Eesti “salatoimikud” said kaante vahele (1)

salapärane-eestiMüügile on jõudnud rännumees Marko Kalduri raamat “Salapärane Eesti”. Tegemist on täiendatud ja kaasajastatud versiooniga sama autori 2008. aastal ilmunud samanimelisest raamatust. Lühilugudes tutvustatakse erinevaid paiku Eestis, mille kohta rahvasuus põnevaid legende liigub.

Saaremaalt on raamatusse jõudnud Dejevo raketibaas ja sealsed tankid, Volare vrakk ja mitmed teised lood. Muhulasi esindab tulekera lõkits. Seekordse raamatu muudavad moodsamaks lugude juures olevad asukoha koordinaadid ja QR-koodid, mille saab lihtsalt navigaatorisse sisestada, et neid kohti iseseisvalt avastama minna.

Autor kinnitas, et kuigi vahepealsel ajal on raamatus kirjeldatud kohtades toimunud mõningasi muutusi, on üldmulje jäänud samaks. “Kuigi Dejevos on vaatepilt muutunud ja seal on hooneid ära lammutatud, leiab sealt ikkagi betoonpunkreid ja kohaga seotud legendid on alles,” märkis ta. “Kreeka laev” oli Kalduri sõnul juba 2008. aastal tekiehitiseta. “Seni, kuni ta madala veega näha on, saab temast ikka rääkida,” arvas autor.

Legendid ja ajalugu on raamatus enam-vähem pooleks. Kaldur mõtles esialgu uusversioonis legendide osa vähendada, kuid siis tundus raamat talle igavavõitu. Legendidesse uskumise või mitteuskumise jätab ta lugejate otsustada. Oluliseks peab ta ennekõike lugejates Eestimaa avastamise vastu isu tekitamist. Kuigi idavirulased olid valmis rääkima talle raamatujagu legende ja ilmselt saaks igast maakonnast oma raamatu teha, eelistas ta jääda Eesti kui terviku juurde.

Vahepealsel ajal on Marko Kaldur korduvalt Saaremaal käinud ja raamatus kirjeldatud paiku külastanud. Vaid Kesselaiule pole ta enam jõudnud. Uut materjali on Kalduril kogunenud juba kahe raamatu jagu. “Vahest järgmise aasta algul või siis järgmiseks kevadeks tahan uue raamatu välja anda,” sõnas ta. Ka see raamat sisaldab salapäraseid lugusid Saaremaalt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 258 korda, sh täna 1)