Heli Läätse tunnustati Kuldse Plaadiga

heli lääts

Kuressaares sündinud Heli Läätsele anti Kadrioru lossis toimunud auhinnatseremoonial üle auhind Kuldne Plaat panuse eest Eesti popmuusikasse.

“See on ilus suur kuldne punkt minu elutööle ja ma olen väga rõõmus selle üle,” ütles Heli Lääts Saarte Häälele. Ta tunnistas, et oli auhinna üle üsna üllatunud.

“Ma ei tea, et minu muusikat oleks kunagi popmuusikaks nimetatud,” märkis Lääts ja lisas, et on ikka püüdnud rohkem oma teed käia. 1950. aastatel, mil Läätse karjäär algas, räägiti pigem estraadimuusikast.

Saaremaalt pärit lauljat teatakse paljude lugude järgi. Nagu näiteks “Tsirkus”, mille laulis taas populaarseks Evelin Võigemast näosaates. Lääts ise tõi aga välja loo “Ei me ette tea”.

“Eesti rahvas on kogu aeg minuga koos seda laulnud, kui ma olen seda oma kontsertidel esitanud,” rääkis ta. Viimane ülesastumine suuremal laval jääb Heli Läätsel aga aastate taha. See oli 2006. aasta veebruaris Vana Baskini Teatris estraadietendusel “Viimane sent”.

“Siis ma ikka poolhuumoriga ütlesin, et selle etendusega andsin välja oma suure lava viimase sendi,” meenutas Lääts.

Muusikas hindab Heli Lääts mõttega lugusid, mis ka kuulajale midagi ütlevad. “Olen püüdnud laulda rohkem neid laule, mis minus elama hakkavad ja millega minul on midagi oma kuulajale öelda,” kommenteeris ta. Lääts märkis, et on nüüd tagantjärele kuulanud oma lugusid, millest osa ta enam ei mäletagi. “Olen neis tagantjärele leidnud midagi niisugust, mis hakkab minus uuesti elama,” lausus ta.

“Laulmine on niisugune kunst, mida õpib elu lõpuni. Kuidas sellest aru saada ja seda tunnetada. Seetõttu ma kuulan pigem kinnisilmi mõnda lauljat ja kuulan, mida tal öelda on, ja siis otsustan tema väärtuste üle,” selgitas Lääts.

Ta kiitis aasta meesartisti, Kuldse Plaadi saanud Tanel Padarit. “Eile kuulasin, kuidas ta laulis. Igast sõnast oli aru saada ja laulu mõte oli samuti arusaadav.

Mulle meeldivad mõtlevad lauljad,” ütles Lääts südamest. Muusikast vesteldes märkis laulja veel, et praegusel ajal kuulab ta rohkem sümfoonilist muusikat. “Õpin seda põhjalikumalt tundma, nüüd, kui mul on rohkem aega kuulata.”

Heli Lääts on Saaremaa ühisgümnaasiumi teeneline vilistlane 32. lennust, mis lõpetas 1950. aastal.

Edasi suundus ta Tallinna muusikakooli (Georg Otsa nimeline Tallinna muusikakool) ja Tallinna riiklikku konservatooriumisse (Eesti muusika- ja teatriakadeemia).

Kuldne Plaat on Eesti popmuusika aastaauhind, millega autasustatakse edukamaid kodumaiseid popmuusikuid, nii esitajaid, produtsente kui ka autoreid. Esmakordselt toimus Kuldse Plaadi auhinnagala 1998. aastal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 272 korda, sh täna 1)