JUHTKIRI: Kokkuhoid või asjatu paanika?

Eile jõustunud kütuse- ja alkoholiaktsiisi tõus ja kallinenud praamipiletihinnad saarlasi ei rõõmustanud. Kui viinapudeli võib ostmata jätta, siis bensiini või diislikütuseta autod ei liigu. Ja aeg-ajalt peab ikka mandril ka käima – kas asja pärast või siis niisamagi, tuulutamise mõttes.

Tõenäoliselt ei jää nimetatud hinnatõusude tõttu ükski sõit sõitmata ega saarlasel mandril käimata. Küsimus on pigem suhtumises ja regionaalpoliitikas laiemalt.
Alati võib öelda, et saarel elamine on vabatahtlik otsus. Siin tuleb arvestada ilmastikuoludega, kesisema valikuga poes ning teatri- ja kontserdilavadel ja suuremate sõidukuludega. Ka turistid ei pea siia tulema. Seegi on nende oma valik. Kuhu me aga niimoodi jõuame? Lõpuks kolivad kõik saarlased Tallinna või lähevad välismaale tööle.

Ei saa eitada vajadust riigieelarvesse maksuraha koguda. Ühtlasi saab inimesi kahjulikest harjumustest võõrutada. Millegipärast lükati tubakasaaduste hinnatõus kevadesse. Enamikku saarlasi puudutavad kütuse- ja parvlaeva piletihinnad tõusevad aga talvel, kui saarel on niigi masu. Rohkem ettenägemisvõimet ja läbikaalutud otsuseid, kallid otsustajad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)