Mardi Eino – tegude- ja laulumehel on paljugi teha

HUBASES KODUS: Kanissaare külas Mardi talus Eino Kirsil tegevust jagub. Kodulugu on üks tema hobi. AARE LAINE

HUBASES KODUS: Kanissaare külas Mardi talus Eino Kirsil tegevust jagub. Kodulugu on üks tema hobi.
AARE LAINE

Alles see oli, jõulukuu 10. päeval, mil teenekas põllumees, endine omavalitsusjuht ja praegune Pöide vallavolikogu liige, teada-tuntud laulumees ja jutuvestja Eino Kirs võttis vastu õnnesoove oma 75. sünnipäeval. 

Kuigi Kanissaare küla Mardi talu peremehel Eino Kirsil on turjal juba kolmveerandsada aastat, ei paista see ta olekust välja.

“Tunnen ennast hästi ja kasutan juhust, et tänada haigekassat ja arste. Tänu tohtritele olen kõbus mees. 2014. aastal vahetasid Lääne-Tallinna haigla kardioloogid mu südameklapi ja aordi, pärast olin Kuressaare haiglas järelravil,” avalikustab ta hiljutised tervisehädad.

Opilaual on Eino rohkemgi olnud. Haiglas sai ta uued puusaliigesed. Pärast lõikust tuli käimisel kargud abiks võtta. Nüüd ta enam abivahendeid ei kasuta. Iga päev jalutab ta küla keskele postkastide juurde, võtab koeragi seltsiks kaasa ja nii nad kahekesi talve naudivad.

Eino on põline Kanissaare mees. Mardi talus on ta sündinud ja kasvanud ning siin peab ta ka oma pensionipõlve. “Vahel olen mõelnud, et oleksin võinud kusagile mujale minna. Tööraamatuski on vaid mõned sissekanded ja needki näitavad, et pole Pöide vallast ära käinud,” mõtiskleb Mardi peremees. Tõsi küll, pärast Orissaare keskkooli lõpetamist õppis Eino põllumehe tarkusi Türi tehnikumis. Põllumeeste kooli lõpetamise järel tehti talle ettepanek võtta vastu töökoht mandril.

Einol olid aga isa sõnad meeles, kes enne perepoja mandrile kooli minekut oli öelnud, et ühest tema pojast peab saama Mardi talu edasiarendaja. Niisiis naasis Eino diplomeeritud agronoomina kodutallu. Põllumajandust tuli tolle korra kohaselt arendama hakata aga  majandites. Einost sai Ranna ühismajandi agronoom. Pärast majandite ühendamist võttis Eino vastu Pöide sovhoosi juhtkonna pakkumise asuda tööle peaagronoomina. Sellel ametipostil töötas ta ligi 20 aastat.

Eelmise sajandi lõpus valiti põldude massiivistamisega, kultuurrohumaade rajamisega ja lutserni kasvupinna laiendamisega silma paistnud põllumees Pöide külanõukogu esimeheks. Peagi kandis Eino juba vallavanema ametinimetust.

Omavalitsusjuhi rollis oli Kirs 2002. aastani. Üheksakümnendate alguses (1991–1994) võis tunnustatud põllumeest ja omavalitsusjuhti Eino Kirsi näha aga teises rollis. Kolm aastat töötas ta ehitajana firmas Pöide Ehitus. Ehitajaoskused omandas ta kodus vana rehemaja uuendades ja uut elumaja ehitades. Mardi vana taluhoone köidab pilku oma pikkusega.

“See on vana talumajatüüp, kus ühes otsas elas talupere ja teises olid hobusetall, lehmalaut, sealaut, heina- ja põhuhoidla. Kui pikk see maja täpselt on, ei teagi, pean mõõtma.”

Vana talumaja on Eino vennale Arnoldile suvekoduks ja hoone ühes renoveeritud toas on galerii, kus võib imetleda Eino pojatütre loomingulisi katsetusi kunstivaldkonnas.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 240 korda, sh täna 1)