Linnavolinik Argo Kirss: Sõmera hooldekodu killustamine on vale (5)

Kuressaare linnavolikogu liige, endine sotsiaalala abilinnapea ja toimetulekukoolis õppiva lapse isa Argo Kirss ütles Saarte Häälele, et ei mõista, miks on vaja praegune Sõmera erihooldekodu lammutada.

See, et Sõmera hooldekodu laiali lammutatakse, on minu meelest vale. Plaani saatev retoorika kõlab, et Sõmeral tegutseks justkui suur kombinaat, kuigi tegelikult elatakse selles hooldekodus eraldi majades. Võrdluseks: kuigi linnas on korterelamud, ei saa ju öelda, et see on nagu üks suur kombinaat.

Ma ei arva, et inimesed Sõmeral tunneksid, et nad elavad ühes tohutu suures üksuses. Muidugi saaks seal praegust elukorraldust muuta, et see oleks veelgi omasem, hubasem, ent kindlasti ei ole seal asi nii hull, et peaks selle süsteemi laiali lammutama.

Mis puudutab laiemat plaani suured hooldekodud Eestis nii-öelda tükkideks lõhkuda ja tekitada üle maa palju väikesi hooldekodusid, siis mina näen seal murekohti.

Kardan, et selliste väikeste asutuste tekkimisega võib isegi tulla tagasilöök teenuse kvaliteedis. Mitte selles mõttes, et inimeste füüsiline keskkond muutuks kehvemaks – see muutub kindlasti paremaks, kuna ehitatakse ju uued majad. Samas – Sõmera hooldekodu majad on ju ka uued, alles neis tehti suur remont.

Pean silmas just hooldekodu töötajaid, kardan, et kui praegune süsteem killustatakse, võib see anda tagasilööke. Kui hooldekodu killustatakse, kaob erivajadustega inimestega ümber käia oskavate töötajate omavaheline infovahetus. Kui tegemist on ühe suurema asutusega, on kolleegidel võimalik omavahel vahetult suhelda. Kui tekib mingi probleem, saab arutada, kuidas sellega toime tulla ja milliseid lahendusi kasutada. Kui töötatakse üle maa killustatuna, saab muidugi saata meile ja kasutada telefoni, ent see ei asenda vahetut suhtlust.

Omaette küsimus on see, kuidas selline hooldekodu linna sobida võiks.

Sellele küsimusele on mul keeruline vastata, sest ega ma täpselt ju tea, milliseid teenuseid sinna kavandatakse. Neid teenuseid, mis kuuluvad ööpäevaringse hoolduse alla, on väga erinevaid.

Ka praegu saavad Sõmera hooldekodu kliendid ringi liikuda: nad jalutavad ringi Sõmeral, käivad linnas, mõned on oma toimetamistega isegi mandrile jõudnud.

Ma ei tea sedagi, kellele Kuressaare hooldekodu mõeldud oleks. Praegu elavad Sõmeral nii vaimupuudega inimesed kui ka psüühiliste erivajadustega inimesed, kelle seas võib olla neidki, kel on kõrgharidus. Kuigi tavainimese jaoks on see kõik üks Sõmera seltskond, ei saa neid siiski n-ö ühte patta panna.

Kas erihooldekodu võib muuta ümbruskonna inimeste elukeskkonda kehvemaks? Võib tõesti juhtuda, aga ei pruugi. Kindlasti sõltub palju sellest, kui targalt seda asja toimetatakse.

Elu on muidugi näidanud, et inimestel kipub olema eelarvamusi nende suhtes, kes neist erinevad. Puuetega inimestele on perekodusid loodud üle Eesti ja mõneski kohas on see vastuseisu leidnud. Arvan, et ega saarlased ole selles osas teistmoodi.

Samas – enamik Kuressaare päevakeskuse hoovi peale ja Sepa tänavale ehitatud peremajas elavatest lastest on puudega lapsed ning ma ei ole kuulnud, et päevakeskuses käivate inimeste ja ümberkaudsete elanike poolt oleks seetõttu mingisugust nurinat kuulda olnud. Ilmselt suhtutakse lastesse kuidagi leebemalt.

Psüühilise erivajadusega inimese puhul sõltub paljugi sellest, milline on tema käitumismuster. Ka linna vahel liigub ju erivajadustega inimesi. Kui nad on rahulikud ja meid kuidagi ei häiri, pole ilmselt kellelgi midagi nende vastu. Küll aga tekivad probleemid siis, kui nad hakkavad häirivalt käituma ja inimesi tülitama. Selline asi ei saa loomulikult meeldida. Kuskil on piir, kus ma isegi mõistan, miks inimesed pahandavad.

Üks küsimus puudutab ka turvalisust. Muidugi ei saa siin üldistusi teha: ka nii-öelda normmõistusega inimeste seas leidub neid, kes tegusid teevad – kohtud töötavad kogu aeg. Samas selliseid juhtumeid on, kasvõi Rootsis, ning teatav oht on olemas.

Kokkuvõtteks leian, et erihoolekandeteenuste arendamine vajab arukat toimetamist ning see asi on tunduvalt keerukam, kui tavainimesele paistab.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 873 korda, sh täna 1)