Haldusreformi seminar valgustas vallavolinikke (VIDEO) (5)

VALJALAS HALDUSREFORMI SEMINARIL: Kuulajatel jagus esinejatele ka küsimusi.. Raske on kokku panna ühinemislepingut, kui pole teada, milliseks kujunevad omavalitsuste ülesanded. MAANUS MASING

VALJALAS HALDUSREFORMI SEMINARIL: Kuulajatel jagus esinejatele ka küsimusi, et kuidas koostada ühinemislepingut, kui pole teada, milliseks kujunevad omavalitsuste ülesanded.
MAANUS MASING

Eile Valjalas toimunud haldusreformi seminarile kogunenud umbes poolsada maakonna volikogude esindajat said ülevaate haldusreformi hetkeseisust.

Riigihaldusminister Arto Aas märkis oma ettekandes, et praeguseks on üle Eesti läbirääkimistega hõivatud 90 % omavalitsustest. Ta lisas, et omavalitsuste ühinemine on haldusreformi esimene etapp, millele järgnevad omavalitsuste funktsioonide ja rahastamise täpsustamine. “Reform võib meeldida või mitte, aga kindlasti ei ole seda tehtud uisapäisa,” kinnitas ta.

Minister tuletas ka meelde, et ühinemisläbirääkimistel tasub investeeringukavade arutamisel silmas pidada asjaolu, et euroraha helde pealevool muutub juba lähiaastatel oluliselt kesisemaks.

Kuulajatel jagus esinejatele ka küsimusi. Leisi volinik Margus Pajuste märkis, et raske on kokku panna ühinemislepingut, kui pole teada, milliseks kujunevad omavalitsuste ülesanded. Minister Aas kinnitas, et revolutsiooni pole ette näha, jutt käib ennekõike ühendasutustest, ühistranspordi korraldamisest, vahest ka maakondlike arenduskeskuste omavalitsuse alluvusse viimisest.

Ka rahastamisel pole ministri sõnul ette näha kardinaalset muudatust. “Aga lisaraha peaks tulema, ennekõike tasandusfondi regionaalse komponendi suurendamise läbi,” märkis ta, lisades, et kui tulevad üle funktsioonid, tuleb kaasa ka raha.

Selge tulemuse andis seminar muhulastele. Vallavanem Raido Liitmäe tundis huvi, kas haldusreformi seaduseelnõus ette nähtud saarvalla erandi taotlemiseks on vaja korraldada ka rahvahääletus, millele minister Aas vastas, et piisab üksnes taotlusest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 059 korda, sh täna 1)