Võimutüli Lääne-Saares: kõik variandid laual (10)

PALL REFORMI KÄES: Volikogu esimehe Urmas Lehtsalu sõnul peaks initsiatiiv valitsemistüli lahendamiseks tulema valimised võitnud Reformierakonnalt, kelle otsustada on, keda laua taha kutsuda ja milliseid muudatusi teha. RAUL VINNI

PALL REFORMI KÄES: Volikogu esimehe Urmas Lehtsalu sõnul peaks initsiatiiv valitsemistüli lahendamiseks tulema valimised võitnud Reformierakonnalt, kelle otsustada on, keda laua taha kutsuda ja milliseid muudatusi teha.
RAUL VINNI

Lääne-Saare vallas lahvatanud valitsemistülis võidakse kõige äärmuslikuma variandina ümber mängida kogu tööjaotus vallavolikogus ja tuua vallavanemaks hoopis keegi väljastpoolt.

“Ega ta väga põle, aga pikalt me ka venitada ei taha,” kommenteeris Lääne-Saare vallavolikogu esimees Urmas Lehtsalu vallavanem Andres Tinno tagasiastumispalvele järgnevaid samme. “Kui kokkulepped saavutatakse, siis kutsume kokku volikogu erakorralise istungi. Aga kui ei saa, siis arutame asja korralisel istungil,” lisas ta.

Lehtsalu nentis, et tema juhitud valimisliidu Ühtne Vald ja Reformierakonna koalitsioon on laiali. “Tuleb uus seltskond, kes omavahel kokku lepib. On mitmeid variante. Kas jagatakse kõik ümber või tehakse muudatused ainult teatud valdkondades,” sõnas ta. “Hetkel ei lähe volikogu laua tagant keegi ära. Vallavanema puhul on võimalus, et valitakse vana tagasi või siis täiesti uus. Sel juhul on Andres Tinno volikogus tagasi,” arutles Lehtsalu. Samas ei välistanud ta, et vallavanem tuuakse kas kokkulepete või konkursiga hoopis väljastpoolt.

Reformierakondlasest vallavanem Andres Tinno andis Kadi raadio “Keskpäeva” saatele antud intervjuus mõista, et ei välista ettepaneku tegemisel vallavanema ametis jätkamist. Tavaliselt on uue vallavalitsuse kokkupanemiseks aega kaks kuud, kuid Tinno märkis, et kuna valla eelarve peab olema vastu võetud hiljemalt 31. märtsiks, siis jääb see aeg lühemaks, sest tema näeks, et eelarve võtab vastu uus vallavanem.

Valimisliidu Ühtne Vald liige Mart Maastik, kelle tegevus suuresti valitsemistüli taga on, Saarte Häälele vallavanema tagasiastumisega seonduvat kommenteerida ei soovinud. Seetõttu jäi ebaselgeks, kuidas ta suhtub tema aadressil tehtud kriitikasse. Küll soovitas Maastik tutvuda tema isiklikul Facebooki kontol tehtud tulevikuvisiooniga.

“Kuningas on surnud, elagu kuningas! Tema majesteedi tagasiastumine on sama usutav, kui tegelik- reaalne demokraatia Lääne-Saare vallas,” kirjutab Maastik, kelle sõnul on tagasiastumine vajalik vaid selleks, et lahti saada tülikast komisjoni esimehest, kes esitab kuramuse palju ebameeldivaid küsimusi, millele vallavanem kuidagi vastata ei tahaks.

Ta pakub ka visiooni: “Kohe-kohe saabub erakorralise volikogu kutse, kus uue volikogu esimehe, aseesimehe ja komisjonide esimeeste valimine. Kui uued kuulekad esimehed paika on saanud, teeb vastvalitud täiesti uus volikogu esimees U. Lehtsalu ettepaneku vallavanemana jätkata A. Tinnol. Volikogu ja vallarahva ovatsioonide saatel tõuseb kuningas jälle troonile.”

Urmas Lehtsalu nentis, et Maastiku pakutud variant oleks väga hea, kuid ta kahtleb selle realiseerumises. “Mart Maastik ei ole oraakel,” märkis ta, selgitades, et pole vahet, kas vallavanem Tinno peab volikogu laua ääres seistes vastama komisjoni esimehe või tavalise volikoguliikme küsimustele.

“Samas ei ütleks ma täna, et Mart Maastik küsib valesti või kas tal on õigus küsida. Vahe on lihtsalt selles, et küsitakse komisjonis,” sõnas ta, lisades, et praegu on paraku kujunenud nii, et komisjoni töö on puudulik ja küsimused tuuakse hoopis volikogusse kaamera ette.

Lehtsalu tõdes, et Tinno ja Maastiku konflikt on hõõgunud juba pikemat aega. “Ega midagi väga teha saagi, kui inimesed omavahel ei sobi ja koostööle ei minda. Minult on küsitud ka, et miks ma midagi ette ei ole võtnud. Aga volikogu esimehena ei saa ma ühtegi volinikku panna selles mõttes paika, et sina küsid ja sina ei tohi küsida. Igaühel on oma arvamus ja õigus see välja öelda.”

Lehtsalu kinnitas, et on Maastikuga probleemidest kõnelenud. “Aga tema jääb oma juurde, ütleb, et tema arvamus on õige. Ja kuidas teised aru ei saa, et temal on õigus. Paraku see nii ju ei ole ja hääletamised volikogus näitavad ära, kes mida pooldab.”

Loe ka: https://wp.saartehaal.ee/2016/02/19/laane-saare-voimutuli-hoogus-tuha-all-ammu/

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 992 korda, sh täna 1)