Saarlane Kai Kreos kavatseb tuleviku siduda Hiinaga (4)

KAUGEL HIINAS: Saarlane Kai Kreos Pekingis asuvas Suvepalees.  ERAKOGU

KAUGEL HIINAS: Saarlane Kai Kreos Pekingis asuvas Suvepalees.
ERAKOGU

Semestri Pekingis Tsinghua ülikoolis tudeerinud saarlane Kai Kreos loodab oma magistriõpingud ja tulevase töö siduda Hiinaga.

Möödunud nädalal Hiinast kodumaale naasnud Kai sõnul sai tema huvi Hiina vastu alguse juba aastate eest, mil ta ema ja isa Hiinas reisil käisid.

“Nad tõid küll kaasa imelikke maiustusi, mis nägid välja nagu kommid ja maitsesid nagu kala, aga nende tehtud pildid ja räägitud lood tekitasid juba siis minus huvi, mis riik see Hiina ikkagi on,” meenutas Kai. “Pärast seda, kui me 2009. aastal kogu perega seal käisime, olin kindel, et kunagi tahan sinna veel tagasi minna.”

Kai sõnul tundus see, et Kuressaare gümnaasiumis hiina keelt õpetama hakati, talle just nagu märk, et ta liigub õiges suunas.

“Kuna olin juba 12. klassis, kui Kuressaare gümnaasiumis hiina keele õpetamisega alustati, sain keskkoolis seda keelt õppida küll vaid aasta, aga samas pani see mu tulevastele keeleõpingutele kindlasti korraliku aluse,” leidis Kai.

Pettuma ei pidanud

Mõte Hiina õppima minna oli Kail juba gümnaasiumis. Ta kaalus Tsinghua ülikooli minekut juba kaks aastat tagasi. “Lõpuks langetasin veidi turvalisema valiku ja läksin hoopis semestriks USA-sse,” märkis Kai.

Kui tekkis uus võimalus Hiinasse õppima minna, Kai enam ei kahelnud: “Kuna Hiina on alati mu suur unistus olnud ja Tsinghua ülikool on Hiinas parim, ei olnud küsimustki, kas minna.”

Ta möönis, et minnes oli tal siiski kerge kartus. “Mis oleks siis saanud, kui selgunuks, et riik, millest olen kirjutanud suurema osa oma uurimistöödest ja millest kirjutan ka oma lõputöö, ei ole üldse nii põnev, kui lootsin?” põhjendas ta oma pisukest hirmu. Õnneks ei pidanud ta pettuma.

Kai õppis Pekingis rahvusvahelisi suhteid, mis on tema peaeriala ka Tartu ülikoolis. Lisaks sellele võttis ta hiina keele kursusi ja ajakirjanduse aineid. Kuna Kai oli ka ülikoolis kaks semestrit hiina keelt õppinud, läks ta Hiinasse “üsnagi positiivselt meelestatuna”.

“Reaalsus tabas mind aga juba esimesel päeval, kui taksosse istudes avastasin, et ma ei saa ikka üldse aru, mida juht mulle rääkida üritab,” tunnistas Kai. “Hiinas on lihtsalt nii palju erinevaid dialekte ja seega on teistest aru saamine vahel päris keeruline.”

Kai sõnul oli eelnevatest hiina keele õpingutest küll kasu, aga probleem oli ilmselt selles, et Eestis ei olnud ta kunagi saanud oma keeleoskust harjutada.

“Õnneks läks hiljem veidi kergemaks ja pidevalt keelekeskkonnas viibimine aitas tasapisi arendada nii kuulamis- kui ka rääkimisoskust.”

Hieroglüüfide õppimist pidi Kai siiski otsast peale alustama. “Eestis olin õppinud traditsioonilisi märke, aga peaaegu igal pool Hiinas kasutatakse tänapäeval lihtsustatud märke,” põhjendas ta, lisades, et õnneks on traditsioonilistelt märkidelt lihtsustatuile kergem üle minna kui vastupidi.

Pärast semestrit Pekingis leiab Kai, et tänu sellele kogemusele on ta julgem ja spontaansem, on õppinud võõras kultuuris paremini toime tulema ja oma unistuste nimel veelgi rohkem vaeva nägema.

Uued sõbrad aitasid palju

“Lisaks tunnen nüüd, et mul on palju parem ülevaade Hiinast ja hiinlastest,” lausus Kai. “Niivõrd suure riigi elanike kohta on raske üldistusi teha ja kõike teada, aga tunnen, et mõistan nende mõttemaailma nüüd palju paremini.”

Kõige olulisemaks peab ta aga seda, et leidis Hiinas sõbrad, kes õpetasid teda nägema elu teisest vaatenurgast ja aitasid tal toime tulla kõigi raskustega, mis võõras kultuuris elamisega kaasnevad.

Veebruaris alustab Kai Kreos viimast semestrit Tartu ülikooli bakalaureuseõppes. “Mu tulevik on kindlasti Hiinaga seotud, kuid päris kindlat pilti mul tuleviku kohta veel ei ole,” tõdes Kai. “Kavatsen oma magistriõpingud ja tulevase töö kindlasti Hiinaga siduda, aga eks näis, kuhu täpselt tulevik mind viib.”

Loe ka juhtkirja

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 565 korda, sh täna 1)