
EI PEA ÕIGEKS: Tunnustatud ortopeedi Aare Tauli sõnul tähendaks haigekassa põhimõtete rakendamine seda, et Kuressaare haiglas endoproteesimise operatsioone enam teha ei saa.
MAANUS MASING
Kuressaare haigla esindajad nõustuvad Eesti arstide liiduga, kelle hinnangul viib haigekassa koostatud põhimõtete rakendamine eriarstiabi patsientidest kaugemale ja vähendab selle kättesaadavust.
Arstide liit peab oma avalduses silmas eriarstiabi geograafilise kättesaadavuse põhimõtteid, mille koostanud haigekassa hinnangul ei ole eriarstiabi osutamine maakonnahaiglates haiglahoonete, aparatuuri ja personaliressursi kasutamise seisukohalt optimaalne ning suur osa erialasid tuleks koondada ainult kahte või nelja kohta Eestis.
“Nende põhimõtete rakendamisega kaotaks kogu Eesti maakonnahaiglad, meie omast rääkimata,” leidis SA Kuressaare Haigla juhatuse liige, ravijuht Marje Nelis. “Arstid leiavad alati tööd, olgu Eestis või Soomes, aga patsientidest on kahju. Inimesed kaotavad juba rahaliselt, kui peavad mandrile arsti juurde sõitma.”
“Ka mina toetan arstide liidu seisukohta,” ütles SA Kuressaare Haigla nõukogu esimees Reet Tuisk. “See niinimetatud geograafilise kättesaadavuse printsiip ainult vähendaks arstiabi kättesaadavust. 2016. aasta I poolaastal ei ole haigekassa lepingus nende erialade suhtes siiski mingisuguseid muudatusi veel tehtud ning edasise osas pole otsad veel lõplikult lahti või kokku sõlmitud.”
“Minagi kirjutan arstide liidu avaldusele patsientide seisukohalt kahe käega alla,” ütles SA Kuressaare Haigla juhatuse liige Märt Kõlli. “Geograafilise kättesaadavuse printsiip tähendab, et haigekassa tahab vastutuse panna kõrgema etapi haiglatele. Kui aga Kuressaare haigla käibest läheb see raha ära, ei saa haigla kui organisatsioon enam hakkama.”
Kõlli sõnul on ta siiski optimist ja usub, et need asjad nii halvasti ei lähe.
Kuressaare haiglas on puusa- ja põlveliigeste endoproteesimise operatsioone tehtud 1996. aastast ja tänase seisuga on endoproteesitud üle 1000 haige. Siiski peab haigekassa ka ortopeedia erialal (sh endoproteesimised) optimaalseks tagada ambulatoorse, päevaravi ja statsionaarse ravi kättesaadavus vaid neljas kohas Eestis.
“Ortopeedia päevakirurgia teenuse osutamine eeldab artroskoopilise aparatuuri olemasolu ja selle kõrge maksumusega seadme optimaalne kasutus on suurem kui 200 korda aastas,” märgitakse haigekassa koostatud põhimõtetes, “mistõttu ei tagata ortopeedia päevaravi kättesaadavust maakondlikult, vaid neljas kohas Eestis.”
“Ortopeedina ei saa ma toetada haigekassa koostatud eriarstiabi geograafilise kättesaadavuse põhimõtet,” ütles Saarte Häälele Kuressaare haiglas töötav dr Aare Taul. “Haigekassa koostatud põhimõtete järgi ei ole maakonnahaiglas ortopeedia erialal eriarstiabi – pean silmas puusa- ja põlveliigeste endoproteesimist – edaspidi osutada võimalik.”
Haigekassa tsentraliseerimisplaan puudutab nii statsionaarset haiglaravi kui ka ambulatoorset abi. “Näiteks kardioloogi, neuroloogi, reumatoloogi, gastroenteroloogi, uroloogi ja veel mitme erialaarsti vastuvõtul saab edaspidi käia ainult Tallinnas, Tartus, Pärnus või Kohtla-Järvel,” on kirjas arstide liidu avalduses.
Haigekassa analüüsi järgi on sünnitusabi optimaalne jätta vaid Tallinna, Tartusse ja Kohtla-Järvele, ent koos günekoloogiaga antakse seda siiski ka Pärnus ja geograafilist eripära arvestades Kuressaares.
“Laste statsionaarne ravi peaks edaspidi maakonna tasandil olema samuti kättesaadav sisehaiguste ja üldkirurgia erialade raames, spetsiifiline pediaatriline ambulatoorne ja statsionaarne ravi alates keskhaigla tasemest,” on kirjas haigekassa põhimõtetes.
“Maakondadest kaotatakse ka spetsialiseeritud statsionaarne pediaatriline abi ja lastearstide vastuvõtud,” järeldas kirjapandust arstide liit.
Statsionaarset taastusravi pakutaks haigekassa visiooni järgi neljas kohas Eestis. Lisatud on, et eriala ambulatoorsed teenused peaksid siiski olema kättesaadavad igas maakonnas.
