VASTUKAJA (9)

“Ütle kolm korda ja kiiresti: deinstitutsionaliseerimine”, SH, 4.03

3x Jaan Lember

Jaan Lember, Kärla põhikooli direktor:

See, mida Helle Kahm oma artiklis kirjutab, et hooldekodu elanikel oleks linnas parem, on vale. See asi pole nii, nagu serveeritakse, vaid palju probleemsem.

Ma ei mõista, miks on tarvis toimivat süsteemi lõhkuma hakata. Kärla kogukond on hooldekodu elanikega harjunud ja suhtlevad nendega. Meie kooli lapsedki, kellele on palju selgitustööd tehtud, mõistavad, et kõik inimesed ei ole ühesugused ning kõigil ei ole siin elus hästi läinud.

Sõmeral on spetsiifiline seltskond, sellest ei saa üle ega ümber. Lastekodu peremajad Kuressaares on hoopis teise sisuga. Erihooldekoduga neid võrrelda ei saa. Tean seda, kuna Lions-klubi kaudu suhtleme lastekoduga pidevalt. See on hoopis teine süsteem.

Mina leian, et linnas, elava liiklusega magistraali lähedal ei ole hooldekodu elanikel turvaline. Kes Sõmeralt mööda sõitnud, on ju näinud, kuidas nad mööda maanteed kõnnivad.

Seda, et hooldekodu elanikud linnas ümbruskonna elanikke häirima hakkaksid, usun ma küll. Kärla lasteaia aed on kõrge ühel lihtsal põhjusel – et hoida hooldekodu rahvast eemal. Arvan, et muidu tükiksid nad ka lasteaia territooriumile. Koolimaja uksest astub iga nädal paar hooldekodu asukat sisse. Olen nendega rääkinud, et nad seda ei teeks, aga nad unustavad selle üsna kiiresti. Nad käivad prügikastides taarat otsimas, ka koolimaja omades, ja tarvitavad äravisatud toiduaineid.

Sõmeral on hooldekodu majad kenasti korda tehtud, söökla on uus ja tänapäeva nõuetele vastav. Oleme õpilastega käinud sealses tegevusmajas, mis on samuti väga ilus.

See, kui hooldekodu laiali lõhutaks, tekitaks kohaliku kogukonna seas pingeid ja töötust. Enamik hooldekodu töökohtadest on ju täidetud Kärla kandi ja Kihelkonna inimestega.

Kui arvata, et Sõmeral ei saa hooldekodu elanikud kultuurielust piisavalt osa, siis on ju võimalik nii korraldada, et nad saaksid. Ma ei usu, et nad linnas elades kinos või teatris käima hakkaksid.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 979 korda, sh täna 1)