Teistmoodi memme-taadi päev

MÄLESTUSI JÄÄDVUSTAMAS: Taimi Mölder, Lele-Marleen Suurhans, Roos Marie Karmel Pšenitšnaja ja Maria Vera Pšenitšnaja jäid korraga mitme pildi peale. TAMBET ALLIK

MÄLESTUSI JÄÄDVUSTAMAS: Taimi Mölder, Lele-Marleen Suurhans, Roos Marie Karmel Pšenitšnaja ja Maria Vera Pšenitšnaja jäid korraga mitme pildi peale.
TAMBET ALLIK

Kuressaare kultuurikeskuse saalist kostis laupäeval tänapäevaseid rütme, ringi liikusid noored endlikeppidega ja eakad, kelle suust võis kuulda sõnu “Facebook” ja “blogimine”. Memme-taadi päev oli täies hoos.

Memme-taadi päeval prooviti luua silda noorte ja eakate vahel. Selleks tutvustati viimastele noorte elustiili või vähemalt suurt osa sellest. Ambitsioonikalt sõnastatud eesmärk oli veel leida viise, kuidas efektiivsemalt noorteni jõuda, nende maailmast aru saada ja seeläbi ka rahvakultuuri neile atraktiivsemalt tutvustada. Oli ju üritus mõeldud eelkõige Saaremaa kultuurikollektiivide liikmetele. Keeruline öelda, kas kõik eesmärgid saavutatud said, kuid tundus, et üritust nautisid nii noored kui ka vanad.

Huvitavad töötoad

Päev algas Kuressaare Kultuurivara kultuurikorraldaja Mari-Liis Pärna tervitussõnadega. Järgnes tantsuõpetus, mida vedas Kuressaare gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja Inge Jalakas. Pea kõik saalis olevad memmed, keda oli tublisti üle saja, ja kümmekond taati ka, tõusid püsti ja hakkasid tantsu vihtuma.

Jalakas märkis, et see oli esimene kord, kui teda kutsuti midagi noortepärast eakamatele õpetama. Saalis toimunu põhjal võib aga arvata, et see ei pruugi jääda viimaseks korraks. Tantsu vahepeal söödi lõunat, milleks olid road Hesburgerist. Kõrvale pakuti tavalist ja maitsevett ning kokakoolat, mida sai haarata näiteks aknalaudadelt.

Ürituse teine pool kulges veidi rahulikumalt. Alustati töötubadega, mida viisid läbi peaasjalikult varases ja hilisemas teismeeas noored. Tõsi, mõneti populaarsemateks osutusid siiski need töötoad ja loengud, kus tervise-, mälu- ja ka veejoomise-teemalisi tarkuseteri jagasid täiskasvanud koolitajad.

Noorte kanda oli aga sotsiaalmeedia, selfi (enekas ehk endel ehk pildi tegemine iseendast – toim) tegemise, blogimise, emotikonide (kirjamärkidest koostatud piltmärk emotsioonide väljendamiseks – toim), internetist vastuste leidmise jms tutvustamine.

Lele-Marleen Suurhans ja Roos Marie Karmel Pšenitšnaja, kes innukalt kõiki ettejuhtuvaid eakaid selfi saladustesse pühendasid, ütlesid, et neil on ka tavalisel argipäeval kombeks ennast pildistada. Ikka selleks, et lihtsalt niisama pilte vaadata või neid siis kuhugi postitada. Eakatele tundus see protseduur samuti meeldivat. Mõni vaatas esiti küll vähe umbusklikult, kuid lõpuks olid enam-vähem kõik, kes Suurhansule ja Pšenitšnajale ette jäid, nõus.

Omapärane üritus

Ka Helga Kalle, Maie Kaup, Elgi Süld ja Elvi Koit, kes pärast tantsu töötubadesse ei rutanud, said teada, mis on selfi. Saarte Häälele ütlesid nad, et päev on päris kena. “Nii palju on neil memme-taadi pidudel käidud,” märkis Kalle, kelle sõnul oli seekordne üritus kuidagi omapärane ja varasematest eristuv. Selles osas, kuidas Hesburgeri burgerid maitsesid, läksid nende arvamused aga lahku. Paarile maitsesid kohe päris hästi, aga ühele üldse mitte.

Teisel korrusel, kus olid kõiksugused arvutitega seotud töötoad, demonstreeris Maria Vera Pšenitšnaja, kuidas Google’i otsingumootori kaudu infot leida ja internetis videoid vaadata. Näiteks sooviti teada, kuidas inimesed vanal ajal talvel hakkama said. Pšenitšnaja tipitud otsingu peale tuli loomulikult hulganisti vastuseid, millest esimeste seas juhtus olema link portaali Nihilist.fm lehele. Asjalik töötoa läbiviija selgitas rahulikult, et kuigi aeg-ajalt leidub seal mõistlikke lugusid ka, siis üldiselt on seal kirjas igasugu segaseid asju.

Kõikjal võis ringi liikumas näha ka ürituse korraldajat Mari-Liis Pärna. “Osa ehmatab ära, aga teistel on see-eest väga põnev,” kommenteeris ta kultuurikeskuses toimuvat ja märkis, et eks seda oligi oodata. “Tundub, et rohkem on siiski pigem põnevust ja elevust,” lisas ta. Pärn selgitas, et töötoad mõtles ta noortega koos läbi. “Ühisomadus on neil see, et nad kõik tahtsid ise kaasa lüüa,” lausus Pärn. Samuti tundis ta rõõmu selle üle, et kõik tantsuga nii hästi kaasa tulid. “Eks see meie salasoov oli,” kinnitas ta.

Memme-taadi päevast võttis osa 16 eakate rahvakultuurikollektiivi: Aderkas, Aste Antsakad, Ehaviir, Eideratas, Jaaniroos, Kanarbik, Kedrus, Kolmas Noorus, Kupar, Mariella, Marleen, Meelespea, Mõnusad, Rukkilill, Sakla Viktooria ja Vokiratas, samuti mõned kollektiivide sõbrad ja toetajad ning 22 noorest koosnev töögrupp.

Kokku veetis kultuurikeskuses mõnusalt aega ligi 200 inimest. Lisaks oli memme-taadi päeval kohal ka ETV saate “Prillitoos” meeskond.

Ürituse sponsorid olid Hesburger, Saaremaa Vesi, Coca-Cola Hellenic ja SuperAlko.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 358 korda, sh täna 1)