Lahkus ooperipäevade toetaja maestro Eri Klas

OOPERIPÄEVADE TAASELUSTAMISEL: 2008. aastal oli maestro Eri Klas üks ooperigala dirigentidest.  RAUL VINNI

OOPERIPÄEVADE TAASELUSTAMISEL: 2008. aastal oli maestro Eri Klas üks ooperigala dirigentidest.
RAUL VINNI

Eile manalateele läinud maestro Eri Klas oli aktiivse muusikutöö kõrval ka Saaremaa ooperipäevade andunud toetaja.

Maestro elas ooperipäevadele kaasa alates nende algusest 1999. aastal. 2002. aastal, kui Klas asus Tallinna Filharmoonia kunstilise juhi kohale, levis kumu, et pealinn hakkab ise ooperifestivali korraldama, kuid maestro tunnistas selle kuulduse kõmuks ning kinnitas, et ooperipäevad peavad Kuressaares edasi minema.

2008. aastast võttis Saaremaa ooperipäevade korraldamise oma õlule Eesti Kontsert ning Eri Klas oli see, kes ürituse kunstilisele juhile Arne Mikule kohe abikäe ulatas. Kolm järjestikust aastat dirigeeris maestro ülipopulaarset ooperigalat – 2008 ühes Carlos Spireriga, 2009 Modestas Pitrenasega ja 2010 Felix Koroboviga.

2012 dirigeeris Klas Opera-Jazzi ja koos Mikk Murdveega lastegalat ning veel aastal 2013 koos Jüri Alperteni ja Giorgi Jordaniaga ooperipäevade avakontserti, mis oli pühendatud Kuressaare linna 450. aastapäevale.

Viimastel aastatel süvenevate terviseprobleemide kiuste leidis maestro ikka võimaluse ooperipäevi külastada. Mullu suvel pani ta Saaremaale sõitmiseks suisa haiglast plehku. Imre Sooäär meenutas Õhtulehes, et viimane soov, mille Eri Klas tema kuuldes möödunud aasta augustis välja ütles, oli see, et ta sooviks uuesti Saaremaa ooperipäevadel dirigendipulti astuda.

“Istusime parajasti tema kodus klaveri juures ja jõime teed. Lubasin talle naljatades omalt poolt selleks puhuks Verdist inspireeritud aaria kirjutada, mida ta esmaettekandena dirigeeriks,” rääkis Sooäär ja lisas, et spontaanse tegudemehena tuntud Klas võttis sealsamas telefoni ja helistas Arne Mikule.

“Ütles, et teeme ära, pangu Arne ta kavasse. Arne vastu, et järgmise suve kava on juba paigas, aga ülejärgmisel saaks. Maestro oli sellega nõus ja lubas veel aasta kosuda ning end siis valmis seada. Niimoodi tulevikule mõeldes ja energiast pulbitsedes ta alati elas ja tegutses,” sõnas Sooäär.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 310 korda, sh täna 1)