Vene trollid on ette võtnud Eesti-NATO suhted (1)

22. veebruaril ilmus New York Observeri veergudel artikkel “Eesti tahab rohkem NATO sõdureid, kuid mitte mustanahalisi”. Esimese hooga kõlas see kui järjekordselt eksinud Lääne ajakirjaniku eelarvamuslik hala Ida-Euroopa kohta. Lähemal vaatamisel selgub, et siin on siiski tegemist klassikalise Kremli desinformatsiooni operatsiooniga, mis oma selguses sobiks õpikunäiteks.

Esiteks, tegemist ei ole suure tiraažiga ja autoriteetse briti väljaande The Guardian lisaga The Observer, vaid suhteliselt marginaalse tähtsusega New Yorgi väljaandega, mis liigitab ennast selgelt tabloidide hulka. See ajaleht on avaldanud 15 artiklit ühelt vabakutseliselt kirjamehelt, kes kirjutab Mihhail Klikushini nime all. Selle mehe kohta ei eksisteeri kontaktandmeid, kuid väidetavalt on tegemist vene rahvusest mehega, kes on juba kümme aastat Ameerikas elanud. Ometi hakkas ta järsku kirjutama New York Observeri veergudel samaaegselt Ukraina kriisiga nii, et enamik tema artiklitest kordab Kremli infooperatsioonide ametlikke teemasid. Näiteks on sarnaselt Venemaa tabloididega ka Klikushini nime all ilmunud artikkel “Uut Ukrainat juhivad petturid, seksihullud, sõjapealikud, kuutõbised ja oligarhid”. Niisamuti pakkus ta opositsioonipoliitik Boriss Nemtsovi mõrva motiiviks viimase armusuhteid ukraina modelliga, kellega Nemtsov oli mõrvahetkel koos jalutanud.

Loogika on lihtne

Siinkohal ei tohi end lasta eksitada sellest, et New York Observer on väike väljaanne, kuna juba KGB desinformatsioonitaktika hulka kuulus vähetähtsatesse väljaannetesse teemade istutamine, et hiljem oleks võimalik neile viidata juba suuremates väljaannetes ja nii skandaalipalli kasvatada. Hiljutine vene infooperatsioon, väitmaks, nagu oleks 13-aastane vene-saksa tüdruk Lisa Berliinis araablaste poolt vägistatud, järgis just seda meetodit. Probleem tekkis sellest, et kui ühe öö kadunud olnud Lisa tunnistas politseile kohe, et teda ei vägistatud, siis Saksa politsei ei andnud reeglite kohaselt enne juurdluse lõppu esimesena informatsiooni. Seda kasutati ära, et väikestesse väljaannetesse istutada konspiratsiooniteooriaid sellest, kuidas politsei Lisa vägistamist kinni mätsib. See andis aga võimaluse justnagu millelegi tõesele viidata ja sealt edasi sai ka Venemaa Pervõi Kanal teha loo, mis sisaldas kohati juba täiesti väljamõeldud liialdusi. Asja lõpetas Vene välisminister Lavrov, kes sai avalikult survestada Saksa valitsust.

Konkreetselt Klikushini Eesti ja NATO artikli puhul on taktikaks üksikute faktide esitamine üldistuse pähe. Üldine süüdistus artiklis kõlab, et eestlased on rassistid ja silmakirjalikud. Ühest küljest tahetakse NATO toetust, teisest küljest rünnatakse ja solvatakse mustanahalisi USA sõdureid. Ei saa salata, need teemad on ju ka eesti ajakirjandusest läbi käinud.

Antud juhul on aga kontekst see, et kui Kremli üks eesmärke on olnud diskrediteerida Balti riike Lääne liitlaste silmis, siis võetakse ettekäändeks nähtusi, mis mingil moel ka reaalselt eksisteerivad. Loogika on lihtne: inimõigusi austav Lääne avalikkus ei tohiks toetada rassistlikku Eestit.

