Varajane kurg lõi Eesti rekordi

LINNUVAATLEJA: Kadri Kullapere hinnangul on tänavune kevad eriline. Sookurgi pole ta varasematel aastatel veebruaris näinud. TAMBET ALLIK

LINNUVAATLEJA: Kadri Kullapere hinnangul on tänavune kevad eriline. Sookurgi pole ta varasematel aastatel veebruaris näinud.
TAMBET ALLIK

20. veebruaril kuulsid loodushuvilised Kihelkonna ja Üru vahele jäävatel sooloikudel üht kurge hüüdmas. Sel aastaajal haruldast loodushäält kuulsid eri kohtadest Kadri Kullapere ja Sirje Saksjaak.

“Veebruarikuus ei ole ma varasematel aastatel sookurgi siinmail näinud. Laupäeval oli neli sookurge Virita küla põldudel patseerimas. Hõbejakajakadki annavad häälekalt kevadkontserte,” ütles RMK loodushoiuosakonna teabespetsialist Kadri Kullapere.

Vikipeedia andmetel on sookurgede Eestisse jõudmise normaalne aeg aprilli algus.

Sõrve linnujaama juhi Mati Martinsoni andmetel on tegu läbi aegade varaseima sookure saabumisega Saaremaal ja üldse Eestis. “Seni oli varaseim kurg fikseeritud 25.02.2014 Viljandimaal ja Saaremaa esimene vaatlus 26.02.2014, kui Säärel oli kaks kurge rändel,” rääkis Martinson.

Eksikülalisi oli Saaremaal liikvel teisigi. Harilaiu lõukas märkas Arvo Kullapere 21. veebruaril esimest hallhane. Viimased olla Martinsoni sõnul külma suhtes leplikumad. “Viimane hallhani tatsas Säärel veel jaanuari alguses ringi, kured on aga märk kevade saabumisest,” kinnitas ta.

Tänavune aasta on eriline sellegi poolest, et paljud rändlinnud polegi sügisel pikka teekonda ette võtnud. Loona mõisa ümbruses lendas veel jaanuari alguses ringi üheksa kuldnokka. Kahjuks ei pidanud nad hiljutisele paarinädalasele talvekülmale vastu ja surid.

Kadri Kullapere on talvel märganud ka valgepõsk-laglesid ja kiivitajaid.

Lumikellukestelt saab juba õisi korjata. Sinililled on madalstardis õitsemise ootel.

Hülge seirekaamera, mis üles sätitud reservaati ühel pisikesel meresaarel, näitab, et nendel mereelukatel on pesitsemise aeg poole peal. Merikotkadki on oma pesitsuskohtade juurde tulnud. Varsti algab neil haudeperiood.

Tihased on muutunud aktiivsemaks. Nendegi sädistamist on tihti kuulda. Eelmisel nädal jõudis Vilsandi rahvusparki suur parv vainurästaid.

Aare Laine, Tõnu Veldre

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 581 korda, sh täna 1)