Aianduspood toob müügile kadaka-koola taime

Agronoom-müüja Sirje Avingu ja ettevõtte omanik Aadu Grepp on valmis aiapidajaid kevadel eksootikaga rõõmustama. TAMBET ALLIK

Agronoom-müüja Sirje Avingu ja ettevõtte omanik Aadu Grepp on valmis aiapidajaid kevadel eksootikaga rõõmustama.
TAMBET ALLIK

Aianduskauplus Kuressaare Agricenter pakub aiandushuvilistele selgi kevadel avastamisrõõmu taimemaailmas, tuues muuhulgas müügile põnevaid taimi, nagu seenemaitseline rungia ja kamperpuju “Cola”.

Kaupluse agronoom-müüja Sirje Avingu sõnul on kamperpuju sort “Cola” magusa puuvilja lõhnaga, mis meenutab koolat. Maailmas tuntud kui Coca-Cola pflanze nimeline taim sobib aromaatseks lisandiks teedesse jt jookidesse. Et taim on väga talvekindel ja dekoratiivne, sobib see turismitalude peenardele või Saaremaa oma koolarüüpe valmistamiseks.

“Saaremaa on saanud kuulsaks oma kadakasiirupiga, miks mitte teha kadaka-koola siirupit,” pakkus Avingu ideid aprilli algul müüki saabuva taime kasutamiseks. “Natuke keetmist ja natuke kiitmist, miks mitte üritada,” lisas ta.

Seemnekartulitest tuleb uue sordina müüki kodumaine sort “Teele”. Et 2013. aastal sordilehele lisandununud sort on sobilik mahetootmiseks, on kaks mahetootjat võtnud uut kartuliseemet päris suures koguses. Tootmiskatsed näitavad, et ka saagikuselt on “Teele” paremate  hulgas.

Teine uus kartulisort, mida Kuressaare Agricenter kunagi müünud ei ole, on “Viviana”, mis on sama varane kui teada-tuntud “Solist”. Kartulitest jõuab esmakordselt letile ka heade maitseomadustega suuresaagiline “Excellent”. Tellitava nimekirja võib mõni sort veel lisanduda, kuid praegu pole see kindel.

51 nimetust erinevaid lilletaimi

Märkimisväärne kogus uut kaupa jõuab poodi 10. nädalal (7.–13. märts), mil saabub  51 erinevat nimetust lilletaimi. Nende hulgas väärib täiesti uue asjana esiletõstmist tugeva sidrunilõhnaga pelargoon “Grandeur® Odorata Perfume”, mida kasutatakse ka kokanduses.

Samal ajal on tulemas ka esimene saadetis maitsetaimi: prantsuse estragon ja ahtalehine käokuld ehk curry-ürt. Väga põnev taim on raudürdiliste sugukonda kuuluv sidrun-aloisia, mida kauplus möödunud aastal ei söandanud tellida ja seetõttu kokkade käest pahandada sai. Selgi kevadel maksab poest küsida magusat lippiat ja indiaani piparrohtu.

14. nädalal jõuab maitsetaimedest siinmail esmakordselt müügile vürtsbasiiliku sort “Tauris”, mis pärineb Krimmist, kus ta kasvab poollooduslikuna. Kui maa sügavalt läbi ei külmu, on sellel basiilikul eeldused ka talvituda. Aeg näitab, kuidas see taim Saaremaal talvitumisega toime tuleb.

Hästi põnev maitsetaim on seenemaitseline rungia, mida kutsutakse ka mokuks. “Poolnaljaga võib öelda, et kui sa ei ole kevadel möku, paned kasvama moku,” muigas Sirje Avingu.

Taime käharad läikivad lehed on nõrga seenelõhnaga, mis eritub just küpsetamise ajal. Lehti võib tarvitada ka värskelt võileiva peal. Moku kodumaal Paapua Uus-Guineas süüakse seda koos maguskartuliga, sest see on hea valgu- ja kaltsiumiallikas.

Samuti sisaldab taim rohkesti A- ja C-vitamiini, rauda ja mineraalaineid. Euroopa köökides kasutatakse mokut ka salatites, suppides, woki-toitudes.

Palju tantsunimedega maasikasorte

Esmakordselt tuleb Saaremaa aiandushuvilistele koju kätte õunmünt “Pomo”. Meeldiva õunalõhnaga münti võib kasutada jookides ja  magustoitudes.

14. nädalal jõuab Kuressaarde ka 43 erinevat nimetust (kokku 952 taime) restides ettekasvatatud püsililli. Nende hulgas leidub päevakübara, jaapani ülaste, kõrreliste ja punaste siilikübarate uusi sorte.

Oodata on paljasjuurseid hostasid, millest osa on väga haruldased ja kallid, ent paljasjuursena kättesaadavad mõistliku hinna eest. Samal nädalal jõuab poodi ka ADR-sertifikaadiga roosisorte, milliseid pole Saaremaal varem müüdud, kuid mis Avingu sõnul on oma ilu ja haiguskindluse poolest kindlasti ostmist väärt.

Varem Saaremaal vaid seemnetena saadaval olnud goji-mari tuleb esmakordselt müüki taimedena (24 tükki). Pisut tuleb müüki ka ingli­trompetit ja üsna huvitavaid liiliasorte, mõni uus gladiooli­sort ja loomulikult väga palju erinevaid seemeneid.

Mai alguses (18. nädalal) tuleb Agrocenterisse sammud seada maasikakasvatajatel, sest letile jõuavad maasika frigotaimed. Haigustest puhas ja põhjalikult kontrollitud istutusmaterjal on saadaval 14–17 mm risoomidiameetriga (A+). “Selle suuruse hind on tarbijasõbralikum ja saagi saab kätte 60 päeva pärast istutamist,” ütles Sirje Avingu.

Paljud maasikasordid on tantsunimedega: “Rumba”, “Lambada”, “Polka”, “Salsa”, “Jive”. Aga on ka “Honeoye”, “Korona”, “Figaro”, “Florence” ja “Ostara”. Agricenteri klientide jaoks on varem tundmatu “Lambada”, mis on väga hinnatud oma magususe ja mahlasuse poolest ning ületab maitselt paljusid teisi sorte. “Lambada” miinuseks on vähene transpordikindlus.

“Ta ei ole hea sort suurtootmises, kus korjad põllu tühjaks ja lähed saagiga turule,” selgitas Avingu. “Kodus kasvatamiseks aga väga hea.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 051 korda, sh täna 1)