Muhumaa juurtega kooli- ja lauluõpetaja Koimlast

 

PEOSAALIS: Erna ja Ain Niit nautimas eakaaslaste esinemist memme-taadi peol. TAMBET ALLIK

PEOSAALIS: Erna ja Ain Niit nautimas eakaaslaste esinemist memme-taadi peol.
TAMBET ALLIK

Kas mäletad, kui olid alles väike
ja koduõues ringi sibasid.

Su lapsepõlves paistis ikka päike,
sest meel ei tundnud mingeid muresid.

(“Kas mäletad”, sõnad ja viis Erna Niit, september 2013)

Mis ajel sünnivad värsid ja veel enam, oma sepistatud luuleridadele viis. Iga luuletaja ja helilooja vastab sellele küsimusele ilmselt isemoodi. Vahest peitub vastus laulu “Kas mäletad” teises salmis: Kui sirgusid kord suuremaks, said tunda, mis võlu peidab endas armastus. Ja lapsi süles kiigutades hellalt, sai teoks su elu suurim unistus.

Oma lugude-laulude kirjutamiseks saab Koimla küla Kannika talu perenaine, ligi pool sajandit kooliõpetajana töötanud Erna Niit inspiratsiooni elust enesest. Ole vaid hakkaja ja pane mõtteterad paberile või tipi arvutisse. Kuus Erna Niidi loodud laulu Taritu memme-taadi lauluklubi esituses on salvestatud plaadile “Sinust laulaksin veel”. Lisaks Erna loomingule saab plaadilt kuulata veel Toomas Hüüdma, Naime Lambi ja Lemmi Hansari laule.

Staažika pedagoogi juhendatava lauluklubi esimene CD “Tahan teile jutustada” salvestati kuus aastat tagasi. “Miks jutustada, mitte laulda? Aga seepärast, et need lood ongi rohkem jutustused, kajastades meie esivanemate töid-tegemisi,” selgitab ansambli juhendaja.

Viljandimaal sündinud Erna, noorpõlvenimega Pajula, lapse- ja neiupõlveaastad möödusid Muhus Mõega külas. “Minu isa jäi kopsupõletikku ja suri, ema kolis seejärel Viljandimaalt oma sünnikoju Muhusse Mõega külla. Laul “Kas mäletad” ongi minu Muhu kodust,” annab Erna teada.

Pärast Hellamaa 7-klassilise kooli lõpetamist jätkas sarmikas neiu kooliteed Orissaare keskkoolis. Tartu pedagoogilises koolis omandas ta kooliõpetaja kutse. Tallinna pedagoogilise instituudi lõpetas Erna Niit cum laude.

10. veebruaril 75-aastaseks saanud Erna on elutöö teinud õpetajana Taritus ja Lümandas. Muhu neiust Erna Pajulast sai saarlane 1961. aastal. “Tartu peda lõpetamise järel suunati mind Tallinna, minu kursusekaaslane aga Saaremaale. Neiukesel oli nutt kurgus. Tema siia ei tahtnud,” meenutab ta.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 465 korda, sh täna 1)