Saaremaal plaanitakse suurt üleujutusõppust

Kuressaares ja selle lähiümbruses toimub 19.–22. mail Euroopa Liidu rahastatav rahvusvaheline üleujutusõppus SaareMODEX 2016, kus osaleb üle 200 inimese.

Lääne päästekeskuse kriisireguleerimise büroo juhataja Viktor Saaremets rääkis, et tegu on kolmanda osaõppusega Euroopa Liidu (EL) õppuste tsüklis, mida korraldavad Rumeenia, Bulgaaria ja Eesti. Rumeenias toimus sarnane õppus eelmisel aastal, Bulgaarias eelmisel nädalal.

Õppuse legendi järgi on Eestit tabanud kõige hullem võimalik üleujutus, mille on põhjustanud mereveetaseme tõus ja pikalt kestnud tugev vihm. Üleujutus on tabanud nii Eesti lääne- kui ka põhjarannikut ja saari. “Kuna Eesti siseriiklik võimekus on töösse rakendatud mandril, siis rahvusvaheline abi saadetakse legendi järgi Saaremaale, kus nad asuvad kohaliku päästeteenistuse juhtimisel üleujutuskahjusid likvideerima,” märkis Saaremets.

Üleujutust läbi mängides peab arvestama olemasolevate võimalustega (veekogud jmt) ning üleujutuse matkimiseks ühtegi piirkonda tema sõnul üle ujutama ei hakata. “Seetõttu on läbirääkimiste laual mitmed looduslikud veekogud, kus pumpamise sündmuskohti läbi mängida, ja reaalse üleujutusega ei pruugi neil kohtadel otsest seost olla,” rääkis Saaremets.

Koostöös linnaga on korraldajad ühe kohana arvestanud vallikraaviga, lisaks mitmed karjäärid ja looduslikud veekogud Kuressaare lähiümbruses. Läbirääkimised nende kohtade kasutamiseks tema sõnul veel käivad ja nende tulemusest sõltub, kus on võimalik midagi teha.

Vallikraavi tühjaks pumpamine on Saaremetsa sõnul samuti arutusel olnud, kuna linna huvi on sealse vee värskendamine ja veevahetus ning kraavi puhastamine sinna kogunenud mudast ja prahist. “See sõltub aga mitmetest asjadest ja lubadest, ka kalade ümberasustamisest, sest ei päästeameti ega linna huvides ole looduskeskkonna kahjustamine mingilgi viisil,” kinnitas Saaremets.

Keskkonnaamet ongi palunud linnavalitsuselt lisateavet vee erikasutusloa taotlemise osas ning muu hulgas maininud tõsiasja, kuidas varasem praktika on näidanud, et vallikraav on kalarohke. Vee väljapumpamisel on ameti andmeil oht, et veekogus tekib hapnikupuudus, mis viib kalade massilise hukkumiseni. Vältimaks seda, palub keskkonnaamet suurema osa kalu enne vee väljapumpamist välja püüda ja eluvõimelised kalad merre ümber asustada.

Viktor Saaremets kinnitas, et nad on probleemist teadlikud ja linn peabki keskkonnaametiga läbirääkimisi.


Üle 200 osaleja

SaareMODEX-il osalevad rahvusvahelised üleujutuste tagajärgedega tegelejad. Õppusest võtab osa üleujutuse tõkestusmeeskond Rootsist, kelle ülesanne on barjääri ehitamine üleujutuste vastaseks kaitseks, mis võimaldab kaitsta veetaseme tõusu eest olulisi hooneid ja objekte.

Osalemas on ka suure võimekusega pumbameeskond Rootsist, kes on valmis suurte veekoguste ärapumpamiseks üleujutatud aladelt. Samuti tulevad õppusele suure võimekusega pumbameeskond Rumeeniast ja Euroopa elanikkonnakaitse meeskond – EL-i ekspertidest koosnev meeskond.

Kokku osaleb õppusel üle 200 inimese. Samal ajal rahvusvahelise õppusega on Viktor Saaremetsa sõnutsi plaanis läbi mängida riiklik kriisireguleerimisõppus, kus harjutatakse abi vastuvõtva riigi standardprotseduure.

Lisaks toimub Kuressaare kriisikomisjoni õppus, kus mängitakse läbi elanike evakuatsioon üleujutatud alalt ja elanike ümberpaigutamine ajutisse evakuatsioonikohta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 480 korda, sh täna 1)