Mustad talved jätavad lumelükkajad leivata (33)

AIN RAND: “Sel aastal midagi ikka sai ka, aga kaks eelmist aastat olid päris tühjad.” TAMBET ALLIK

AIN RAND: “Sel aastal midagi ikka sai ka, aga kaks eelmist aastat olid päris tühjad.”
TAMBET ALLIK

Viimastel aastatel lumekoristustehnika ostmiseks arvestatava summa investeerinud Lümanda piirkonna ettevõtja on nigelate talvede tõttu tagasi teeninud vaid sandikopikaid.

Bussifirma Ranna Reisid OÜ omanik Ain Rand, kes juba mitmendat talve Lümanda–Kuusnõmme ja Kipi–Varpe–Viidu piirkonnas teid lumest lahti hoiab, on lumevaeste talvede pärast murelik.

Kui üle-eelmisel talvel käis ettevõte lund lükkamas kaks korda ja eelmisel talvel ühe korra ning teenistus jäi mõnesaja euro kanti, siis tänavu jaanuaris kogunes lumelükkamist 60 tundi, mis koos käibemaksuga teeb töötasuks 3240 eurot. Siiski ei ole viimastel aastatel ligi 30 000 eurot lumelükkamisetehnika ostmiseks kulutanud mees ühtegi investeeringut tagasi teeninud.

Kuna Ain Rannal on lumest puhtana hoida kaks piirkonda, siis oli tal operatiivsuse tagamiseks ostetud kaks traktorit ja abiks võetud firma üks bussijuhtidest. Pärast mullust nigelat talve müüs ta kevadel ühe traktori maha ning mõni päev tagasi leidis uue omaniku ka eelmisel aastal ostetud tuttuus lumetera.

“Raha oli nende all nii palju kinni, aga midagi teha nendega polnud,” rääkis Rand, kes traktori müügiga jäi veel ka kahjumisse.

Rand loetles, et Tallinna ühelt lumelükkajalt ostetud traktor läks maksma 18 000 eurot, esi- ja tagatera eest tuli kokku välja käia oma 7000 eurot ja sel aastal keset lumemöllu soetatud korraliku lumepuhuri eest 4800 eurot.

Kokku on lumelükkaja tehnika alla pannud ligi 30 000 eurot. Puhuri ostis Ain Rand põhjusel, et jaanuaris ei mahtunud lumevallid kitsastel külavaheteedel kiviaedade vahele enam ära ning üle kiviaedade lund lükata ei saa.

Loo iroonia on aga selles, et niipea kui õnnestus vallid puhuriga laiali lennutada, oli üsna kohe ka sula platsis.

Ain Rand ütles, et kui Lümanda vald sõlmis lepingud viie aasta peale, siis Lääne-Saare vald vaid kevadeni. “Mingit kindlustunnet mul järgmiseks aastaks enam ei ole, samas on mul lumelükkamise tehnika parem kui kellelgi teisel Lümanda piirkonnas,” oli lumelükkaja murelik.

Ka võiks Lääne-Saare vald hakata sarnaselt paljude teiste omavalitsustega maksma lumelükkajatele valmisolekutasu, sest keegi ei saa istuda talvekuudel kõik päevad kodus ja oodata, millal lund sadama hakkab.

Kolmandat aastat Mändjala kandis lumelükkamisega tegelev kalur Arvi Talk ütles, et kolme aasta peale on kogunenud niivõrd vähe töötunde, et lumesahka pole õnnestunud veel tagasi teenida. Ka on omavalitsus jätnud kulude poolelt lumelükkajate õlule liiga suured riskid. “Pean järgmisteks aastateks mingit muud tegevust vaatama, kasvõi puude metsast väljavedu,” lausus Talk. “Lumelükkamise peale vist panustada ei saa,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 3 210 korda, sh täna 1)