Eesti Nokia: Decto targad sensorid valmivad Saaremaal

SUURED PLAANID: Kui kõik läheb plaanitult, kujuneb Decto osakaal meie jaoks juba päris suureks, kinnitas Rando Kubits. IRINA MÄGI

SUURED PLAANID: Kui kõik läheb plaanitult, kujuneb Decto osakaal meie jaoks juba päris suureks, kinnitas Rando Kubits.
IRINA MÄGI

Mõned nädalad tagasi võis ajalehest Sakala lugeda, kuidas ettevõtte Decto targad sensorid pürivad Eesti Nokiaks. Tuleb aga välja, et sel võimalikul tulevasel Nokial on suur seos Saaremaaga.

Decto on Eesti ettevõte, mis toodab niinimetatud tarku sensoreid ja detektoreid, aga ka mobiilitarkvara nende mugavaks käitlemiseks. Ettevõtte üks looja ja tegevjuht Martin Tooma on juuripidi Saaremaaga seotud, aga see pole ainus põhjus, miks nutisensoritest Saarte Hääles kirjutada.

Ouman Estonia tõttas tootmisel appi

Ettevõtte kaasasutaja ja arenduspoolega tegelev Kristel Vene selgitas, et Kuressaares asuvas Ouman Estonia OÜ tehases toimub kogu sensorite ja detektorite elektroonika koostamine, plaatide trükk ja toodete kokkupanek. Ka kogu hilisem logistika kauplustesse käib Ouman Estonia kaudu. Samuti tehakse toodete tampotrükk tööstusele mugavalt lähedal Zukker Disain OÜ-s.

Vene tõdes, et Kuressaares tegutsev Ouman Eesti pakkus pea ainsana välja võimaluse toota Decto tooteid Eesti turu kohta mõistlikus koguses. “Algavale ettevõttele on see äärmiselt oluline,” tunnistas ta. Siiski mängis toodete valmistaja valikul mõnevõrra rolli ka see, et ettevõtte asutaja Martin Tooma juured on Saaremaal. Seega on olemas ka emotsionaalsem side ja püüd Saaremaa elu edendada.

Vene lisas, et peagi on nad sisenemas eksporditurule ja sellega seoses on terendamas lootus luua Saaremaal ka uusi töökohti. Kuigi Decto tarkvara ja riistvara arendus- ja müügiosakond asub praegu Tallinnas, on nad Vene sõnutsi väga tõsiselt kaalunud ühe osakonna toomist tehase kõrvale Kuressaarde.

Ouman Estonia tegevjuhi Rando Kubitsa sõnul algas koostöö Dectoga pool aastat tagasi, kui Decto otsis partnerit, kes suudaks neile tooteid valmistada. Kubits tõdes, et praegu ei ole tootmismahud väga suured, seega igapäevaselt need tooted Oumanile suur töö ei ole. “Kuid nende plaanid on suured ja kui kõik peaks minema nii, kujuneb Decto osakaal meie jaoks juba päris suureks,” kinnitas Kubits. Nõnda kuuluks Decto pärast seda kahtlemata Ouman Estonia suuremate klientide hulka.

“Meie ettevõte on faasis, kus kõik areneb ja muutub väga-väga kiiresti,” tunnistas ka Vene. “Kuna oleme kohe-kohe sisenemas välisturgudele, siis oleme eesmärgiks võtnud toota 10 000 000 sensorit aastas.”

Millega aga täpsemalt ikkagi tegemist? Sensorid ja detektorid on Kristel Vene selgitusel mõõteseadmed, mida saab ühendada näiteks nutitelefoniga, kas otse micro-USB või Sinihamba kaudu, ja viia sedaviisi läbi erinevaid mõõdistusi. Praegu pakub Decto temperatuuri, õhuniiskuse ja õhurõhu mõõdistamiseks sensorit nimega AIR. LUMEN on valgustugevuse mõõdistamiseks mõeldud ja ALCO on alkomeeter.

Parasjagu on arendamisel NUC ehk radiatsioonidetektor. Viimasele võib muide oma toetust avaldada ühisrahastusplatvormi Indiegogo veebiaadressil www.indiegogo.com/projects/nuc-your-personal-detector-to-measure-radiation–2#.

Mõeldud nutikale tavatarbijale

Decto tooted on müügil Büroomaailmas, Bauhofis, OnOffis, Telia poodides ja Kännukas. Skandinaavia turule liigutakse Soome distribuutorettevõtte OY Bluebaum abil, kes tegeleb suuremate kaubanduskettidega Skandinaavias.

Läbirääkimised käivad USA, Vene ja India võimalike esindajatega. Kõnealuseid Saaremaal valmivaid tooteid on võimalik soetada ka Decto e-poest aadressil decto.eu.

“Meie tooted on mõeldud nutikale tavatarbijale, kes on huvitatud teda ümbritsevast keskkonnast ja mõjust tema elukvaliteedile,” nentis Kristel Vene. Nende abil saab teada näiteks sobiva õhuniiskuse taseme kontoris, õige valgustugevuse lapse töölaual või inimese sobivuse-mittesobivuse autorooli.

Targad sensorid ja detektorid on võimalikult ökoloogilised, varustatud 32-bitise protsessoriga ja vastava sensoriga. Kõik ülejäänud vidinad, nagu aku, ekraani, menüünupud ja muu taolise “laenab” see kasutaja mobiiltelefonilt. “Tänu sellele oleme saanud sensorite hinna viia nii tarbijasõbralikuks, kui vähegi võimalik,” kinnitas Vene.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 114 korda, sh täna 1)