Sadama rahastamine tekitab küsimusi (6)

RÄIME TOOMAS: Kalamehed (paremalt) Kaido Kannik, Jaan Lehtsi ja Andres Kalamees Nasva sadamas. SANDER ILVEST

RÄIME TOOMAS: Kalamehed (paremalt) Kaido Kannik, Jaan Lehtsi ja Andres Kalamees Nasva sadamas.
SANDER ILVEST

Lääne-Saare vallavolikogu arengu- ja eelarvekomisjon pani vallavalitsusele ette võtta Nasva jõesadama projekt eelarvest välja enne, kui eelarve esitatakse teisele lugemisele.

Seoses Nasva jõesadama renoveerimise võimaliku toetamisega on arengu- ja eelarvekomisjoni koosolekul käinud olukorda paaril korral selgitamas abivallavanem Urmas Sepp.

Möödunud aasta novembris rääkis ta, et vald peab võimaluste piires panustama piirkonna arendamisse, et luua töökohti ja parandada infra-
struktuure. Arutelu tulemusena jõuti seisukohale, et vald võiks olla kaasfinantseerija, kui eelkõige investeerivad sadamasse omanikud. Samuti märgiti, et sadam peaks sellisel juhul kindlasti olema avalikult kasutatav.

Viimasel koosolekul, 25. jaanuaril selgitas Sepp, et kui vallale antakse mingi osalus selles projektis, on mõeldav ka valla rahaline panus. Protokolli järgi ütles ta veel: “Antud hetkel pole omanikering sadama renoveerimise osas veel kokkulepet saavutanud ja suure tõenäosusega seda sel aastal ei tulegi.”

Seepeale otsustaski komisjon teha vallavalitsusele ettepaneku enne eelarve teisele lugemisele saatmist arvata Nasva jõesadama projekt eelarvest välja või põhjendada sellele projektile käesoleval perioodil raha planeerimist. Varem on valla infotöötaja Merike Lipu Saarte Häälele vahendanud, et vald on valmis sadama kordategemiseks andma kuni 100 000 eurot.

Arengu- ja eelarvekomisjoni esimees Mart Maastik ütles eile, et ta ei saa aru, miks peaks valla eelarves olema ette nähtud investeering erasadamasse. “Kõigepealt oleks vaja arutada, kui oleks mingi ettepanek, aga praegu ma lihtsalt loen, et eelarvesse on pandud selline punkt, aga põhjendusi, mispärast see punkt seal on, ei ole,” lisas Maastik. Ta märkis siiski, et kui küsimus oleks selgem ja oleks näha, et vallal on huvid sees, saaks teemat arutada.

Üks Nasva jõesadama 22 omanikust Mihkel Undrest ütles, et tema ei oska kommenteerida protokollis seisvat lauset, mille järgi omanikud pole renoveerimise osas kokkulepet saavutanud. Ta lisas, et notariaalselt on valla ja sadamaomanike vaheline leping välja töötatud ja kuu lõpu poole tahetakse kõik 22 omanikku kokku kutsuda. “Koosolekul on näha, kas keegi on vastu ja millele,” märkis ta. Praegu ei ole aga vähemalt Undrestini jõudnud ühtegi signaali selle kohta, et keegi omanikest renoveerimisega seoses millelegi vastu oleks. Samas tõi ta välja, et kõik omanikud ei ole väljatöötatud lepingut veel näinud.

Lääne-Saare vallavanem ja Nasva külavanem Andres Tinno kommenteeris, et kuni ei ole lõplikku kokkulepet, ei ole ka midagi kokku lepitud. “Kokkulepe tuleb sõlmida notariaalselt ja loodan ikka parimat. Kahjuks võtavad sellised toimingud aega,” lisas ta.

Saare maakonna kalanduspiirkonna arengustrateegia 2014–2020+ järgi on Nasva jõesadam üks neist neljast, mis saab täisrahastuse ehk 400 000 eurot. Undrest avaldas lootust, et strateegia võetakse vastu märtsis. Alles seejärel tuleb taotlusvoor.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 196 korda, sh täna 1)