Haruldane liblikas kaitse alla (2)

Keskkonnaamet pöördus keskkonnaminister Marko Pomerantsi poole ettepanekuga võtta kaitse alla lammiöölane (Xylomoia strix), kelle elupaiku leidub ka Saaremaal.

Ministrile saadetud kirjas on selgitatud, et kuna lammiöölane ei kuulu Eestis kaitsealuste liikide hulka, pole sisuliselt õiguslikku alust liblika ja tema elupaikade kaitseks.

Seega leiab keskkonnaamet, et praeguse olukorra jätkumisel ei ole lammiöölase soodne seisund tagatud ja liigi säilimine võib ohtu sattuda.

Seni on haruldast öölaste sugukonda kuuluvat liblikat leitud Saaremaalt (3 elupaika – Abrukal ja Kogula ning Ulje kandis), Lääne-Eesti mandriosast (7 elupaika) ja Eesti kaguosast (11 elupaika). Eestis püüti esimene lammiöölane valguspüünisega 2000. aastal Valgamaal.

Peamised ohutegurid on selle kollakashalli ööliblika jaoks tema elupaiga hävimine metsa majandamise tagajärjena, maa sihtotstarbe muutmine näiteks elamumaaks koos maakasutuse muutmisega, kaitsestaatuse puudumine ning liigi elupaigaeelistuste ja leviku vähene tundmine, selgitatakse kirjas.

Lammiöölase röövikud on monofaagid ehk ainutoidulised raudosjal. Kuigi raudosja leidub erinevates liivastes kasvukohtades mitmel pool üle Eesti, ei ole liblika elupaigad sugugi sama arvukad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 340 korda, sh täna 1)