Galerii: Maailmameister andis SÜG-is malesimultaani (2)

PAUL KERES 100: Suurmeistri juubeliaasta tähistamiseks andis SÜG-i aulas malesimultaani kooli vilistlane, kolmekordne maailmameister mõttemänguspordis Andres Kuusk. Tema vastu mängisid praegused õpilased. TAMBET ALLIK

PAUL KERES 100: Suurmeistri juubeliaasta tähistamiseks andis SÜG-i aulas malesimultaani kooli vilistlane, kolmekordne maailmameister mõttemänguspordis Andres Kuusk. Tema vastu mängisid praegused õpilased.
TAMBET ALLIK

Eile pärastlõunal Saaremaa ühisgümnaasiumi aulas toimunud malesimultaanil osales kokku 44 võistlejat, kelle vastu mängis kooli vilistlane Andres Kuusk.

Alustuseks rääkis ta mõttemänguspordist ja näitas ka mõningaid vähemlevinud mänge. Simultaaniga tähistati Paul Kerese 100. juubeliaastat. Peamiselt osalesid teise ja kolmanda klassi õpilased. Vanim mängija oli kümnendast klassist.

Pärast kaks ja pool tundi kestnud matši tunnistas kolmekordne mõttemängude maailmameister, et mäng oli päris väsitav. “Vist kahel korral olin kaotusseisus, aga suutsin ikkagi vastase üle kavaldada,” vastas ta küsimusele, kuidas on endast noorematega mängida.

Andres Kuusk lõpetas kooli SÜG-i 2000. aastal. Siis koolis maleringi veel polnud. Harjutamas käidi Juuno Jalaka juures. Kuigi mõttemängude “viievõistluses” on male vaid üks ala kümnetest, peab Kuusk seda väga oluliseks. Tema teine lemmik on bridž, mis nõuab lisaks mõttetööle ka sotsiaalset suhtlust.

Saaremaa ühisgümnaasiumis õpetatakse malet 1. ja 2. klassi õpilastele õppeainena juba kolmandat aastat. Tunni viib läbi klassijuhataja. Õpetaja Kersti Truverk märkis, et iga aastaga muutub huvi male vastu suuremaks. Kui enamik soovib vaid vastase malendeid ära võtta, siis pikapeale saadakse aru ka sõnadest “tuli” ja “matt”. Truvergi andmetel on SÜG ainus maakonnas, kus male on õppetöö kavas. Ringi tasemel tegeletakse sellega Muhus, Kahtlas ja Mustjalas.

Maletreener Juuno Jalakas arvas, et male ei kao kusagile. “Nüüd on palju teisi asju, millega tegeletakse, kuid maletajaid on jätkuvalt. Võib-olla kolitakse mängudega arvutisse. Selliseid suuri simultaane ei pruugi enam olla,” oletas ta.

Eelviimasena mängu jäänud kolmanda klassi poiss Jaagup Rang oli rahul sellega, et vahepeal oli ta isegi eduseisus. Malemängu õppis ta selgeks juba enne kooli. Koolitundides saab ta ennast täiendada. Kuid temalgi tuli leppida kaotusega.

Viimasena Kuusele vastupanu osutanud Andres Sui pingutas viigini.

Fotod: Tambet Allik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 331 korda, sh täna 1)