Septembrist asendusliikmena Leisi vallavolinikuks saanud Mal-Brit Pärnpuu tuleb igale volikogu istungile kohale Tallinnast, kaasas rinnalaps.
“See on tõsi jah,” ütles Mal-Brit Pärnpuu, kes saabus ka esmaspäevasele volikogu istungile otse Tallinnast, süles kaheksa kuu vanune tüdrukutirts Reinibel.
Septembris esmakordselt volikogu istungile sattudes oli Reinibel alles neljakuune, nüüd on ta ema käte vahelt ümbritsevat avali silmi uudistades ja endast pisteliselt häälekalt märku andes jätnud vahele vaid jõulueelse istungi.
“Koosolekud lähevad pikale ja ma ei saa rinnalast kuhugi jätta, teadmata, palju istungil aega kulub,” põhjendas volikogu liige, kelle sõnul kannatab lapsega saadikutööd teha seni, kuni laps koosolekut segama ei hakka. Pealinnast Leisi volikogu liikme kohustuse täitmine võtab terve päeva, sest mitmel korral on Mal-Brit Pärnpuu pärast volikogu koosoleku lõppu koos lapsega Tallinna tagasi sõitnud.
Leisi vallas kohalikud valimised võitnud valimisliidu Koduvald Leisi ridades kandideerinud Mal-Brit Pärnpuud seob Leisi vallaga põlvnevus ja tihedad sidemed sealsete inimestega.
“Suvel olen väga tihti Saaremaal, toimetame Inga Põlluäärega koos Tarestes Mätja külaseltsis,” rääkis Pärnpuu, kelle vanaema elab Linnaka külas ja kes ka ise on väiksena mõnda aega Saaremaal elanud.
Praegu põhiliselt Tallinnas resideeruv hakkaja naine ei välista aga tulevikus Leisi valda elama asumist, mistõttu lähevad talle selle kandi asjad ka väga korda.
Leisi vallavolikogu esimees Tiina Olesk ütles, et Leisi vallavolikogu on asendusliikme lapsega istungitel osalemist vaikimisi aktsepteerinud. “Iseenesest üsna omapärane lugu järjekordselt, me ei eeldanud, et ta tuleb istungile rinnalapsega, see oli meile kõigile üllatuseks,” lausus Olesk.
Volikogu esimehe sõnul on lapse kaasatoomine istungile eelkõige ema eetilisuse küsimus, sest lapse solgutamine ei pruugi pisikesele hea olla.
Samuti ei aita väikese lapse istungil viibimine kaasa töömeeleolu loomisele. “Alguses oli tibu siuke tilluke ja tudus enamasti, aga kui laps kasvab ja liikumisvajadus suureneb, muutub tal muidugi keerulisemaks seal tasa olla,” osutas Tiina Olesk, lisades, et seni, kuni laps koosolekut otseselt ei sega, pole alust ka kedagi ega midagi keelata.
Samas märkis Tiina Olesk, et väikese Reinibeli istungitest osavõtus on ka midagi sümboolselt positiivset. “Selles mõttes ei ole saarlastega kehvasti, et neid tuleb juurde ja kohe ka poliitikasse,” lausus Olesk.
Mailis Reps käis ka rinnalapsega riigikogu istungitel.
Ma tahtsin ka just öelda, et Mailis Reps käis ka rinnalapsega istungitel ja ma tean veel naisi, kes on käinud mujal volikogus nii. Pole see Leisi nüüd nii eriline ühti, et seal ei tohi käia. Inimesed on tööl ka käinud, rinnalapsed kaasas. Kui laps ei sega, siis milles probleem?
Ajakirjanik, kas sulle ei meeldi, et aktiivne inimene toimetab? Kade?
Tõesti paljud aktiivsed naised käivad rinnalapsega sedasorti koosolekutel.
Näiteid ei pea kaugelt otsima. Leisi koolis andis tunde rinnalapsega Kelly Erin-Uusaar. Lapsed lausa olla vahest hoidnud last.
Ja Tallinnast volikogu koosolekule otse käiaid ning minejaid on Leisi volikogus veel. Ons seegi mõni patt?
Näiteid ei pea kaugelt otsima. Leisi koolis andis tunde rinnalapsega Kelly Erin-Uusaar. Lapsed lausa olla vahest hoidnud last…
patt see ei ole muidugi…lapsed on toredad, aga koolis peaksid lapsed ikka õppima , mitte õpetaja last hoidma…
Olemegi jõudnud Aafrikaga ühele tasemele. Aastakümneid tagasi vaatasime imestusega dokumentaalfilme neegrinaistest, kes laps kaltsuga selga seotud oma igapäevaseid toimetusi tegid. Nüüd oleme samal tasemel. Kas multikulti või lihtsalt valge rassi taandareng. Tundub, et see multikulti tähendab elementaarse viisakuse, traditsioonide, kasvatuse ja eetika kadu.
Nõus. Kui erakorraliselt ühel korral koos lapsega tulla, on vabandatav. Aga igal istungil – see on minu arvates edvistamine lapsega. No ei ole eetiline, parem jätku tulemata.
