga tantsulust on neisse jäänud. “Vahel tantsime koduski. Tants liidab. Vaesed on need, kes ei tantsi,” on  Riida veendunud.

Väärikate ülikoolis käib Riida viiendat aastat. “Ma ei ole üheltki loengult puudunud,” tõdeb väärikas tudeng.

Suur spordisõber on Riida ka. Eriti meeldib talle tennist jälgida. Sellel spordialal on tal oma lemmikud, näiteks Serena Williams. Suusaäss Petter Northugile hoiab ta samuti pöialt. “Oleme Hannoga suured spordihuvilised. Tihti käime ümber pargi jalutamas. Naudime rannailu,” pajatab Riida.

Vahest kõige tähtsamaks rolliks peab Riida ema, vanaema ja vanavanaema rolli.

“Kohe tuuakse minu juurde hoida pojatütre 11-kuuseks saavad kaksikud Joann ja Lukas. Nad on nii ühte nägu toredad poisid. Kui ma poisid sülle võtan, panevad nad oma pehmed põsed minu põse vastu. Siis tunnen vanavanaemaks olemisest suurt rõõmu. Kas võib maailmas veel midagi ilusamat olla,” räägib poeg Toomase ja tütar Katrini ema, nelja lapselapse vanaema ja nelja lapselapselapse vanavanaema Riida.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 821 korda, sh täna 1)