LUGEJA KÜSIB

Meile tuli uus töötaja, kes üle poole tööpäevast töötab kuvariga. Juhataja andis mulle ülesande valida talle töötool. Mida peaksin tooli valides jälgima?

Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Indrek Avi:

Kuvariga töötajale tooli valides peab hindama tooli sobivust töötajale, kes hakkab seda kasutama. Tooli peab saama reguleerida, et inimesel oleks mugav ja ei tekiks lihasväsimust. Lihasväsimuse tõttu tekivad pikema aja jooksul valud ja haigestumine.

Tool ja töölaud tuleb paigutada nii, et töötaja istuks ergonoomiliselt õiges kehaasendis. Istme kõrgus peab olema reguleeritav ning seljatoe asend ja kaldenurk muudetavad. Reguleerida peaks eelistatult saama toolil istudes, sest siis saab seda teha hõlpsamalt.

Enne tooli ostmist peab teadma, kui kõrge on laud. Üldjuhul reguleeritakse istme kõrgus selliseks, et isteasendis oleva töötaja küünarnukk asetseks klaviatuuriga ühel tasapinnal või  madalamal. Kui laud on sobival kõrgusel, siis enamikel juhtudel on istme sobivaim kõrgus töötaja põlveõndla kõrguse lähedal, kui ta jalg on täistallaga põrandale toetatud. Kui tool on põlveõndlast kõrgemal, on vaja jalatuge.

Tooli seljatoe ja istme vaheline kaldenurk peab olema 100–110 kraadi, siis on koormus lülisambale minimaalne. Toolil istudes ja alaselga toetades peab põlveõnnalde ja istme vahele jääma vähemalt kahe sõrme pikkuse jagu ruumi.

Tooli istme materjal peaks olema õhku läbilaskev ja hõõrdumistakistusega – nii saab püsida istumisasendis, kui iste on kergelt ette kallutatud. Siis kulub lihasjõudu minimaalselt ja verevarustus jalgades on vähem takistatud. Küünarnukkide käetugedele toetamisel ei tohi õlad olla tõstetud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 273 korda, sh täna 1)