Saarlased kõnelesid ministriga maksuerisustest (2)

JUTUAINEST JAGUS: Sven Sesteriga kohtusid ka Veiko Viil, Enn Meri, Jaanus Põlluäär ja Piret Pihel. Taamal Taavi Kurisoo. RAUL VINNI

JUTUAINEST JAGUS: Sven Sesteriga kohtusid ka Veiko Viil, Enn Meri, Jaanus Põlluäär ja Piret Pihel. Taamal Taavi Kurisoo.
RAUL VINNI

Saaremaal visiidil käinud rahandusminister Sven Sester tõdes omavalitsusjuhtide ja ettevõtjatega kohtumise järel, et kokkusaamine oli intensiivne.

 

Räägiti valitsuse prioriteetidest, julgeolekust majanduskasvuni ja lastega peredest madalapalgaliste toetamiseni. Pikalt peatuti maksuerisustel. “Maksu­erisuste puhul oli debatt väga elav – kas need aitavad ettevõtluse atraktiivsust tõsta või on hoopis mingid muud meetmed olemas,” märkis Sester.

Ministri sõnul olid saarlased agarad teemaalgatajad. “Laua taga olijad nentisid, et just ühenduste ja kauguse tõttu tekib olukord, kus toodangu lõpp­hind võib olla oluliselt kallim konkurentide hinnast mandril,” rääkis Sester.

Muu hulgas tehti ettepanek pöörata tähelepanu sellele, kas elektriaktsiisile ja riiklikele maksudele elektri kontekstis võiks saarlastel olla mingeid erisusi.

Saaremaa piimatööstuse esindajad olid välja toonud aga tõsiasja, et kui nad viivad oma toorme mandrile ümbertöötlemiseks ja toovad selle siis tagasi saarele, maksavad nad sisuliselt laevapileteid kahekordselt.

Ettepanekud ja tehtud märkused vajavad ministri sõnul analüüsi. “Tuleb vaadata, kuidas üks või teine meede reaalselt võiks rakenduda,” märkis ta.

Seoses sellega, et laevapiletite hinnad tõusid veebruarist ca 14 protsenti, nentis rahandusminister, et see teema on mitme otsaga. Ta märkis, et ühtepidi suunas riik täiendavat raha dotatsioonide suurendamiseks. Teisalt töötatakse selle nimel, et nt tööjõumaksud alaneksid. “Kui vaatame lähiaastate poliitikat tulumaksuvaba miinimumi tõusust ja lõpetades ettevõtjate poolelt sotsiaalmaksu langetamisega, siis see tekitab olukorra, kus nii tööandjatele kui ka töövõtjatele jääb rohkem raha kätte,” nentis minister Sester. Samas möönis ta, et ühelt poolt jääb küll rohkem raha kätte, ent teiselt poolt mingid tarbimisega seotud teenused ikkagi kallinevad. “Antud näite puhul kütuse hind ja sellest tulenevalt laevapiletite hinnad.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 502 korda, sh täna 1)