Midagi on mäda Ukraina riigis (1)

Vähemalt nii arvab ingliskeelses veebiväljaandes Bloomberg.com ilmunud arvamusartiklis poliitikavaatleja Leonid Ragozin.

Ragozini arvates on kaks aastat tagasi rahvaülestõusu tagajärjel Kiievis võimule pääsenud valitsuse hiilgus tänase seisuga kuhtunud. Rahulolematuks on muutunud ka tähtsamate lääneriikide juhid, kes näevad, kuidas Ukrainas vohav korruptsioon takistab majanduse arengut.

Ukraina riigi praegune seis on tõepoolest nutune. 2015. aastal langes SKP 10,5 protsendi võrra, samas tõusis aga inflatsioon 43 protsendile. 10. veebruaril väljendas IMF-i juht Christine Lagarde rahulolematust seoses aeglase edasiminekuga Ukraina riigiaparaadi reformimisel ja võitluses korruptsiooni vastu. Kuna reaalsed muudatused Kiievis on olematud, on Ukraina rahastamise jätkumine tema sõnul suure küsimärgi all.

3. veebruaril esinesid kümne lääneriigi Kiievi suursaadikud üleskutsega unustada kolkalikud erimeelsused ja suunata kogu energia võitlusse korruptsiooni vastu.

Sellise karmivõitu avalduse otsene põhjus oli Ukraina majandusministri ja reformide toetaja Aivaras Abromaviciuse erruminek. Abromaviciuse sõnul sundisid teda erru minema mitmete kõrgete riigiametnike ettevõtmised, mille eesmärk on reformide läbikukutamine.

11_PoroshenkoSealjuures tõi ta näiteks mõjuvõimsa parlamendisaadiku Igor Kononenko, kes kuulub president Petro Porošenko (fotol) blokki. Nimelt sokutas Kononenko ühe oma toetaja Abromaviciuse asetäitjaks, kusjuures ministri endaga eelnevalt nõu ei peetud. Minister sai sellest teada alles tagantjärele.

Ukraina uuriv ajakirjanik Sergei Leštšenko, kes on samuti parlamendisaadik, kirjutas on line’is, et Kononenko soovis majandusministeeriumisse sokutada oma inimest, et takistada Abromaviciusel reformimast riiklikku kompaniid, mida praegu kontrollivad presidendi liitlased.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 314 korda, sh täna 1)