Saaremaal kütiti 4730 metssiga (4)

Saaremaa jahimehed on seakatku ärahoidmiseks kehtestatud tavapärasest niigi kõrgemaid küttimisnorme usinasti ületanud ning lasknud praeguseks juba 1329 siga rohkem, kui selleks jahihooajaks ette nähtud.

Saarte jahimeeste seltsi tegevjuht Ive Kuningas ütles, et 1. veebruari seisuga on Saaremaal kütitud 4730 metssiga. Arvestades, et maakonna jahimeestel oli kohustus lasta vähemalt 3400 siga, on miinimumnorm kuu aega enne jahihooaja lõppu täidetud juba 139-protsendiliselt.

Kõige enam on sigu lasknud Laugi jahiselts – 498. Salme jahimehed on lasknud 317 ja Lümanda kütid 289 siga. Kuressaare, Kaali ja Pärsama jahipiirkonnas on aga normist veel pisut puudu.

Ive Kuninga sõnul jaht vaatamata normi ületamisele siiski jätkub, ehkki võib-olla veidi tagasihoidlikumalt. “Seal, kus liiguvad suured karjad, jaht kindlasti jätkub, et sigade arvukust vähendada,” lisas ta.

Sõrve Sääre jahiseltsi juhatuse esimees Priit Paomees ütles, et seltsi liikmed on Torgu jahipiirkonnas küttinud etteantud 140 sea asemel juba 205 siga ning veebruaris lisandub ilmselt veel paarkümmend.

Jõuline küttimine on sigade arvukust kindlasti vähendanud, ehkki viimaste aastate pehmed talved on seda märkimisväärselt kasvatanud. Mehed on seakatkuhirmus aktiivselt jahil käinud ja tõhusalt toimetanud.

“Eks me näe, mis see suvi siin toob, kui turistid uuesti liikuma hakkavad ja see batsill lihtsamini levima hakkab,” lausus Paomees.

“Ogaraks pole ka mõtet minna, et sa kinnisilmi kõik maha lased, ja kevadel, kui emis hakkab pesa tegema, ajujahti teed. Mingi humaansus peab jääma,” sõnas Paomees.

Metssigade senine küttimisrekord pärineb 2012. aastast, kui sigu lasti 3765. Varasematest iseseisvusaastatest pole nii suurt küttimisarvu teada ning vanad jahiraamatud kinnitavad, et nõukogude aja algul Saaremaal metssigu ja hirvi polnudki, olid vaid põdrad, metskitsed ja väikeulukid.

1. veebruari seisuga on Saaremaa jahimehed täitnud ka teiste suurulukite osas kehtestatud küttimisnormid. Põtru on kütitud 367 (miinimumnorm 360), hirvesid 792 (norm 600) ja metskitsi 947 (norm 759).

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 647 korda, sh täna 1)