Samuti on haigekassa hinnangul optimaalne tagada vaid neljas kohas nii ambulatoorse kui statsionaarse ravi kättesaadavus kardioloogia, pulmonoloogia ja neuroloogia erialal.
Arstide liidu hinnangul on nn geograafilise kättesaadavuse põhimõtete näol tegemist arstiabi kättesaadavust oluliselt halvendava kavaga, mille töötas välja ravi rahastaja haigekassa, rääkimata läbi patsientide ja erialaspetsialistidega.
“Kuna praegused muudatused ei vasta patsientide tegelikele vajadustele ja põhjustavad neile lisakulutusi, teeme ettepaneku enne osapooltega läbirääkimist ja ühiste otsuste tegemist peatada haigekassa kava teostamine ja jätkata eriarstiabi osutamist haiglates vähemalt eelmise aasta tasemel,” kirjutab arstide liit oma avalduses.
KOMMENTAAR
Lembi Aug, Eesti arstide liidu president:
Kui haigekassa peaks oma plaani täies mahus ellu viima, toob see kaasa Eesti teatud piirkondades ravi kättesaadavuse vähenemise. Jäävad ju maakonnahaiglatesse siis üksikud eriarstivastuvõtud.
Patsiendi omaosalus raviprotsessis aga suureneb. Ka haige transpordikulu, kui inimene peab minema arsti juurde, on omaosalus. See tähendab, et ravi läheb inimese jaoks kallimaks. Et tsentraliseerimiskava läbi ei läheks, tuleb niisugustest asjadest avalikult rääkida ja kaasata ka patsientide ühinguid, et ka patsiendid iseenda eest rohkem räägiksid.
Õnneks on sotsiaalministeeriumis tehtud töörühmad, kuhu kaasatakse ka erialaseltside ja arstide liidu esindajaid, ja kus neid kavasid nüüd arutatakse. Kuigi haigekassa juba omasoodu tegutseb, võib-olla siiski õnnestub seda protsessi positiivsemas suunas mõjutada.
Kiiresti on vaja arstiabi mis ei sõltu haigekassast.
Tallinna sõidutamine on ju kõige kallim variant. Enda taskust arstile maksmine tunduvalt odavam.
Omaosalus suureneb nagunii.
Need asjad ongi ju teineteisega seotud. Higekassa rahade puudumine = arstiabi, mis ei sõltu haigekassast.
Lääne-Saare vald ostis iseenda tarkusega terve Saaremaa Valsi ära ja põhiline põhjendus just selle hoone ostmiseks oli, et Kuressaare Haigla on vahetus läheduses.
On ka tulevikus, lihtsalt arstiabi läheb kaugemale. ;(
Hea on see, et haiglavõrgu ümberkorraldusi arutatakse enne ümberkorraldamist ja seisukohad tulevad välja enne ümberkorraldamist. Halvad kogemused Saaremaal on ju eelmise Haiglavõrgu arengukavaga seoses. Kui oli selge, et Kuressaare Haigla SA on arengukavas paigas üldhaiglad staatuses, siis oli kena värk.
Aga kui Haigekassa hakkaski ravirahasid jagama vastavalt kehtestatud Haiglavõrgu arengukavale (ehk nagu seadus ette näeb), siis hakkas maavanem Kaido Kaasik hoopis nõudma, et Haigekassa võtaks Kuressaare Haigla SAlt rahasid vähemaks!
Kui palju maksab pilet Tallinna? Edasi- tagasi saad 32 euriga käidud. Arstile maksad enda taskust 30 euri?
see on jah ca 32€, kui oled penskar või töötu; kui aga terve tööpäev läheb lisaks kaotsi kaotad veel ca 100€
Järjekordne (laps)ametnike kaardijoonistamine. Siin lihtsalt on see koht, kus kohalikud inimesed peavad ise ütlema, mis neile sobib ja mis ei sobi. Meil on lõpuks demokraatlik riik ja saarlastel samasugused õigused nagu Tallinna kesklinna elanikel. Miks siis saarlaste omaosalus arstiabi puhul peab olema kordades suurem kui Tallinna elanikul? Sellele ei ole ühtegi mõistlikku põhjendust. Kallis aparatuur? Aga ka transport on kallis ja aeg veel rohkem. 8 tundi maanteel ühe arstikülastuse pärast?!
Haigekassa tarkurotsustajatele ja nende perekonnaliikmetele tuleb anda võimalus eriarstiabi saada vaid Saaremaal. Sõidavad oma rahakoti ja sõiduvahendiga saarele ning kui vaja siis mitu korda. Enne tuleks nende palka korralikult vähendada. Huvitav, millist arvamust nad pärast sellist eksperimenti omavad?
