LUGEJA KÜSIB:

Meie ettevõtte põhitöö, st tootmine, toimub ruumis, kus on suur müra. Olen tööandjana väljastanud töötajatele müra kaitseks kõrvaklapid, kuid töötajad ei taha neid kanda ja töötavad kõrvaklappideta. Kas ma saan tööandjana sundida töötajaid kõrvaklappe kandma?

Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Mari-Liis Ivask:

Tööandja ülesanne on tagada, et inimesed saaksid oma tööd teha ohutult ja nii, et nende tervis ei saaks kahjustada. Ka kõige paremad regulatsioonid saavad aga anda parima tulemuse vaid siis, kui töötajad neid ka järgivad.

Kui ettevõtte töökeskkonnas on ohuteguriks tervist kahjustav müra, peab tööandja ära märkima müra piirkonnad, väljastama kuulmiskaitsevahendid ja nõudma, et töötajad neid ka kannaksid. Isikukaitsevahendite kasutamise reeglid on sama olulised kui kõik muud töökorralduslikud küsimused.

Kui tööandja on isikukaitsevahendite kasutamise reeglid selgelt määranud, kuid töötaja neid ei järgi, peab tööandja juhtima töötaja tähelepanu konkreetsele rikkumisele. Kui töötaja ei kanna kõrvaklappe tööruumis, kus nende kandmine on kohustuslik, tuleb töötajale selle kohta märkus teha ja kontrollida, et ta edaspidi kõrva­klappe kasutab. Lisaks tuleks uurida põhjusi, miks töötajad isikukaitsevahendit kanda ei taha. Mõnikord ei pruugi väljastatud isikukaitsevahend sobida kas konkreetsele töötajale või konkreetsesse töökeskkonda. Näiteks kõrgema temperatuuriga keskkonnas on mõistlik kasutada kõrvaklappide asemel kõrvatroppe. Sel juhul tuleb leida võimalus vahetada isikukaitsevahend sobivama variandi vastu.

Müra on oluline terviserisk, sest tugev müra (alates 85 dB (A)) võib põhjustada kuulmiskahjustust. Kuulmiskahjustus ei teki kohe, vaid see kujuneb välja järk-järgult. Nii ei pruugi töötaja ise tajudagi müra kui ohtu. Tööandja peab töötajatele selgitama töökeskkonnas esinevaid riske, nende võimalikke tagajärgi ning ettevõttes kasutatavaid ennetusmeetmeid. Näiteks tugeva müra korral on riskiks müraga kokkupuude, võimalik tagajärg kuulmislangus ning selle vältimiseks kasutatavad ennetusmeetmed kõrvaklapid või kõrvatropid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 317 korda, sh täna 1)