Küsimus on aga selles, kas üksikutest nähtustest saab teha üldistusi kogu maa kohta. Samamoodi võiks ju väita, et eesti muusika algab ja lõpeb Üllar Jörbergiga, kui eesti muusikat puudutavas artiklis ei mainita Arvo Pärti ega ka näiteks Ivo Linnat.

Seepärast on ka Klikushini kõnealuse artikli puhul kõige olulisem see, millest ta ei räägi. Oma väite tõestusena mainib ta küll õhuväe ülema kolonel Jaak Tarieni Facebooki postitust ja USA saatkonna ühe töötaja reaktsioone Eestis toimuvale. Need faktid on tõesed, kuid seejärel lisab ta sinna fantaasia valdkonda kuuluvaid detaile. Näiteks väidab ta, et 2015. aasta iseseisvuspäeva paraadil,
kui Aafrika-Ameerika sõdurid marssisid NATO vormi kandes Eesti pealinna peatänaval, karjusid kohalikud rassistid igasuguseid rassistlikke solvanguid, sealhulgas: “Minge tagasi oma vanavanemate juurde Nigeeriasse!”

Paslik on meenutada, et mullu ei toimunud paraad sugugi pealinnas, vaid Narvas, ja infot taoliste hüüatuste kohta sealt ei ole. Seejärel aga juba ühegi viiteta allikatele väidab autor: “Pärast seda on rassismi välja näidatud restoranides, hotellides ja Eesti tänavatel, kus “Minge tagasi Nigeeriasse!” on väidetavalt muutunud laialt kasutatavaks rünnakuks tumedanahaliste USA sõdurite vastu.”. Küsimus on siin just väljendis “laialt kasutatavaks”, mis kindlasti nõuaks mingit viidet. Kes väidab, et see on laialt kasutatav? Kõige tõenäolisemalt autori oma fantaasia.

Äärmuslased keskpõrandale kokku

Kui tegemist oleks ajakirjandusega, siis ilmselt vihjataks ka Eesti ametlikele seisukohtadele. Ometi ei ole neid kordagi mainitud. Ei sõnagi sellest, et nii president, peaminister kui ka teised poliitikud on väljendanud rassismi hukkamõistvaid seisukohti. Samuti ei tule artiklist kusagilt välja, et valitsuskoalitsiooni erakonnad ei ole iial isegi mõelnud NATO sõdurite nahavärvi arutamisele, sest juba selline teemapüstitus oleks absurdne. Ja selline väljajätt on kõige selgem tunnistus klassikalisest desinformatsiooni taktikast. Niisamuti ei ole kordagi mainitud, et Eesti kodanikuühiskond on samuti mobiliseerunud kasvõi Sõbraliku Eesti näol. Klikushin mainib Eesti vaimsuse esindajana EKRE-t, kuid kordagi ei öelda, et neil on tegelikult riigikogus vaid seitse kohta ja et tegemist on opositsioonierakonnaga. Ajakirjanduslikust standardist rääkides paneb punkti lõpuks see, et mitte üheltki eestlaselt ei ole küsitud kommentaare.

Kokkuvõtteks tuleb esiteks panna tähele, et Kremli desinformatsioonimasin kasutab tõenäoliselt ka edaspidi iga rassismiilmingut Eestis, et neid võimendada usaldamatuse külvamiseks Lääne liitlassuhetes. Teiseks, ainult klikkidele orienteeritud tabloidajakirjandus eksisteerib ka Läänes ja seetõttu on ka taoliste artiklite uus ilmumine tõenäoline. Kõige lõpuks on oluline ka iseenese vastu aus olla. Kremli propaganda saatanlikkus peitub selles, et ta ei mõtle asju lõpuni välja, vaid üritab reaalseid meeleolusid võimendada, tuua võimalikult vägivaldseid äärmuslasi keskpõrandale ja igatpidi toetada kõikvõimalikke kasulikke idioote.

  • Ilmus blogis: http://ilmarraag.blogspot.com.ee/

Ilmar Raag

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 389 korda, sh täna 1)