A nagu antibiootikumid

POOLDAB PIGEM LOODUSRAVI: Mari-Liis Jutta on antibiootikumidest abi otsinud vaid korra, pisipoeg Klausil pole neid aga tarvis läinud. TAMBET ALLIK

POOLDAB PIGEM LOODUSRAVI: Mari-Liis Jutta on antibiootikumidest abi otsinud vaid korra, pisipoeg Klausil pole neid aga tarvis läinud.
TAMBET ALLIK

Antibiootikumide kasutamisel on nii pooldajaid kui ka vastaseid. Leidub inimesi, kes ütlevad, et need on asendamatud abimehed, teised jällegi arvavad, et antibiootikumikuurist on organismile pigem kahju kui kasu.

37-aastane Jaanika (nimi muudetud – toim) ei ole olnud kunagi tabletiusku. Antibiootikumide abiga polnud ta pidanud vähemalt oma täiskasvanueas kordagi tervist parandama, kuni paari aasta eest talvel haigestus – esimest korda elus – angiini. Muudest ravivõtetest abi saamata tegi Jaanika läbi perearsti määratud antibiootikumiravi.

Haigus taandus, ent veel enne, kui Jaanika sellest korralikult toibuda jõudis, oli platsis põskkoopapõletik. Seegi oli tema jaoks uus haigus. Taas tuli võtta antibiootikume. Kuuriga ühele poole saanud, ei tulnud Jaanikal kaua oodata, kui naasis angiin. Taas oli vaja antibiootikumiravi.

“Kolm kuuri mõne kuu jooksul oli ikka liig,” leiab Jaanika, kes turgutas kurnatud organismi toona piimhappebakterite abil.

Pärast seda paari aasta tagust talve pole Jaanikal antibiootikume vaja läinud. “Tervis on õnneks korras püsinud,” lausub ta.

Küll aga on tohter määranud paaril korral antibiootikume Jaanika praeguseks nelja-aastasele pojale, kes enne adenoidioperatsiooni oli sageli hädas kõrvapõletikuga.

Kuressaares elav Mari-Liis Jutta on antibiootikumiravil olnud ühe korra – aastate eest, kui oli kimpus kõrvapõletikuga. “Kõrvavalu oli ikka suur,” meenutab ta.

Tema väike poeg Klaus pole aga üldse pidanud antibiootikumidega kokku puutuma. “Õnneks – see rikub ju organismi mikrofloora ära,” tähendab Mari-Liis. “Ma ei poolda antibiootikumide väga kergekäelist väljakirjutamist, aga vahel kipuvad arstid seda tegema,” vahendab ta tuttavatelt kuuldut.

Mari-Liisi sõnul luges ta hiljuti ühest terviseteemalisest raamatust, et antibiootikume ei peaks nii kergekäeliselt andma, pigem proovida algul abi saada loodusravist. “Kaldun ka ise nii arvama,” ütleb Mari-Liis.

Tapavad vaid baktereid

“Kirjutan antibiootikumid välja eelkõige tõsise bakteriaalse põletiku korral,” ütleb perearst Tiina Tarkin. “Antibiootikumid on ained, millel on baktereid surmav või nende paljunemist takistav toime.”

Samas võib antibiootikumide kasutamine avaldada organismile kõrvalmõju.

“Mida laiema toimespektriga antibiootikum on, seda enam häirib ta organismis normaalselt elutsevate mikroobide elutegevust, muutes mikroobide vahelist tasakaalu,” selgitab perearst.

Tekkinud seisundit nimetatakse düsbakterioosiks ja selle korral võivad vohama hakata pärmseened.

“Antibiootikumide ebaõige kasutamise korral võivad mikroobid muutuda nende suhtes vastupanuvõimeliseks ehk resistentseks ning järgnevate infektsioonide korral nad enam ei toimi,” räägib tohter.

Pikem lugu antibiootikumidest ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 798 korda, sh täna 1)