Mis teeb pagulase meele tusaseks? (9)

ALANDAMINE VÕI MITTE? Kurdi sõjapõgenik Himan Selam Khalid elab Walesis Cardiffi Lynx House’i pagulaskeskuses juba neljandat kuud. Tasuta toidu saamiseks peab ta kandma eredavärvilist käevõru. Meest ennast ei paista see eriti häirivat, küll on aga häirekella löönud Suurbritannia inimõiguste kaitsjad. DAILYMAIL.CO.UK

ALANDAMINE VÕI MITTE? Kurdi sõjapõgenik Himan Selam Khalid elab Walesis Cardiffi Lynx House’i pagulaskeskuses juba neljandat kuud. Tasuta toidu saamiseks peab ta kandma eredavärvilist käevõru. Meest ennast ei paista see eriti häirivat, küll on aga häirekella löönud Suurbritannia inimõiguste kaitsjad.
DAILYMAIL.CO.UK

Euroliidu jõukamatesse riikidesse – Saksamaale, Suurbritanniasse ja Skandinaaviamaadesse – jõudnud pagulased kurdavad, et neisse suhtutakse põlglikult. Veel enam, kuna kohalikud võimud neid kõikjal diskrimineerivad, olevat nende elutingimused võrreldavad juutide elu-oluga Teise maailmasõja aja getodes.

Suurem osa eurooplasi on aga veendunud, et säärased süüdistused on absoluutselt alusetud. Saades erinevat liiki toetusi, nagu näiteks tasuta meditsiiniteenust, tasuta toitu ja tasuta eluaseme, elavad pagulased sageli paremini kui statistiliselt keskmine Euroopa Liidu kodanik.

“Me ei tunne end siinses ühiskonnas võrdsetena. Näiteks see käevõru, mida ma kandma pean, on ehe näide diskrimineerimisest. Need käevõrud on teinud meist teise sordi inimesed. Mõnikord tunnen ma end selle käevõruga mingi koduloomana,” rääkis Londoni tabloidi The Daily Mail korrespondendile Walesi pealinnas Cardiffis ajutise varjupaiga saanud 41-aastane Süüriast pärit pagulane Maher.

Eemaldada pole lihtne

Nördimust tekitava käevõru mõtlesid välja Walesi erakompanii Clearsprings esindajad, kellelt ametivõimud on tellinud riiki saabunud pagulaste toitlustamise. Kompanii ametnikud tegid pagulastele käevõru kandmise suisa kohustuslikuks. Seda põhjendavad nad puhtpragmaatilise argumendiga – käevõru järgi olevat lihtne eristada, kellel on õigus tasuta toitu saada ja kellel mitte.

Nii pagulased ise kui ka inimõiguste kaitsjad on juba jõudnud häirekella lüüa. Nad võrdlevad silmatorkavaid kollaste tähtedega käevõrusid Taaveti tähega – märgiga, mida natside korraldusel pidid Teise maailmasõja ajal kandma juudid.

“Kui kohalikud seda käevõru näevad, pahvatavad nad kohe: “Kasige sinna, kust te tulite!” väljendas oma nördimust briti ajakirjanikule 36-aastane Eris Ngale, kes sai ajutise varjupaiga mullu novembris.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 845 korda, sh täna 1)