Saksa ekspertide arvamus: Ukraina on 2016. aasta Eurovisioni üks favoriite

SOOSIK: Krimmitatarlanna Jamala esindab sel aastal Ukrainat Eurovisioni lauluvõistlusel. Tema kirjutatud laul “1944” räägib lauljanna esivanemate karmist saatusest stalinliku režiimi ajal. ESCTODAY.COM

SOOSIK: Krimmitatarlanna Jamala esindab sel aastal Ukrainat Eurovisioni lauluvõistlusel. Tema kirjutatud laul “1944” räägib lauljanna esivanemate karmist saatusest stalinliku režiimi ajal.
ESCTODAY.COM

Ukrainat esindab 2016. aasta Eurovisionil lauljatar Jamala. Ta esitab laulu, milles räägitakse krimmitatarlaste küüditamisest II maailmasõja ajal. Saksa eksperdid arvavad, et just sellel laulul on suured võimalused võita.

Eurolaulu valimisel osalesid nii Ukraina televaatajad kui ka professionaalne žürii. 14. mail esitab Jamala Stockholmis laulu “1944”, milles räägitakse krimmitatarlaste raskest saatusest stalinliku režiimi ajal. Laulja oma sõnul sai ta inspiratsiooni oma vanavanaemalt, kes küüditamise ajal kaotas ühe tütre.

Ukraina eurolaulu konkursi finaal toimus Kiievis 21. veebruaril. Üritust transleerinud telesaade kestis rekordilised neli ja pool tundi. Selle iseloomustamiseks tsiteerib Saksa telekanali Deutsche Welle (DW) veebileht Jan Lengwenathi blogi “Prinz Eurovision Song Contest”, kus Lengwenath nendib, et ta pole sellist eurolaulu eelvalimisturniiri varem näinud. “See, mis algas kui süütu telesõu, muutus pikapeale groteskseks ürituseks, mis meenutas üheaegselt nii muusikaprogrammi, jutusaadet kui ka poliitilist teatrit,” kirjutab Lengwenath.

Kuni telesaate lõpuni ei olnud selge, kes ikkagi esindab Stockholmis Ukrainat. Ukrainlased püstitasid seekord veel ühe eurolaulu rahvusliku konkursi rekordi – telefonihääletuses osales üle 380 000 inimese. Siinkohal võib lisada, et Eurovisioni reeglite kohaselt ei omanud hääletamisõigust annekteeritud Krimmi elanikud.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 334 korda, sh täna 1)