Edvistamine lapsega? Mis teil viga on? Miks ei või lapsega käia siis. Inimesed käivad lapsega Riigikogus, loengutes. Kui laps häält teeb, minnakse välja. Koolitustel ja igal pool. Olgem sallivamad. Is evingume, et naised ei taha sünnitada ja kui lapsed olemas, siis hakkame neid peitma või? Veel parem kui lapsega ema kolm aastat nelja seina vahel istuks, sets mõnele teeb ka lärmav kolmene närvid mustaks? Miks inimesed küll sellise mõtlemisega on. Kui teised volikogu liikmed ütlevad, et see on ok siis las nad teeva doma tööd.
“vaadake, kui palju ma teen ja jõuan, isegi rinnalapsega tulen kohale ja mul on õigus teda ka istungi ajal imetada!” <– kas midagi sellist pead edvistamise all silmas? Pigem pooldan antud voliniku käitumist, sest väikestes piirkondades on aktiivseid inimesi niigi vähe. Kui lapse ja ema käitumine istungeid ei sega, ei tohiks sellest mingit probleemi olla.
Kuuldavasti on see vapper naisvolinik väga tark ja asjalik inimene, kelle asjakohased arvamused ilmestavad volikogu istungeid. Kui laps hakkab häält tegema, siis volinik väljub volikogu saalist, et teisi mitte segada. Milles asi, kui laps on peamiselt vaikne ja tark inimene osaleb volikogu töös?
…keda ta Linnakal oma vanaemaks peab?
Millest tarkus välja paistab?
Milles sinu tarkus peitub?
Issand – kas maal on veel rinnalapsi ka? Aastakümneid oleme sõdinud selle nimel, et seal enam lapsi ei oleks.
Elab Tallinnas, suvitab Leisis ja kohalikest oludest teab sõbranna juttude põhjal
Aga keegi on ta ju kandideerima kutsunud ja tema poolt on ju hääledki antud. Järelikult keegi on usaldanud. Milleks siis kõrvalistel isikutel muretseda? Enamus meist teab asjadest kellegi juttude põhjal :) Usume uudiseid ajalehes, raadios ja ka külavahel. Miks sõbrannalt kuuldud jutud siis kehvemad on?
Eks ta ole üks ” valimisturistidest” Mätja külast
Huvitav ,kes Tallinna ja Leisi vahelised bussisoidud tasub .
Päris hästi oskame kõik sappi pritsida.
Minu arvates üks mõistlikumaid inimesi üldse seal volikogus- saab asjadest aru ja oskab ka ise kaasa rääkida ja mis kõige olulisem oskab ise mõelda, mida kahjuks paljud volikogusse valitud ei oska.
Tundub, et enamik istub ja vaatab seal suu lahti, mis teised räägivad ja kui vaja kaasa rääkida siis on mök mök…
kui lastekaitse liit ja sotsiaaltöötajad sekkuksid sellises olukorras. Mitte et peaks kohe lapse ära võtma, seda mitte. Vaid lihtsalt rääkima ja selgitama noorele emale – mis on ema roll, kuidas last tuleks kasvatada, mis on lapse tervisele kõige kasulikum, millal lapse närvikava võib kõige enam kahjustada saada jne.
on mul volikogule ettepanek, hakata valla volikogu tööd puudutavate artiklite pealt saadavalt honorarilt teatud protsenti endale nõudma.
Üks sulemees on endale leidnud lihtsa rahateenimise võimaluse. Iga kord kui volikogu kokku saab, on teenistus tagatud. Midagi ikka leiab millest kirjutada.
Aga mind huvitaks veel rohkem süvitsi minek. Näiteks kas ikka kõik volikogu liikmed on koosolekule tulnud tugevate ja tervetena või on äkki mõnda tabanud külmetus, kas rahva poolt valitud saadikud ikka hoiavad oma tervist ja kannavad külma ajaga korralikult kindaid ja mütse. Võimalusi ju on.
Jõudu volikogule ja ajakirjanikule!
kuidas ajakirjanikud ikka ja jälle külamuttide tasemele langevad. Ilmselt on uudiste puudus, teist varianti ei julge pakkuda, kuna siis kustutatakse kommentaar ära. Lugejatele – nii palju kui on inimesi, on ka arvamusi. Olen ka ise tähelepannud, et lapse sünniga kaovad just tööga seotud inimesed ära, just nagu oleks katku saanud või vähki suremas. Ei ole, lihtsalt pean koduseid asju ja tööd paremini planeerima, ärge sundige värskeid emasid erakuteks hakkama. Suitsiidsus on Eestis niigi kõrge ja sünnituse järgne depressioon on üsna levinud nähtus. Lükates emad tööelust ka kõrvale, riskime väga tõsiste tagajärgedega. Halvustades väikelaste emasid kommentaariumites ei anna ka head pilti sellest, et ühiskond pooldab emadust. Tahan öelda, et väikelapse ema on ka väärt ühiskonna liige ja seda mitte ainult inkubaatori ja lapse kasvatajana, vaid tema teadmised ja oskused ei kao ju lapse sünniga. Üldiselt peaks paljudele just vanema põlvkonna inimestele meeldetuletama, et tolerantsus on ka üks eetika osa. Ei ole mõtet rääkida eetikast, kui kogu pilti sellest EETIKAST ei hooma. Hoidke lähedasi ja ärge laske sapilistel eetilistel inimestelaadsetel oma elu rikkuda.
