Hull sandistab pargipuid (5)

UUS RINNE: 22. veebruari hommikupoolikul avastasid Kuressaare Linnamajanduse töötajad, et hullunud arborist on asunud tegutsema lossipargi teises ääres, kus Albert Uustulndi kuju juures oli oks maha saetud ühelt pooppuult. Katrin Reinholdi sõnul on lõige tehtud üsna asjatundmatult. RAUL VINNI

UUS RINNE: 22. veebruari hommikupoolikul avastasid Kuressaare Linnamajanduse töötajad, et hullunud arborist on asunud tegutsema lossipargi teises ääres, kus Albert Uustulndi kuju juures oli oks maha saetud ühelt pooppuult. Katrin Reinholdi sõnul on lõige tehtud üsna asjatundmatult.
RAUL VINNI

Kuressaare linnavalitsus ja politsei ootavad linnakodanike abi, et tabada isehakanud arborist, kes on viimasel ajal surmavalt vigastanud kultuuriväärtuslikke mälestuspuid linnapargis, sealhulgas Riigipeade hiies.

Esmaspäeval politseile tehtud avalduses palub linnavalitsus välja selgitada, kes on laastanud isikulisi ja kultuuriväärtuslikke puid linnapargis. Puude kahjustamine on olnud süstemaatiline ja pahatahtlik ning käekiri viitab sellele, et kõik rikkumised on toime pannud sama inimene.

“See, et puid ei ole maha võetud, vaid neid on järk-järgult rikutud, paneb arvama, et eesmärk on saada tähelepanu,” ütles Saarte Häälele linnavalitsuse haljastus- ja heakorra spetsialist Katrin Reinhold.

Kõiksugu lõikeriistad

Puude kahjustustest on näha, et kasutatud on nuga ja käsisaagi, kuid ka ilmselt akuga ja seetõttu peaaegu hääletut mootorsaagi. “Tehtu erineb tavapärasest vandaalitsemisest ja sel moel tegutsevat inimest on tegelikult palju raskem tabada, kui näiteks lärmakat noortekampa. Kõige selle motiiv jääb täiesti arusaamatuks,” rääkis Reinhold.

Politseile tehtud avalduses viidatakse mitmele vandalismiaktile, mis linnaametnikud on viimase nädala jooksul avastanud. Katrin Reinhold ise märkas 18. veebruari õhtupoolikul kõlakoja lähedal maas umbes nelja meetri pikkust oksa. Täpsemal vaatlusel leiti samast lähedalt saarvahtralt saagimisjälg. Oks oli langenud noore tamme peale.

Terava lõikeriistaga oli lõigatud ka sama noore tamme oksi ja värske lõikejälg viitas, et seda oli tehtud vaid mõne päeva eest. Tamm pandi mulda 2011. aastal, kui kõlakoja kõrvale paigaldati kunagi Rootsi suursaadiku osavõtul istutatud tammele pühendatud mälestuskivi.

Kuna mullu oli noorte puude kallal vandaalitsetud ka Allee tänava ääres asuvas Riigipeade hiies, siis otsustasid ametnikud üle vaadata ka sealsed riigipeade istutatud tammed.

Riigipeade hiis löögi all

Selgus, et 2002. aastal president Arnold Rüütli istutatud tammel on värskelt saetud oks ning ligikaudu 12 cm läbimõõduga tüvi on maapinnast umbes 70 cm kõrguselt poolenisti läbi saetud. Saagimisjälg võib olla paari kuu vanune. Sarnaselt oli läbi saetud ka Leedu presidendi Valdas Adamkuse 2005. aastal istutatud tamm.

Läti presidendi Vaira Vike-Freiberga tammel murti juba 2007. aastal latv ja oksad, mullu detsembris aga saeti puu sootuks maha, nii et alles jäi vaid poolemeetrine könt. Kahel korral jäi möödunud aastal vandaalile ette president Toomas-Hendrik Ilvese istutatud tamm, millelt lõigati peeneid oksi, tervelt neljal korral aga rünnati Poola presidendi Aleksander Kwasniewski istutatud tamme, mille koort rikuti nii, et puu hävis.

Kokku on vandaalitsetud kuue muinsus- ja looduskaitse all oleva kultuuriväärtusliku noore puu kallal, millest neli on spetsialistide hinnangul hävinemiseni kahjustatud. Esialgsel hinnangul on rahaline kahju 2500 eurot. Täpsem kahju selgub siis, kui on saadud hinnapakkumine viie samaväärse uue puu istutatamiseks. Moraalne kahju on muidugi korvamatu.

“Varasemate vandaalitsemiste puhul oleme teo toimepanija väljaselgitamiseks palunud kodanike kaasabi, aga nüüd tegime avalduse ka politseile,” rääkis Reinhold ja palus kõigil, kes on pargis kirjeldatud tegevust näinud või aimavad, kes seda teinud on, sellest linnavalitsusele teada anda.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 323 korda, sh täna 1)