JUHTKIRI: Looduse ja aja nähtamatu vägi

Küllap sellepärast, et Väikese väina tammi avad on tulnud jutuks enamasti ikka riigikogu valimiste eel, on seda teemat peetud asendustegevuseks ja asja suisa naeru­vääristatud. Küllap tehakse seda ka edasi.

Samas on väinas toimunud muutused tõsiasi, millest ei saa mööda vaadata ka kõige suurem võhik.

Väikese väina töörühma koosolekul toodi välja, et kinnikasvamine ulatub tammist juba 10 kilomeetri kaugusele. Kannatada on saanud kalavarud. Piirkondlik probleem on omandanud palju laiema mõõtme ja puudutab aina rohkemaid omavalitsusi.

Orissaare vallavanem Vello Runthal läheb suisa nii kaugele, et seob Väikese väina tammi põhjustatud häired väina veevahetuses ja sellest tulenenud piirkonna liivarandade kadumise kinnisvara väärtuse vähenemisega. Ehk siis jutt ei käi enam emotsioonidest, vaid selgest materiaalsest kahjust.

Siinjuures tuleb rõhutada, et Väikese väina seisukord hakkas eriti kiiresti halvenema pärast seda, kui tammi 20 aastat tagasi laiendati ja peaaegu igasugune veevahetus katkes. Täna tundub, et inimese taaskordne sekkumine kõnealuses paigas toimuvatesse looduse protsessidesse on möödapääsmatu. Pool tööd tammiavade rajamiseks vajalike ümbersõitude näol on pealegi juba sellesama kurikuulsa laienduse ajal tehtud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 93 korda, sh täna 1)