VASTUKAJA: “Kuidas loendada looma?* Ühest vanast vaidlusest”, Erki Aavik, SH, 18.03

Saaremaa jahimehed on solvunud – solvunud ühe “ametimehe” peale, kes sealsete jahimeeste rekordilist metssigade küttimistulemust kommenteerides söandas ajakirjanikule öelda lause: “Siin on kaks võimalust: kas Saaremaal on talvine põhikarja arvukus vähemalt 2–3 korda allahinnatud või kütitakse mingi osa sigadest ainult paberi peal.”

Erki Aavik peab ametimeest ebaviisakaks, kuna too jäi oma poolt väljaöeldule kindlaks ka Kuressaares jahimeeste ees seistes. Veelgi enam, ametimees viitas oma ettekandes 2013. aasta ulukiseire aruandele ning tuletas kuulajatele meelde mitut varasematel aastatel Saarte Hääles ilmunud artiklit, milles on korduvalt tähelepanu juhitud selgi korral probleemi põhjuseks olnud saarlaste küttimisandmete ja sealsete jahindusjuhtide poolt antavate metssea arvukushinnangute vahelistele vastuoludele.

Kui jant saare metssigade arvukus- ja küttimisandmete ümber on vana, siis sel korral väljatoodud põhjendused Saaremaa looduslikest eripäradest, mis takistavat metssigade arvukust täpsemini määrata, on uued. Varem on Saaremaa jahindusjuhid omapoolsetes kommentaarides väitnud, et andmed on õiged ja saare metssead on lihtsalt väga viljakad. Ühte sellist Saarte Hääles eelmisel talvel ilmunud avalikkust eksitavat kommentaari tutvustati lähemalt ka minu (“paha ametimehe”) ettekandes (“Sigu on metsas rohkem kui paberil”, Saarte Hääl 16.01.2015, loo autor Raul Vinni). Nagu tagareast püsti tõusnud hr Aaviku mitte just kõige sõbralikumast kommentaarist võis aru saada, ärritas see teda ettekande puhul just kõige enam.

Olen igati päri nendega, kes ütlevad, et ressursi olemi kohta arupärimine selle kasutajalt ei ole hea mõte. Samuti nõustun nendega, kes ütlevad, et jahipiirkonna kasutajate antavate hinnangute taga sõraliste arvukuse kohta puudub selge ja üheselt mõistetav metoodika. Õigupoolest olen seda ka ise korduvalt öeldud. Ja kohe kindlasti nõustun, et ulukite arvukuse määramine peaks tulevikus tuginema kindlalt fikseeritud metoodilistel alustel ja jahipiirkonna kasutajatest sõltumatute loodusvaatlejate kogutavatel seireandmetel.

Kuid kõik see ei lükka ümber seda, mida veebruaris Saarte Hääle ajakirjanikule ütlesin, ega saa ka olla õigustuseks Saaremaa jahindusjuhtide poolt varasematel aastatel ajakirjandusele antud avalikkust eksitanud kommentaaridele.

Rauno Veeroja, keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna peaspetsialist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 253 korda, sh täna 1)