Mis siis saab, kui Hillary Clintoni kirjad on tõesti Putini käes?

RASKUSTE EES: USA Demokraatliku Partei kõige tõenäolisem presidendikandidaat on endine riigisekretär Hillary Clinton. Et aga Valgesse Majja pääseda, tuleb tal eelnevalt ületada mitmed raskused. Üks neist on seotud nn e-kirjade skandaaliga, mis on aluseks väidetele, et Clinton suhtub oma tööülesannetesse lohakalt. THEGUARDIAN.COM

RASKUSTE EES: USA Demokraatliku Partei kõige tõenäolisem presidendikandidaat on endine riigisekretär Hillary Clinton. Et aga Valgesse Majja pääseda, tuleb tal eelnevalt ületada mitmed raskused. Üks neist on seotud nn e-kirjade skandaaliga, mis on aluseks väidetele, et Clinton suhtub oma tööülesannetesse lohakalt.
THEGUARDIAN.COM

Üha enam tuure koguva USA presidendi valimiskampaania käigus on ookeanitagune ajakirjandus taas üles võtnud ühe aastatetaguse skandaali. Jutt käib endise riigisekretäri Hillary Clintoni e-kirjavahetusest, millest suur osa sattus kõrvaliste isikute kätte. Pole välistatud, et osa kirju on Kremli praeguse peremehe Vladimir Putini valduses.

Nagu teada, on Hillary Clinton üks peamisi pretendente USA presidendi ametikohale. Just see asjaolu ongi paljud poliitikavaatlejad muretsema pannud. Nad väidavad, et vaenulikesse kätesse sattunud Clintoni e-kirjad kujutavad endast tõsist ohtu Ameerika Ühendriikide julgeolekule.

Veidi taustast

Kõigepealt veidi selle loo taustast. Aastatel 2009 kuni 2013 oli Hillary Clinton USA riigisekretär. Pärast tema ametist lahkumist tuli aga välja, et riigisekretärina kasutas ta üsna tihti tööasjade ajamiseks oma isiklikku e-posti aadressi, mis töötas tema kodus olevas meiliserveris.

Kõrge riigiametnikuna oleks Clinton pidanud töiseid asju ajama oma riigidepartemangu ehk välisministeeriumi e-posti aadressilt lõpuga @state.gov, selle asemel kasutas ta hoopis isiklikku @clintonemail.com lõpuga aadressi. Probleem seisneb selles, et Clintoni isiklikku meiliaadressi teenindas server, mis asus tema enda kodus New Yorgi osariigis. Asjatundjate sõnul on see aga tunduvalt ebaturvalisem, kui näiteks riikliku e-posti kasutamine.

See asjaolu ongi andnud alust väidetele, et näiteks Kremli või mõnel teisel Ameerika-vaenulikul küberarmeel olid suurepärased võimalused tungida Hillary Clintoni arvutisse ja varastada sealt kogu elektrooniline kirjavahetus, sh 31 830 erakirja. Et selline sissemurdmine tõepoolest aset leidis, kinnitab näiteks kremlimeelse telejaama Russia Today (RT) uudislugu 2013. aasta 20. märtsist, s.o pea poolteist kuud pärast Clintoni ametist lahkumist

Selles uudisloos avalikustati mitu Sidney Blumenthali e-kirja, mis olid adresseeritud riigisekretär Hillary Clintonile. Blumenthal on Clintonite perekonna hea tuttav ja samas ka nende kui poliitikute nõustaja. Ameerika ajakirjandus oletab, et RT uudislugu oli teadlikult kavandatud – suure tõenäosusega anti sellega tagantjärele hoiatus, et Hillary Clintoni eraserver ei ole piisavalt kaitstud.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 417 korda, sh täna 1)