Gorbatšov: “Tegin katse päästa Nõukogude Liitu, kuid Jeltsin reetis mu” (1)

Mihhail Gorbatšov

Mihhail Gorbatšov

Mihhail Gorbatšovi sõnul ootas ta elanike reaktsiooni Belovežje kokkuleppe sõlmimisele, kuid seda ei tulnud, kirjutab ajakirjanik Fiammetta Cucurnia ajalehes La Repubblica.

Märtsi alguses tähistas Nõukogude Liidu esimene ja viimane president oma 85. juubelisünnipäeva. Vaatamata lauludele ja õnnitluskõnedele polnud aga tunda pidulikkuse õhkkonda, kirjutab itaalia ajakirjanik. Põhjuseks meenutused dramaatilistest sündmustest, mis leidsid aset täpselt 25 aastat tagasi, kui varises kokku Nõukogude Liit.

“Kohutavad mälestused,” ütles Gorbatšov, istudes mugavas tugitoolis oma kabinetis Moskvas Leningradi prospektil.

Gorbatšov jutustas päevast (see oli 1991. aasta 8. detsember – toim), kui Lääne-Valgevenes Belovežje looduskaitsealal toimunud kohtumisel allkirjastati saatuslik kokkulepe. “Nad kogunesid täieliku salastatuse tingimustes Belovežje puštšas Viskuli suvilas, kaasas vaid mõned usaldusväärsed nõunikud, nagu Jegor Gaidar, kellest hiljem sai peaminister. Neid turvasid eriväed. Nad tegid kõik kiiresti ja salaja. Sealt ei saabunud kellelegi mingeid uudiseid. Isegi mulle ei teatatud midagi,” rääkis Gorbatšov. “Kes võinukski mind informeerida, kui isegi KGB oli nende poolel? See oli kohutav päev… Õhtul helistas mulle Šuškevitš (toonane Valgevene liider – toim), et öelda: Nõukogude Liitu enam ei ole ja on sündinud Sõltumatute Riikide Ühendus. Boriss Jeltsin informeeris samal ajal juba USA presidenti George Bushi. Pärast seda telefonivestlust sain ma aga aru, et see kokkulepe ei olnud veenev isegi selle autorite jaoks. Seetõttu otsustasingi, et veel pole õige aeg alla anda. Võitlesin veel mõned nädalad.”

Mihhail Gorbatšov meenutas, et naastes Krimmist pärast augustiputši läbikukkumist, tegi ta kõik, et liitu säilitada, õigemini luua uus liit nende vabariikidega, kes soovisid selles olla. Loomulikult, jätkas ta, ilma Balti vabariikideta. Tõsi, vastavatel läbirääkimistel ei osalenud pärast sõltumatuse väljakuulutamist ka Ukraina.

Kuid 1991. aastal oli Gorbatšov veendunud, et kui Venemaa ja Valgevene ning teised liiduvabariigid allkirjastavad uue lepingu, siis ühineb sellega ka Kiiev. Gorbatšovi sõnul olevat ka Boriss Jeltsin rääkinud uue liidu sünnist, ent samas olid tal hoopiski teistsugused kavatsused.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 411 korda, sh täna 1)