Arvud tegid Laimjala vägivallakantsiks (3)

Politsei andmeil on viimase kolme aasta jooksul Laimjala vallas toime pandud 15,9 rasket lähisuhtevägivalla kuritegu 10 000 elaniku kohta. Kogu Eestis hoiab Laimjala sellega koguni teist kohta.

vilmar rei esikas“Vaadata tuleks ikka, kuidas asjad kohapeal tegelikult on,” märgib statistikaameti andmeil 628 elanikuga Laimjala vallavanem Vilmar Rei (pildil). Ta meenutab, et üks juhtum on neil olnud ja sellest on kahju.

Absurdistatistika sai alguse politsei- ja piirivalveameti avaldatud lähisuhtevägivalla uuringust, mida käsitles nädala alguses Eesti Päevaleht. Seal tuuakse Laimjala välja vallana, kus vägivallajuhtumite arv on suur. Hullem on vaid Tootsi vald Pärnumaal, kus on 27,2 juhtumit 10 000 elaniku kohta. Saaremaalt on esindatud veel Kuressaare, kus juhtumeid on 1,5 10 000 elaniku kohta.

Kui asja uurida, selgub, et Laimjala ja Kuressaare on ainsad, kus raskeid lähisuhtevägivalla kuritegusid üldse toime pandud on. Kummaski üks. Politseistatistikute loogika järgi saaks öelda, et sellise vägivallaga on Laimjalas lood võrreldes Kuressaarega 10,6 korda hullemad.

PPA pressiesindaja Olja Kivistiku sõnul analüüsitakse nii absoluutarvu kui ka elanike suhet kuritegude arvuga. Antud juhul tehakse tehe “mis oleks, kui” 10 000 elaniku kohta.

Statistikaameti peametoodik Ebu Tamm ütleb, et sellised võtted sobivad iseloomustama haldusüksusi, mille elanike arv on suurem kui 10 000. Näiteks Kuressaare puhul on see näitaja täiesti pädev.

“Eestis on väga palju väikese rahvaarvuga valdu, nende iseloomustamiseks ja võrdlemiseks on parem kasutada absoluutnäitajaid, antud juhul vägivalla juhtumite arvu ennast, mitte suhtarvu,” lisab Tamm.

Säärast statistikaga hooletult ümberkäimist on olnud varemgi. Näiteks meenutas endine Kärla vallavanem Tiina Luks, et alatasa tuli kokku puutuda sellega, kuidas vald oli kohaliku omavalitsuse võimekuse edetabelis kehval kohal. Põhjuseks suur töövõimetuspensionäride arv. Teadjad olid kursis, et need on Sõmera Kodu kliendid, kuid eksperdid ei vaevunud seda uurima.

Orissaare vallavanem Vello Runthal ütleb, et nemad on alati esirinnas, kui räägitakse kiiruseületajatest. “See on sellest, et politseipatrull teeb Kuivastu–Kuressaare maanteel kenasti tööd. Samas on Orissaarde sissekirjutatud inimesi kihutajate massis vähe,” lausub Runthal, mööndes, et paraku saavad nad statistikas kõik kihutajad oma kraesse.


KOLM JUHTUMIT

Lähisuhtevägivalla termin ütleb, et see on igasugune vaimne, füüsiline või seksuaalne vägivald, mis leiab aset inimeste vahel, kes on või on varem olnud üksteisega intiimsuhetes, seadusest tulenevalt seotud või veresuguluses.

Saaremaal on aastatel 2012–2014 registreeritud kolm rasket kuritegu.

  • 11. novembril 2012 lõi naine Kuressaares elukaaslasele noaga rinda.
  • 28. novembril 2012 lõi naine Kuressaares elukaaslast noaga rinda.
  • 30. mail 2014 tulistas Laimjala vallas mees ühise joomingu ajal tekkinud tülis oma vennale registreerimata vintraudsest tulirelvast jalga.
Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 265 korda, sh täna 1)