Maade paranduseks 300 000 eurot toetust

Põllu- ja metsamajanduse taristu arendamiseks esmakordselt makstud investeeringutoetust sai ka kaks Saare maakonnas tegutsevat organisatsiooni.

Möödunud aastal avanenud uuest meetmest sai Metsahuviliste Selts 112 745 eurot, mis jaotub enam-vähem võrdselt Muhu ja Võrumaa projektide vahel.

MTÜ Ariste Maaparandusühistu toetusesumma on 231 069 eurot. Orissaare vallas tegutsev ühistu haldab maaomanike kaudu Ariste külas Miksi II maaparandussüsteemi põllumaid. MTÜ juhatuse liige Peeter Oopkaup ütles, et põllumaade kuivendusvõime on puudulik, mistõttu osa maast on aktiivsest kasutusest väljas, soostunud ja võsastunud ning maa tuleb korda teha korraliku saagi saamiseks.

“Tegu on raske savipinnasega, kus kuivenduse tulemuse saavutamiseks ei piisa traditsioonilisest drenaažist,” märkis Oopkaup. Lisaks rekonstrueeritakse kokku 770 meetri pikkuses kaks juurdepääsuteed.

1970. aastate keskpaigas rajatud Miksi II maaparandussüsteemist ei tööta ligikaudu 20%, kuna puujuured on savitoru drenaaži sisse kasvanud. Raske savimaa tõttu tuleb olemasolevale kuivendussüsteemile ehitada kruusafiltreid. Oopkaubi sõnul loodetakse tööd läbi viia 2016. aasta jooksul. Et kõigepealt tuleb maadelt niita hein, saab töödega kuivendussüsteemi peal alustada ilmselt alles juulis.

Metsahuviliste Seltsi juhatuse liige Margo Rüütel ütles, et plaanis on metsakuivendustööd Võrumaal Varstu vallas ja Muhumaal. Muhu projektile läheb 56 900 eurot, mille tulemusena peab umbes 50 hektarit Rimmukas OÜ-le kuuluvat maad Rinsil ja Igakülas korralikult kuivendatud ja kraavitatud saama. Kuivenduse tulemusena väärindatakse metsamaad, selgitas Rüütel.

Praeguseks on kohaliku ettevõtte OÜ Reval Mets abil kraavid võsast ja metsast juba puhastatud, märkis Rüütel. Ta lisas, et kuna vahepeal oli kõva külm, otsustati, et OÜ Saamela alustab kuivendustöödega selle aasta kevadel, kui maa on sulanud. Valmis loodetakse jõuda tänavu sügiseks.

Põllu- ja metsamajanduse taristu arendamise ja hoiu investeeringutoetuse üldeesmärk on maatulundusmaa viljelusväärtuse suurendamine ja sihtotstarbelise kasutuse tagamine korrastatud kuivendussüsteemide ja juurdepääsuteede kaudu.

Taotlusvoorus 5.–12. oktoobrini 2015 esitati toetuse saamiseks 49 avaldust. Taotletud toetuse kogusumma oli 8 443 577 eurot ja meetme eelarve 2015. aasta taotlusvoorus 6 miljonit eurot. Toetuse maksimaalne suurus taotleja kohta on 260 000 eurot taotlusvooru kohta ja 520 000 eurot arengukava programmiperioodil kokku.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 680 korda, sh täna 1)