Türgi hoiab Euroopat lõa otsas (2)

Nädala alguses toimunud Euroopa Liidu ja Türgi tippkohtumine rändekriisi küsimuses ei toonud tõsist läbimurret. Samas esitas Ankara uusi ettepanekuid ja seadis Brüsselile lisatingimusi. Euroopa ajakirjanduse reaktsioon on kujunenud olukorra suhtes üpriski kriitiline.

Mitmed Euroopa ajalehed on üksmeelel – rändekriisi lahendamisel on Euroopa Liit sattunud Türgist suurde sõltuvusse. Türgi esitab ühe nõudmise teise järel ja arvab, et kõik need peavad saama rahuldatud. Üks peamisi valuprobleeme on raha. Praegu nõuab Ankara Türki saabunud pagulaste vajaduste rahuldamiseks mitte enam kolme miljardit eurot, mis lepiti kokku varem, vaid pea kaks korda suuremat summat. Ja ehkki EL nõustus läinud aasta lõpus kolme miljardi euro eraldamisega, on türklased siiski kurtnud, et nemad pole seda raha veel kätte saanud.

Suurt pahameelt on Euroopa ajakirjanduses tekitanud Türgi ootamatu ettepanek: Ankara olevat valmis võtma tagasi kõik pagulased, kes on Türgi territooriumilt illegaalselt jõudnud Kreeka saartele. Vastutasuks peab aga EL iga sellise illegaalse pagulase eest oma hoole alla võtma ühe praegu Türgi territooriumil asuva Süüria pagulase.

Austria konservatiivne ajaleht Die Presse oletab, et Angela Merkel teeb suure vea, kui panustab rändekriisi lahendamisel vaid Türgile. President Recep Tayyp Erdoğan paistab arvavat, et nüüd on talle kõik lubatud. Malbed eurooplased ei söanda aga oma kaitseks sõnagi lausuda.

Briti vasaktsentristlik ajaleht The Guardian tõdeb: “Mõlemad pooled on huvitatud tõhusa lahenduse leidmisest. Euroopa Liidu kui organisatsiooni ühishuvi võinuks aga olla enam väljendatud.”

Tšehhi liberaalne ajaleht Hospodářské Noviny kahtleb, et nende läbirääkimiste tulemus on mingisugune hea kokkulepe. Ajaleht kirjutab: “Kui läbirääkivad pooled kokkuleppele jõuavad ja Türgi võtab endale kohustuse hoolitseda võimalikult paljude pagulaste eest, tuleb ikkagi hoolikalt jälgida, milline osa kokkulepitust jääb vaid paberile ja milliseid lubadusi konkreetselt täidetakse.” Sealjuures viitavad tšehhi ajakirjanikud tõigale, et juba sügisel lubas Türgi võtta tõhusaid meetmeid, võitlemaks inimkaubandusega. Tegelikult pole Ankara ses osas seni ette võtnud kõige vähematki.

Pikem ülevaade ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 246 korda, sh täna 1)