Karilaid: parvlaevade ehituslepingud võivad olla õigustühised (3)

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikme Jaanus Karilaiu sõnul viitavad kõik asjaolud sellele, et parvlaevade ehituslepingud on sisuliselt õigustühised.

“Korruptiivsel teel võidetud suursaarte liiniveohange ja tehtud laevade ehituslepingud võivad osutuda kehtetuks, sest Tallinna Sadama juhtide altkäemaksukahtlustused seavad kahtluse alla kõik sammud riigiettevõtte TS Laevad arendamisel,” ütles Karilaid pressiesindaja vahendusel.

“Tänaseks on selge, et ilma altkäemaksuta ei oleks hankelepingut ega ka ehituslepinguid üldse sõlmitud või ei oleks ehituslepingud sõlmitud sellistel tingimustel. Altkäemaksu vahendusel sõlmitud lepingud ei saa mingil juhul olla riigi ega ka riigi äriühingute huvides, kuna altkäemaksu saaja peab saadud raha eest osutama ilmselt ka vastuteene altkäemaksu andjale,” rääkis Karilaid.

Tema sõnul on tekkinud kummaline olukord, kus parvlaevateenuse osutamise riigihanke viib läbi valitsus, ka laevade ostu teostab valitsus läbi oma äriühingute ning lõpuks hakatakse parvlaevateenust osutama laevadega, mille ostmine on seotud altkäemaksu andmisega ning hankija ehk riik on sellest teadlik. Karilaiu sõnul tuleb sellisel juhul kogu tekkiv kahju ja lisakulutused kinni maksta maksumaksja taskust.

“Teine suur riskitegur parvlaevahanke korraldamisel on ohtlik pretsedent Estonian Airi näitel, kus riigiabi kuulutati ebaseaduslikuks ning ettevõttele kuulutati pankrot. Täna pole piisavat kindlust, et Eesti riiki ei võiks tabada Euroopa Komisjoni analoogne otsus Tallinna Sadama tütarettevõtte TS Laevad kohta,” rääkis Karilaid.

“Viimase aspektina ei peaks majandusministeeriumil avalikustatud hindade tõttu täna olema piinlik mitte Poola ja Türgi laevatehaste ees, vaid ikka Eesti kodanike ees. Kõik viimased majandusministrid on olnud teadlikud segadustest oma haldusalas ning neid on teavitatud ka kuriteokahtlustest Tallinna Sadamas, aga ikkagi pole see takistanud vastutustundetult tegutsemast. Selline ebapädevus läheb aga maksumaksjale kalliks maksma,” lausus Jaanus Karilaid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 936 korda, sh täna 1)