Pulmad olgu erilised

pulm

Pulmad on minu jaoks alati väga tähtsad olnud. Tegemist ei ole ju sünnipäevaga, mida saab ebaõnnestumise korral järgmisel aastal paremini teha.

Hakkasingi pulmi juhtima tegelikult seetõttu, et mulle ei meeldinud need pulmad, kus ise külalisena käisin, ja see oli tavaliselt kas pulmaisas või organiseerimises kinni.

Paljud noorpaarid teevad selle vea, et lasevad ennast pulmade planeerimisel liiga palju teistel (peamiselt vanematel ja pulmaisal) mõjutada. Alustades sellest, et tehakse ainult midagi traditsioonilist. See teeb aga kõik pulmad ühesuguseks ja kui mõne külalise käest hiljem küsitakse, et kuidas pulmad olid, kõlab vastuseks: “Nagu ikka.” Pulmad ei saa olla “nagu ikka”! Pulmad peavad olema erilised.

Pruudirööv võib peo rikkuda

Teine koht, kus ei tohi ennast mõjutada lasta, on see, kellele pulmakutsed saata. Siin dikteerivad vahel pruutpaari vanemad. Kui minu juttu loeb nüüd mõni mees või naine, kelle laps hakkab lähiaastatel tõenäoliselt abielluma, siis panen teile südamele: palun ärge sekkuge! Las nad valivad oma külalised ise. Uskuge mind, et nii tuleb parem pidu ja lapsed austavad teid ja teie otsuseid tulevikus palju rohkem.

Pulma ei pea tulema näiteks kõik ämmade ja äiade õed ja vennad, vaatamata sellele, et pruutpaar on neid näinud elu jooksul kaks korda (onu Einari matustel ja siis, kui nad laulupeo ajal meie juures ööbisid). Samuti ei pea kedagi kutsuma ainult seetõttu, et te ise nende pulmas käisite. Vanematel on alati see mure, et äkki need sugulased solvuvad, keda ei kutsuta. Enamasti on see hirm täiesti põhjendamatu.

Pruudirööv on üks traditsioonidest, millest peab kindlasti rääkima. Olen käinud (külalisena ja pulmaisana) umbes 150 pulmas ja pruudiröövi on tehtud umbes kolmekümne viies. Ainult kahes neist on pruudirööv olnud talutav, kõigis teistes paraku nõme.

Selgitan. Algselt oli pruudiröövi idee selles, et pruut viidi (tema enda kaasabil) näiteks selle ukse taha, mis peosaalist välja viis. Ning kui lahke sõber oli peigmehe temast mööda õue otsima juhatanud, siis toodi pruut kiiresti peosaali tagasi ning vaba naisterahva eest hakati pakkuma erinevaid asju, loomi ja raha. Kui peigmees viis minutit hiljem saali tagasi juhatati, siis oli pruudil tekkinud hind ning peigmees pidi ta millegi paremaga välja lunastama. Näiteks lauluga, mõne lubadusega või teenega pruudiröövlitele.

Tänapäeval arvab osa mehi, et asja idee on viia pruut niimoodi peitu, et peigmees teda üles ei leia. Kui peosaalis ei ole aga pruuti ega peigmeest ning pruudiröövlitega pole kontakti, siis pidu seisab.

Olen näinud, kuidas turske pruudiröövel pruudi õlale haarab, 50 meetrit eemal jooksu pealt komistab ja pruut käib kuklaga vastu maad ning 100+ kg kaaluv pruudiröövel kukub talle otsa. Alles poolteist tundi hiljem tuleb pruut valuvaigistite toel peole tagasi. Loomulikult pole tal enam seljas valge kleit. Kõige lollimad pruudiröövlid kasutavad röövimiseks autot. Siin laske oma fantaasial lennata, mis võib juhtuda. Ning teadke, et kõik see on kunagi ka juhtunud.

Seega soovitus: mehed, ärge röövige pruuti. Kui aga kuidagi ei suuda ennast tagasi hoida, siis rääkige rööv pulmaisaga läbi, et te vastastikku teaksite, mis toimuma hakkab.

