Lahkunu soove tuleb austada (8)

Saare Matusebüroo kaudu korraldati möödunud aastal 156 urnimatust, kogu maakonna peale ületab nende arv ilmselt kahtsadat. Seega on urnimatuseid ja kirstumatuseid peaaegu pooleks ja urnimatuste osakaal kasvab.

Kui lugesin laupäevasest lehest Tallinna Jaani koguduse õpetaja Jaan Tammsalu arvamusavaldust tuhastusmatuste kohta (“Ärasaatmine olgu väärikas”, SH 6.02), olin tema negatiivsest suhtumisest ja järsust sõnastusest ebameeldivalt üllatunud. Enamikku Tamm­salu öeldust ei saa ma kuidagi õigeks pidada.

Tsiteerin: “Lahkunu viiaksegi krematooriumisse ja põletatakse, ilma et oleks peetud matusetalitust. Teenus tehakse ära.”

Rõhutan: kõik hakkab peale ikkagi lahkunu omastest. See, kuidas nad ärasaatmise ja matusetalituse korraldada soovivad, on nende otsus, mida tuleb austada. Kui lahkunu on enne surma ise öelnud, et tahab tuhastamist, siis seda enam.

Võin kinnitada: suurem osa meie maakonnas toimunud urnimatustest on korraldatud nii, et enne tuhastamist toimub hüvastijätmine ja pärast maetakse urn omaste ringis. Väga tihti kutsutakse urnimatust läbi viima sama vaimulik või ilmalik jutlustaja, kes oli kohal tuhastamiseelsel hüvastijätmisel.

Tammsalu leiab, et urni peaks matma võimalikult ruttu. Alati seda aga teha ei saa. See, et urn matmiseks ootele jäetakse, on mõistetav – kui lahkunu lähedased, lapsed-noored on mööda maailma laiali, ei pruugi neid erinevatel põhjustel nii kiiresti kokku saada. Seepärast püütakse leida sobivam aeg.

Nagu kirstumatus, on ka urnimatus väga hästi läbi mõeldud ja südamlik rituaal. Urnide valik on suur, ärasaatmise saab korraldada kirikus – välja arvatud Eesti apostliku õigeusu kirikus –või talvisel ajal kuskil ilusas ruumis, suvisel ajal näiteks kodus või kalmistul. See kurb sündmus on ilus ja pidulik, selle juures ei ole midagi valet.  Midagi halba ei näe ma ka selles, kui urni hoitakse ajutiselt kodus või ei maetagi – kui näiteks abikaasa soovib, et lahkunu urn oleks kodus, siis talitatagu tema tahte järgi. Kui tegemist on lahkunu või tema omaste sooviga, ei tohi mitte keegi öelda, et see on vale. Lahkunu soov kuulub täitmisele, selle üle ei saa enam vaielda. Kordan veel: see on inimeste oma südame­asi. Ei tohiks keegi – kristlik ega ilmalik inimene – taunida sedagi, kui urn maetakse koduõue või kui lahkunu tuhk tema oma soovi kohaselt laiali puistatakse.

Tammsalu kirjeldas, kuidas tuul tuha inimeste peale puistas. Leian, et sellest rääkimine oli temast inetu. Selline olukord oli juhus, mitte reegel.

Ja mis puutub lahkunu luude uhmerdamisse põletamisel – see info, mida Jaan Tammsalu jagab, on absoluutselt vale, lausa rumalus. Ise tuhastamisprotsessi pealt vaadanuna võin, käsi südamel, kinnitada: mitte mingisugust uhmerdamist ei toimu.

Väide, millega ma veel ei saa nõustuda, on see, et Eesti tingimustes on matuste korraldamiseks aega sisuliselt kaks päeva. Miks kaks päeva? Tänapäevaste hoidmistingimuste juures võib aega olla isegi kaks nädalat. Paljudel juhtudel korraldataksegi matusetalitus alles kahe nädala pärast, ka kirstumatuse korral.

Tammsalu kirjutab, et tema soovib endale kindlasti klassikalist kristlikku kirstumatust. See on tema soov. Mina ei leia, et klassikaline kirstumatus on õigem kui tuhastamismatus – õige on mõlemat moodi. Tähtis on lahkunu omaste soov.  Ka ei leia ma, et kui ärasaatmisele soovitakse õpetajat, tuleb esimese asjana õpetajaga kokku leppida. Nii ei pea tegema. Mis saab siis, kui omaksed lepivad küll õpetajaga kokku, aga selgub, et oluline osa matuse korralduslikust osast ei ole sel päeval ja sel kellaajal võimalik – näiteks ei saa autot. Soovitan kõigepealt tulla ikkagi matusebüroosse – meil on olemas kõik vajalikud kontaktid ja sidemed. Nii on lihtsam kokku leppida ning on kindel, et kõik toimib nii, nagu vaja.

Ühes asjas olen Jaan Tammsaluga siiski nõus: ole sa 36- või 96-aastane, oleks mõistlik oma lähedastele oma ärasaatmisega seonduvast aegsasti teada anda. Jääjatel on alati lihtsam, kui inimene oma soovidest juba varakult räägib või need kirja paneb.

Helju Välisson, Saare Matusebüroo juhataja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 592 korda, sh täna 1)