Visnapuu seiklused Kuressaare Kuursaalis

Hendrik Visnapuu ja August Gailit KULTUURIVARA

Hendrik Visnapuu ja August Gailit
KULTUURIVARA

1920. aasta juuli kulges Kuressaares skandaalselt. Kuursaalis alustati viinamüüki, linnapargis tiirutasid ringi nokastanud suvitajad. Tülid kohalikega olid kiired tulema.

“Einelaud pargis, Kurhausis, avatakse homme,” teatas ajaleht Meie Maa 3. juulil 1920.

Esmaspäeval, 12. juulil kirjutas ajaleht Vaba Maa, et 3. juulil olla “kauaoodatud piiritus” Tallinnast Kuressaarde jõudnud ja samal päeval alustati kuursaalis viinamüüki.

“Õhtul võis juba pargis “kõrgema seltskonna” esindajaid nokastanud olekus näha, mõned neist tikkusid ka möödaminejatele naisterahvastele kallale,” teadis Vaba Maa.

Pargis toimus suur kakelus

Aga põhjuse, miks mandri ajaleht provintsilinna viinamüügi algusest kirjutas, andsid ikkagi Kuressaares suvitanud kirjanikud August Gailit ja Hendrik Visnapuu ning 5. juulil pargis toimunud “suur kakelus”, milles mõlemad mehed osalesid. Gailit pääsenud põgenema, kuid Visnapuu jäänud lahinguväljale maha ja “Kuressaare isandad” olevat ta “toolidega ja muude abinõudega läbi peksnud”. Isegi politsei olnud võimetu riidu lõpetama.

“Arvatavasti ei jää see lööming pargis viimaseks Viinakauplus edeneda suurepäraliselt. Tagavarad on juba pärast nädalast joomist lõpukorral,” teatas kirjasaatja.

10. juulil kirjutas ajaleht Meie Maa, et mõned päevad varem visati keset ööd kiviga sisse luuletaja Visnapuu aken. Viskajatena tunti Meie Maa väitel ära ajalehe Saaremaa vastutav toimetaja Artur Allik ja Saaremaa kirjastuse direktor Adolf Aulik. Kolmandat meest pealtnägijad ei tundnud. “Samadel härradel oli ka õhtul enne seda luuletaja Visnapuu ja Gailitiga väike kakelus, kuna viimased siis nende eest ära jooksid,” märkis ajaleht.

Saaremaa teatas seepeale pealkirja all “Laimu kõmu”, et Meie Maa ajab jama. “See kõik põhineb õhku lastud laimujuttudel ja on seega täieline isikute teotus. Pikem seletus oleks asjata paberi raiskamine,” kirjutas Saaremaa. “Igatahes saab kohus otsustama, kumb süüdlaseks jääb, kas kiviviskajad või lehes avaliku vale laialilaotaja.”

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 576 korda, sh täna 1)