“Rusikareegel” paika ei pea

Eelarvest. Kunagi aastatuhande vahetusel liikus ringi jutt “rusikareeglist”: kui tahad ööbimist kõigile külalistele, peosaali, bändi, pulmaisa ning süüa-juua, arvesta ühe külalise kohta 1000 krooniga (64 eurot). Juba siis oli see väga kaheldav, rääkimata praegusest ajast. Arvan, et 64 euroga inimese kohta saab hakkama ainult siis, kui pulmas on vähemalt 250 külalist. Kui siiski. Mida vähem rahvast, seda rohkem üks inimene maksab.

Üks hoiatus on küll: kui tahate igalt poolt kokku hoida ja valite oma pulma meeskonna ainult honorari suuruse järgi, võite pärast pulmapidu tõenäoliselt tõdeda, et saite väga hea hinnaga täiesti keskpärase peo. Mida külalised paar kuud hiljem ei mäleta.

Tehnikast. Kõik tehnikaga seonduv võib ühel hetkel muutuda äärmiselt oluliseks. Kõige tähtsam on aegsasti kokkulepped teha, et mis saab siis, kui ansambel lõpetab ja oma kola kokku pakib. Väga umbusklik tasub olla peokoha pakutava võimenduse suhtes, sest tihti (näiteks söögikohtades) on kõlarid mõeldud ainult taustamuusika mängimiseks ning rohkem vurtsu neist välja ei tulegi.

Lastest pulmas. Mis seal salata – parimad peod on olnud ilma lasteta. Ma ei räägi noorpaari oma lastest. Imelik oleks, kui nemad pulmast osa ei võtaks. Ja rinnalapsed on loomulikult koos emaga peol. Ning ma ei räägi lastest 14+, sest nemad nagunii kas ei huvitu millestki, mis toimub, või osalevad kõiges täiskasvanutega võrdsetel alustel. Kui pulmas on aga näiteks 70 täiskasvanut ja 15 last ja kusagilt kostab nuttu, on rahva hulgas 30 inimest, kes lülitavad välja muu toimuva ja tahavad teada ainult seda, kas minu lapsele tehti või minu laps tegi midagi. Ja neid hetki tuleb õhtu jooksul palju.

Soovitus pruutpaaridele: ärge kartke külalistele öelda, et soovite nad kutsuda lasteta. Ja olgem ausad – kui tuled peole ilma lasteta, siis oled ikka oluliselt vabam ja naudid seda päeva palju rohkem. Räägin siinkohal ise isana.

Söögist ja joogist. Üks hullemaid asju pulmas on see, kui külalised jäävad näljaseks. Kui kõht on kuradi tühi, võib tegevus/bändid/pulmaisa olla maailma parimad, kuid kedagi ei huvita.

Alkoholi valides olge loomingulisemad. Šampanja tervitusjoogina kõlab näiteks väga igavalt. Eriti meeste jaoks. Kui neile aga peopaika saabumisel näiteks pudel/klaas õlut pakkuda, siis on nende jaoks tegemist juba väga hea algusega. See ei tähenda, et šampanjat ei võiks olla, kuid valikuid peaks rohkem olema. Lihtne asi, kuid töötab väga hästi.

Suur palve külalistele: olge sel teie sõprade-sugulaste elu ühel tähtsamal päeval võimalikult toetavad. Enamik sel päeval toimuvast on just pruutpaari poolt välja valitud ja nende ettekujutuses on see päev just selline. Kõige kurvem on, kui pruutpaari soove ignoreeritakse või neile vastu töötatakse.

Olge valmis selleks, et kõigile pruutpaaridele ei meeldi lilli saada või kõikide külalistega koos pilti teha. Või see, kui olete neile organiseerinud teesulu. Või nad paluvad teil pulma tulles mitte kõrgeid kontsi kanda. Või nad ei soovi avatantsu tantsida. Või et nad ei taha istuda lauas koos emade-isadega, vaid hoopis oma sõpradega. Olge igal juhul toetavad.

Pruutpaarile: teid tahetakse sellel päeval näha koos. Ja kogu aeg. Ükski tegevus pulmas ei tohiks juhtuda teie kohalolekuta – et kõik plaanitu ka toimuks, tuleb teil lihtsalt kohal olla. Ei midagi enamat.

Täispikkuses kirjutist saab lugeda Karu kodulehelt http://www.karuandres.com/ohtujuhtimine/pulmad/

Andres Karu, ürituste juht

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 569 korda, sh täna 1)