Soomlased imestavad – kas Saaremaale saab ka talvel? (1)

SAAREMAA MÜÜB: Angela Nairis tutvustas soomlastele uut trükisooja turismikataloogi. KRISTINA MÄGI

SAAREMAA MÜÜB: Angela Nairis tutvustas soomlastele uut trükisooja turismikataloogi.
KRISTINA MÄGI

Saaremaa turismiettevõtjate jaoks on turundushooaeg eelmise nädalalõpuga avatuks kuulutatud ja seekord eriti suure hooga.

Üheaegselt toimus kaks suurt turismimessi – Matka 2016 Helsingis ja Adventur 2016 Vilniuses. SA Saaremaa Turism eestvedamisel osalesid saarlased mõlemal messil.

Kuna Soome turg on Saaremaa turismisektoris jõulisemalt esindatud kui Leedu oma, olid suuremad jõud väljas just Helsingi messil. Seal olid kohal viie erineva ettevõtte või organisatsiooni esindajad – SA Saaremaa Turism, Kuressaare turismiinfokeskus, Saaremaa Spa Hotellid, Grand Rose Spa ja Arensburgi Reisid. Juba mitmendat aastat olid saarlaste tiiva alla mahutunud ka Hiiumaa turismiettevõtjad.

Ooper on jätkuvalt suur lemmik

Kolme päeva jooksul külastas turismimessi veidi alla 67 000 inimese, kellest uuringute kohaselt 70% oli tulnud infot hankima eelseisva kevade ja suve Euroopa reiside tarbeks. Messikülaliste hulgas tehtud uuringu üks positiivsemaid noote oli asjaolu, et olenemata Soome majanduse keerulisest hetkeseisust planeerib 80% külastajatest sel aastal reisimisele kulutada sama palju või mõnevõrra enam kui möödunud aastal.

Saaremaa messiboks oli külastajate seas populaarne. Väga suur hulk külalisi tuleb saarlaste juurde juba kindla sihi ja teadmisega, et Matka messilt saab trükisooja turismikataloogi, kus muu hulgas ära toodud eelseisva aasta kultuurisündmused, mille järgi planeeritakse Saaremaa reisi aegasid.

Vaieldamatult kõige populaarsem üritus soomlaste seas on endiselt Saaremaa ooperipäevad, mille kohta küsiti väga palju. Huvi tuntakse ka merepäevade, aiandus- ja lillepäevade ning jaanipäeva vastu. Põhjanaabriteni on jõudnud info ka Saaremaa toidufestivali toimumisest.

Populaarne teema on endiselt aktiivne puhkus Saaremaal. Selles vallas oli kõige suurem huvi golfi vastu. Palju küsiti jalgrattamarsruutide ja -laenutuse ning matkaradade kohta. Lisaks armastavad soomlased reisida karavaniautode ja purjekatega. Peatuspaikasid küsiti just neile sõidukitele.

Hulgaliselt oli messikülalisi, kellel on Saaremaal olemas oma või mõne sõbra elamine. Samas jäid neile vastukaaluks sel aastal eriti silma inimesed, kes ei teadnud Saaremaast midagi. Sestap tuli vastata ka küsimustele: “Kas laev käib üks või kaks korda päevas?”, “Kas laeva peale peab ka kajuti ja ööbimise võtma?”, “Kas Saaremaale saab isegi talvel?”.

Palju on räägitud asjaolust, et nn Saaremaa valsi generatsioon ehk eakad Soome spaaturistid hakkavad ära kaduma ja noorematel soomlastel puudub spaareiside harjumus. Seda kinnitas messil asjaolu, et 40-ndates aastates soomlanna arvas, et spaasse ta ei tuleks, sest on selleks liiga noor. Selle info valguses tuleks kriitiliselt mõelda, kuidas kummutada arvamus, et noored ja spaa kokku ei käi.

Saarlastele lisatähelepanu saamiseks oli sel aastal messi­boksi seinale tehtud auhinnamäng sotsiaalmeedia kasutajatele, mis ei osutunud soomlaste seas päris nii populaarseks, kui loodetud. Küll aga võtsid sellest rõõmsalt osa aktiivse Facebooki ja Instagrami rahvana tuntud eestlased. Erinevalt auhinnamängust võtsid soomlased aga palavalt vastu Valdo Lauri, kelle viiuli- ja kitarrilood panid tatsuma nii mõnegi jala.

Ventspilsi–Mõntu liin on meeles

Nagu mainitud, osalesid saarlased ka Vilniuse rahvusvahelisel turismimessil Adventur 2016. Pisikesel kuueruutmeetrisel pinnal tutvustasid Saaremaad SA Saaremaa Turism esindaja Anu Noor ja Kati Aus Kuressaare turismiinfokeskusest. Kolmel päeval vastati  paljudele küsimustele: kus Saaremaa asub, kuidas sinna saab, kas laev sõidab iga päev ja kas see võtab peale ka autosid?

Spetsiifilisemad küsimused puudutasid matkamise võimalusi ja majakate külastusi. Jätkuvalt meenutati hea sõnaga Ventspilsi–Mõntu laevaliini. Suurem osa Saaremaa messi­boksi külastanutest olid varemgi siin käinud ja paljud tulemas. Ligi 200 eksponaadiga messi külastas 20 000 külastajat.

Eelmisel nädalavahetusel alguse saanud turundushooaeg jätkub juba sel nädalal, kui suund võetakse Venemaale. Neljapäeval-reedel toimub Peterburis Lääne-Eesti ja Eesti Kontserdi suur ühine turismiseminar, kuhu lähevad ka saarlased.

Kristina Mägi, Kati Aus

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 952 korda, sh täna 1)