On teooria, mille kohaselt tohib alla kolme aastane laps olla emast eemal sama palju arv tunde kui on tema vanus aastate. St 1a laps 1 tunni, 2a laps 2 tundi jne. Seega alla aastane laps mitte ühtegi tundi! Siinkohal on ema mõtelnud lapse peale ja kui ta arvestab selle juures ka oma töökaaslastega, siis on ju asi ok! Kummaline on aga see, et sellisel uudisel on nii palju kommentaare!
Kenad kommentaatorid, tõmbaks ehk hetkeks hinge ja loeks enne järjekordse kommentaari postitamist kümneni. Millest te räägite ja keda milles süüdistate? Mis ajakirjanik tegi? Ta kirjutas positiivse loo sellest, et Leisi volikogu liige käib juba neli kuud istungitel rinnalapsega. Ajakirjanik ei ole oma loos poole lausegagi öelnud, et see oleks vale või õige tegu. Tonaalsust lisavad loole aga oma nime häbenevad kommentaatorid. Palun mõelge, kas need sisutud mõtteavaldused ikka peavad kõikideni jõudma?
Istungi eest saadav raha kaalub üles ka lapse terviseriski ilmselt.
Minu arvates ei olegi küsimus ajakirjaniku või volikogu liikme käitumises. Olen nõus, et lugu on pigem positiivse tooniga kuid minus tekitab küsimusi hoopiski volikogu esimehe sõnakasutus selles osas:
Leisi vallavolikogu esimees Tiina Olesk ütles, et Leisi vallavolikogu on asendusliikme lapsega istungitel osalemist vaikimisi aktsepteerinud. “Iseenesest üsna omapärane lugu järjekordselt, me ei eeldanud, et ta tuleb istungile rinnalapsega, see oli meile kõigile üllatuseks,” lausus Olesk.
Volikogu esimehe sõnul on lapse kaasatoomine istungile eelkõige ema eetilisuse küsimus, sest lapse solgutamine ei pruugi pisikesele hea olla.
Sellest sõnavõtust peegeldub pigem see, et parem kui ta poleks sinna üldse tulnud, kui seda arvatakse siis kas seda on EETILINE ka välja öelda?
Volikogu liikme poolt lapse kaasa võtmine on igati OK ja seda nimetatakse ka “sotsialiseerumiseks” laps peab harjuma ja suutma erinevates situatsioonides ja erinevate inimestega kohaneda- seda tulebki teha maast madalast. Vastasel korral on meie lapsed nutinohikud ja me imestame, et laps ei talu pinget, ei kohane uues situatsioonis jne.
Tundub, et kõik mis on seotud Leisiga saabki ajakirjanduse vahendusel palju kõneainet ja selliste väljaütlemistega, mida tekstis kasutatakse, teenitaksegi omavalitsusele odavat populaarsust, mis maine alla viib.
lihtsalt üldiselt.. mitte konkreetset lugu ja inimest silmas pidades, arvan, et lapsega tööl käimiseks (kui tegemist on kollektiivse tööga), peab ikka enne seda teada andma ja kokku leppima.. see ju lihtsalt hea tava…
… mis juhtuks kui kõik käiksid oma lapsi “sotsiliseerumas” ametikohtadel.. selleks on ikka teised kohad…
Vastutustundlik kasvatamine ongi lapse kaasaminne pärisellu alates sünnist!
Vot tänu sellistele “päriseluemadele” ongi meil kõik kohad täis nn. “hüperaktiivseid” (sisuliselt noored väljaarenenud pätipoisid) koolikiusajaid ja muidu tahtejõuetuid vurlesid.
Koolikiusajaid ja muidu tahtejõuetuid vurlesid produtseerivad siiski need vanemad kes lastega ei tegele! Tahvelarvuti või nutitelefon pihku ja mängi üksi, vot sealt tulevad need pätipoisid.
Mis ajas Leisi vallavolikogu elab? Kogu maailm liigub suunas, kus pere- ja tööelu üritatakse võimalikult paindlikuks teha.
Kas Mal-Britil siis suuremat last ei ole, keda volikogu istungile kaasa võtta?
Ema peaks seda ise aru saama,et lapse koht ei ole volikogus.See segab tööd.Aga seda ei tohi
keegi valjusti öelda,sest siis on ta kohe
lastevihkaja.
Edu Mal-Britile! Tore, et üks noor ja arukas ema soovib osaleda Leisi valla arendamisel. Usu, sinu imearmas lapsuke enamikku volikogu liikmetest ei häiri, sest nad on kõik olnud lapsevanemad ja on laste suhtes sallivad. Suur tänu, et leiad aega volikogu töös osaleda.