Saaremaa poiss sätib filmidel heli paika (2)

TÖÖPOSTIL: Karel Otstavel Tallinna botaanikaaias Tormi Toropi lühifilmi “Üürike ilu” heli salvestamas.  CAROLYN NIITLA

TÖÖPOSTIL: Karel Otstavel Tallinna botaanikaaias Tormi Toropi lühifilmi “Üürike ilu” heli salvestamas.
CAROLYN NIITLA

Kuressaarest pärit Karel Otstavel sai koos tiimikaaslastega hiljaaegu suure tunnustuse osaliseks, kui nende kokku pandud muusikavideo Karl-Erik Taukari loole “Segased lood” tunnistati Eesti aasta muusikavideoks. Saarte Hääl uuris, millega Karel õigupoolest tegeleb.

2012. aastal lõpetas Karel Georg Otsa nimelise muusikakooli kitarri erialal. Seejärel asus ta õppima Balti filmi- ja meediakoolis. “Kuna pool elu olen helimaailmaga kokku puutunud, siis mõtlesin, et võiks ennast veel täiendada helimaailmas,” märkis Karel, kes on lõpetanud ka Kuressaare muusikakooli, kus ta õppis klaverit ja kitarri.

Balti filmi- ja meediakoolis õpib Karel filmikunsti kallakul helirežii erialal. “Kui aus olla, ega ma väga kujutanud ettegi tol ajal, millega ennast seon, ja kui esimest korda filmivõtetele kutsuti ja poom kätte suruti, olin hämmingus,” rääkis Karel, kuidas kõik oli uus ja huvitav.

Mäng alateadvusega

Õpingute alustamisest saati on ta töötanud nii helioperaatori kui ka helirežissöörina. Vahe seisneb selles, et helioperaator on platsi peal ja salvestab, aga helirežissöör paneb filmi heli loominguliselt kokku nii, et filmi süžeed kõige mõjuvamalt jutustada, selgitas Karel.

Tema sõnul on viimase puhul kõige olulisemad tööriistad inimese oma kõrvad ja tunnetus. “Heli ülesehitamine vastavalt stseenile on nagu muusika loomine,” märkis ta ja lisas, et ühesugust stseeni saab üles ehitada mitmeti. “Selle võib teha kurvaks, ärevaks, pingeliseks, vastikuks, õudseks ja kõike seda puhtalt helidega.”

Kareli sõnul öeldakse, et helirežissööri töö on kõige paremini tehtud siis, kui keegi seda ei märka. Nimelt ei pane inimesed filmi vaadates valdava osa ajast helitausta otseselt tähelegi ega mõtle selle peale. “See kõik on alateadvusega mängimine,” selgitas Karel.

Helioperaatorina on Karel töötanud mitme seriaali ja filmi juures. Näiteks võib tuua “Köögi” ja “Padjaklubi” ning mängufilmi “Nullpunkt”. Järjest enam on ta aga hakanud end leidma teistsugustes rollides. “Nagu Taukari muusikavideoga juhtus,” nentis ta.

Satiiriline komöödia

Selle projekti juurde kutsus Kareli tema tüdruksõber Carolyn Niitla. Lisaks oli video tegemisega seotud Fred Krieger. “Kolmekesi panime kokku idee, ehitasime üles režii ning niimoodi see video sündiski,” rääkis Karel, lisades, et kõik käis tegelikult väga kiiresti. See, et video Eesti muusikaauhindade nominendiks valiti, oli asjaosalistele meeldiv üllatus. Nominatsioonile järgnes võit ja aasta muusikavideo tiitel. See andis Kareli sõnul tulevikuks väga palju enesekindlust juurde.

Ka praegu on Karelil koostöös Carolyni ja ühe värske bändiga käsil üks muusikavideo, mis peaks peatselt ilmavalgust nägema. “Selle projekti operaator on samuti Carolyn ning mina saan taas endas režii poolt arendada,” lisas ta.

Oma seni suurimaks saavutuseks helirežissöörina peab Karel peagi publiku ette jõudvat lühifilmi “Kalevipoeg”. Jürgen Moori lavastatud kursusefilmis, mis kujutab endast satiirilist tragikomöödiat, teevad kaasa näiteks Genka, Jaan Pehk, Simeoni Sundja ja Jarek Kasar.

Helioperaatori ja -režissööri töö kõrvalt mängib Karel kitarri bändis nimega Vaikust, Naabrid Tahavad Magada. Bändis on veel Priidu Aardam ja Madis Kreevan.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 294 korda, sh täna 1)