Järjekordne tõestus viletsusvalitsuse libe-tolerastide SUURES “hoolivusest” oma riigi kodanikese( “Inimesed on meie kõige kallim vara” T.Rõivas). Siit võib igaüks jõuda järelduseni: eestlane EI OLE tolerastide silmis inimene. Ilmselgelt pidas pääminister neid sõnu kasutades silmas ILLEGAALSETEST immigrantidest KURJATEGIJATE horde, keda ta idiootse järjekindlusega (nüüd juba 93% eestimaalaste vastuseisust hoolimata)sisse OSTAB! Need “kõrgeltharitud insenerid ja kirurgid” tulebki esmajoones suunata tegusalt toimetama Stenboci majja, et kogu “kõrgaadlikest” seltskonnake saaks ühe pauguga “ära ravitud” – ja nii kõva pauguga, et edasist arstiabi enam kunagi ei vaja :-)
Aega võttis üle 20 aasta , aga paistab et mõistus hakkab peest pähe jõudma . Tuletage meelde omaaegset sotsialistliku rootsi dessanti eestisse – palju haiglaid pakuti et on vaja – 4 . Hiljem mööndustega pandi ju kuressaare sisse aga ka piirangutega .
Nii et tulemas järjekordne tõdemus et miljonid on jälle mõtetult betooni valatud ( ühele saksa arstile rääkisin et hiiumaal on kompuuterdomograaf – ta küsis et kas saarel tõesti elab üle 100000 elaniku , kuuldes et vaid 7000 arvas et oleme ikka megarikas riik )
kas haigekassa hakkab saarlasele sõite siis kinni maksma
Looda sa! Seda on teinud ja hakkavad aina rohkem tegema kohalikud omavalitsused,hüvitades haigete prisked sõidukulud.
Milleks meil on maavanem ja teise valitud,kes peaks selle eest head seisma,et meile jääksid kohapeale ka eriarstid.Nende suust ei kippu ega kõppu.Milleks neid üldse vaja on??
Milleks, küsid. Eks ikka selleks, et koht täidetud oleks… Kt. võib olla kohuse täitaja, kuid meil on tegu “koha täitega” :-)
Nüüd tundub küll,et tuleb meil pensionäridel ka vist mässama hakata.Krt, kas mõistus on tõesti neil päris kadunud? Kelle pead küll seal selliseid lolle asju välja mõtleva,eks siis evakueerigu siit saarelt kõik Tallinna või Tartu,kui ainult sealt inimesed abi saavad.Krt,niigi kui kulukas on siit sõiduraha ja proovigu sealne haigekassa töötaja korra ise haigelt sõita need sajad kilomeetrid maha,siis ehk hakkab pea ka jagama seda asja.Ei mõista,mis toimub seal “LADVAS”kas mõistus on tõesti neid maha jätnud??????Jobud!
Ei ole see mõistus neid maha jätnud, vaid nad mõtlevad, et kust veel saaks kilekotitäie…
Nüüd siis ollakse SAAREMAAD maha parseldamas !
Huvitav, miks teatud kommentaarid kustutatakse ?????
Ja mõned kommentaarid ei lähegi läbi!
Selised seadused vastu võttes, tuleks töötegemisi ka rangemalt kontrollida, et inimene üle ei töötaks ja niipalju vigastusi ei tuleks, sest töötamiste agajärgedega sellised haigused me endlae külge saame ja ravi me selle eest saame minimaalselt.
Peaksid need otsustajad elama miinimumpalgaga igakuiselt.Sellest maksud maksta,koolitarbeid,toitu,bensiini tööl käimiseks ja siis veel vajadusel Tallinna arstile!!!!! Jah kui elad üksinda aga kui on lastega vaja minna arstile st.kaks bussipiletit ja veel tegemata jäänud tööpäev mis omakorda palgast maas.Kas seni kaltsukast ostetud riided jäävad meile ka kättesaamatuks.Lihtsalt ei jaksa enam ! See on liig.
Eriarsti vastuvõtul käivad juba praegu paljud tallinnas või tartus, sest kõige olulisem on ikkagi arstiabi kvaliteet. Dr Taul on hea ortopeed, minu teada 70+, kuid ta pensionile läheb, kes neid liigeseid siis vahetama hakkab? Haigla ei suuda isegi silmaarsti leida, mida siis ortopeedist rääkida. Head spetsialistid ei taha ennast saaremaaga siduda, sest siin lähed sa erialaselt rooste. Roostes arsti juurde ei taha jälle patsient minna. Igal juhul oleks mõistlik transporti kompenseerida ja arendada välja mõned tugevad keskused.
Hr Taul on alla ei ole üle 70 vaid vastupidi 67a! Selline vanusega lahmimine ei tee sinu turgu paremaks.Hoidkem töös väga häid arste…
Ainult puruterve inimene saab Tallinnas käidud 32 euroga-bussijaama ja tagasi, kuid arstini jõudmine ja ravimid juurde, siis on summa hoopis teine.
Varsti peab ise arstiks ka õppima, et end ise raivda
Järeldus: Eesti riik ei ole loodud inimeste jaoks. Aga kellele siis sellist riiki üldse vaja on?
aga miks me siis makse maksame?
Minu loogika ütleb, et kui teenust ei pakuta, siis ei ole vaja ka maksta!